Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz rozrywkowy rok 2010

Mariusz Grabowski
Filmowa bohaterka "Alicji w krainie czarów" Mia Wasikowska
Filmowa bohaterka "Alicji w krainie czarów" Mia Wasikowska Forum Film Polska
Corocznym dziennikarskim rytuałem jest sporządzanie wypisów z nadchodzących kulturalnych fajerwerków. Miło mi zatem Państwu donieść, że na pewno nie będziemy mieli specjalnych powodów do narzekań na nudę

Okazji do ukulturalnienia się w nadchodzącym roku na pewno nie zabraknie. Świadczy o tym planowany przez dystrybutorów wysyp premier filmowych, koncertów i festiwali muzycznych. Pełną parą pracują także literaci, dzięki czemu mole książkowe nie będą zapewne narzekać na brak lektur. Wybraliśmy dla Państwa bukiet najciekawszych wydarzeń kulturalnych 2010 roku.

1. Najazd filmowych superbohaterów, czyli do kina marsz
Już w styczniu na naszych srebrnych ekranach zagości "Sherlock Holmes" w reżyserii Guya Ritchiego. Co prawda w Stanach Zjednoczonych megaprodukcja ze studiów Warner Bros. krąży już od kilku dni w wybranych kinach studyjnych (taka praktyka pozwala zakwalifikować film do konkursu oscarowego o rok wcześniej), ale chwile chwały wielki detektyw będzie miał dopiero w przyszłym roku.
Twórca postaci Holmesa, czyli Arthur Conan Doyle, nawet w najśmielszych snach nie przewidywał pewnie, że jego bohater stanie się u progu XXI wieku herosem popkultury. A takim właśnie widzą go twórcy filmu: detektyw jest bowiem zmyślny jak mózg komputerowy, wygimnastykowany niczym Michaił Barysznikow i przystojny jak uosobienie damskich marzeń. Już z tego widać, że takiego Sherlocka Holmesa zagrać mógł jedynie Robert Downey jr. (uwaga, oprócz wszystkich wymienionych przymiotów wystąpi zdobny w imponujące wąsy i umiejętność sztuk walki). U jego boku kroczyć zaś będzie niezastąpiony dr Watson (w jego roli Jude Law) i obaj ruszą naprzeciw spiskowcom planującym efektowną demolkę świata.
Zresztą brytyjscy literaci mają w nadchodzącym roku swój artystyczny renesans. Już w marcu kinomani będą mogli zobaczyć kinową wersję innego brytyjskiego hitu wszech czasów, czyli "Alicji w krainie czarów", który dzięki wyobraźni Charlesa Lutwidge'a Dogsona (znanego jako Lewis Carroll) ujrzał światło dzienne w 1865 roku. Od tamtej pory powstały niezliczone wersje przygód Alicji, ale nadchodząca bije wszystkie rozmachem. Wyreżyserował ją Tim Burton (ten od "Batmana"), a w głównej roli pojawi się Australijka polskiego pochodzenia Mia Wasikowska, która przeszła przez wszystkie etapy castingu. Ale na brak sław nie będziemy narzekać: na ekranie błyśnie m.in. Johnny Depp (Szalony Kapelusznik) oraz Anne Hathaway (jako Biała Królowa).

Z kolei maj będzie bezapelacyjnie miesiącem "Robin Hooda". Kto go zagra? Wiadomo - Russell Crowe. "Nie przewiduję innego kandydata do tej roli" - miał dwa lata temu zapowiedzieć reżyser Ridley Scott i nikt nie śmiał się sprzeciwić mistrzowi. Ale spokojnie, ponad 100 mln dol., które rekiny filmowe z Universal Pictures przeznaczyły lekką ręką na zekranizowanie przygód bohaterskiego łucznika, pozwoliło na zaangażowanie także innych filmowych sław, m.in. Cate Blanchett, Vanessy Redgrave i Oscara Isaaca.

Wielkością budżetu "Robin Hooda" bije jedynie trzecia część "Opowieści z Narnii" zatytułowana "Podróż wędrowca do świtu", na którą przeznaczono - bagatela - 200 mln dol. Film w reżyserii Michaela Apteda zobaczymy w kinach, zaraz po premierze pierwszej części "Harry'ego Pottera i Insygniów Śmierci" (druga w 2011 r.), wyreżyserowanej przez Davida Yatesa.
Do szturmu szykują się także polscy filmowcy. Już w styczniu zobaczymy "Ciacho" Patryka Vegi, komedię z udziałem Marty Żmudy-Trzebiatowskiej, Wojciecha Karolaka i Pawła Małaszyńskiego, a w lutym "Kołysankę" Juliusza Machulskiego z gościnną rolą Roberta Więckiewicza i "Las" Piotra Dumały ze znakomitą dramatyczną kreacją Stanisława Brudnego. Jesień zaś należeć będzie do Fili-pa Bajona, który pokaże rodakom "Śluby panieńskie" według Aleksandra Fredry (na ekranie m.in. Anna Cieślak i Borys Szyc).

2. Metallica i Chopin: to, czego każdy lubi słuchać najbardziej
Korowód muzycznych wydarzeń rozpocznie nad Wisłą wirtuoz gitary Pat Metheny, dając koncert 1 marca w warszawskiej Sali Kongresowej. Będzie promować swój najnowszego album, który ukaże się nakładem wytwórni Nonesuch, a występ odbędzie się w ramach europejskiej części trasy "The Orchestrion Tour". Metheny zresztą czuje się w Polsce jak w domu. W ciągu 35-letniej kariery trafił tu już kilkakrotnie, zawsze przyjmowany owacyjnie.

Ale jego popis będzie jedynie przygrywką do przyjazdu prawdziwych gigantów światowego rocka, czyli Metalliki, która zaprezentuje się polskim fanom 16 czerwca na lotnisku Bemowo w Warszawie w ramach imprezy nazwanej Sonisphere Festival (u boku wyjadaczy z Metalliki pojawią się także Slayer, Anthrax i Megadeth). Czeka nas zmasowane uderzenie elity trash metalu, świetnie przyjęte rok temu na koncertach m.in. w Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Nie zabraknie też polskiego akcentu: przed publiką zagra bowiem rodzimy Behemoth.

Z kolei muzyczne lato zdominuje kolejny Heineken Open'er w Gdyni (1-4 lipca). Organizatorzy festiwalu uchylili właśnie rąbka tajemnicy i wiemy już, że w przyszłym roku w Babich Dołach na siedmiu scenach zagra dla przybyłych ponad sto grup. Kto będzie największą gwiazdą? Z nieoficjalnych przecieków można wywnioskować, że najprawdopodobniej przybędą do nas brytyjscy tytani z Coldplay, promując swój krążek "Viva La Vida Or Death And All His Friends". Czy tak będzie - przekonamy się niebawem.
Pewne jest natomiast, że muzyczną gwiazdą wakacji we Wrocławiu będzie były lider Dire Straits, czyli Mark Knopfler (zagra 2 lipca w Hali Ludowej). On też najwyraźniej polubił polską publiczność, a jego ostatni koncert na Torwarze z maja 2008 roku muzyk sam wspomina jako "niezwykłe przeżycie". Miejmy nadzieję, że przybędzie w dobrej formie i oprócz dawnych hitów zagra kilka kawałków z najnowszej płyty "Get Lucky".

Rok 2010 będzie też łaskawy dla wielbicieli klasyki. Od 2 do 23 października potrwa bowiem XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, efektowne zwieńczenie ruszającego w styczniu Roku Chopinowskiego. W jury konkursu m.in. Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak i Andrzej Jasiński, a ogłoszenie triumfatorów 20 października ok. godz. 23.

3. Robert Langdon nie próżnuje i rusza tropem masonów
Z istnego potopu książkowych bestsellerów wybraliśmy dla Państwa przede wszystkim "Zaginiony symbol", kolejny sensacyjny thriller z repertuaru Dana Browna (premiera 27 stycznia). To kolejne przygody bohatera "Kodu Leonarda da Vinci" Roberta Langdona, który tym razem przez 12 godzin śmiga po Waszyngtonie, tropiąc sekrety masońskich lóż. Powieść, opublikowana niedawno po angielsku przez oficynę Random House, sprzedała się dotąd w nakładzie ponad 6 mln sztuk.
Dla odmiany w lutym dostaniemy do rąk wywiad rzekę z Marianem Kociniakiem, zatytułowany "Spełniony". Wywiadującym aktora jest Eugeniusz Grzela, któremu udała się sztuka nie lada: namówił do zwierzeń aktorską sławę, o której mir szedł, że nigdy nie udziela wywiadów, a dziennikarzy goni, gdzie pieprz rośnie. Treścią książki jest opowieść o 50-leciu pracy artystycznej Kociniaka.

Amatorom dobrego kryminału polecamy zaś "Grobową ciszę" Arnaldura Indriđasona, islandzkiego piewcy detektywistycznej szarady w wydaniu noir (powieść ukaże się w marcu), miłośnikom historii zaś smakołyk: "Czerwonego księcia" autorstwa Timothy'ego Snydera z uniwersytetu Yale. To pierwsza w języku polskim próba portretu Wilhelma Habsburga (1895-1948), który na zabój zakochał się w ukraińskiej kulturze, był pretendentem do tamtejszego tronu i do historii Europy przeszedł jako Wasyl Wyszywany.

Kalendarium wydarzeń kulturalnych na 2010 rok

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto