Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Głogowie dostosowuje się do osób niepełnosprawnych. Kolejne ułatwienia w zamku

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Muzeum w Głogowie
Muzeum w Głogowie Kacper Chudzik
W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie zainstalowano przestrzenne mapy, które ułatwią zwiedzanie osobom niewidomym i niedowidzącym. To kolejny element dostosowywania zamku do osób niepełnosprawnych.

W ostatnich dniach w głogowskim zamku, gdzie mieście się Muzeum Archeologiczno-Historyczne, zainstalowane zostały tzw. tytflomapy, które ułatwią zwiedzanie zabytku osobom niewidomym oraz słabowidzącym.

– Tytflomapa to nic innego jak mapa, którą można czytać za pomocą zmysłu dotyku. W przypadku MAH są to przestrzenne plany wszystkich muzealnych kondygnacji, do których dostęp mają zwiedzający. Opisują one rozkład pomieszczeń, to gdzie znajdują się schody lub inne elementy mogące utrudniać poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym – wyjaśniają pracownicy muzeum.

Muzeum w Głogowie dostosowuje się do osób niepełnosprawnych
Mapy przestrzenne dla osób niewidomych lub niedowidzącychMAH Głogów

Starsze materiały o muzeum:

Zamek dostosowuje się dla potrzeb osób niepełnosprawnych

Montaż przestrzennych map zamku to najnowszy element projektu, którego celem jest jak najlepsze przygotowanie obiektu dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Już od kilku miesięcy muzeum posiada tak zwane pętle indukcyjne, które przeznaczone są dla osób z problemami słuchu - korzystających z aparatów słuchowych.

Pętla indukcyjna jest jednym ze środków wspomagania słuchu. Może służyć jednej osobie, jak i całej grupie ludzi ze szczególnymi potrzebami. Dzięki pętli podłączonej do systemu nagłośnieniowego, użytkownik aparatu słuchowego słyszy czysty dźwięk bezpośrednio ze źródła, co pozwala wyeliminować problemy związane z niekorzystną akustyką pomieszczenia, w którym się znajduje.

– W grudniu natomiast muzealne pomieszczenia otrzymały oznaczenia w alfabecie Braille’a – dodają muzealnicy.

Głogowskie MAH bierze udział w projekcie „Kultura bez barier" finansowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nasze muzeum zyskało w tym roku dofinansowanie w kwocie ponad 164 tys. złotych na cel dostosowywania obiektu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto