Młoda ekstraklasa: Zagłębie wreszcie wygrało

Michał Sałkowski
Przełamanie nastąpiło w odpowiednim momencie. Lider rozgrywek Młodej Ekstraklasy, KGHM Zagłębie Lubin, pokonał rówieśników z GKS-u Bełchatów 1:0. Bramkę strzelił Artur Węska w 77 minucie. Miedziowi zdobyli 44 punkty w 21 starciach i o siedem wyprzedzają drugą Legię.

Zwycięstwo, choć odniesione w najmniejszym wymiarze, miało duży kaliber psychologiczny. Było to pierwsze zwycięstwo Zagłębia tej wiosny.

Wcześniej bezapelacyjni przodownicy tabeli, z ośmio-, dziesięciopunktową przewagą nad Ruchem bądź Legią, wygrywali niemal wszystko. Wiosną,do czasu starcia z GKS-em, lubińskie wilczki zdołały zanotować jedynie dwa remisy - z Ruchem (0:0) i Arką (1:1) oraz przegraną z Polonią Warszawa (0:4). Na domiar złego trafili do siatki rywali zaledwie raz, za sprawą Ariela Famulskiego. Nie dziwi więc, że atmosfera zaczęła gęstnieć, a parcie na pozytywny wynik - uwierać.

- Ciśnienie trochę z nas zeszło, ale nie ma co przesadzać, bo nasza forma nawet w wysoko przegranym meczu z Polonią nie była tragiczna. Najzwyczajniej w świecie sami sobie zawiesiliśmy wysoko poprzeczkę. Wychodzimy teraz na boisko w roli lidera, każdy więc dodatkowo się na nas mobilizuje. Ale też cały czas mamy na uwadze, że wychodzi się na boisko z jednym zamiarem: chęcią zwycięstwa - mówi spokojnie trener Buczek.

A sam mecz z Bełchatowem? Po przeciętnej pierwszej odsłonie miedziowi zdominowali boiskowe wydarzenia w drugiej. Zapach bramki unosił się długo. Na początku drugiej połowy w słupek z wolnego trafił Dąbrowski, w 75 minucie bombę z karnego w poprzeczkę odpalił Markowski, miedziowi dopięli jednak swego. Obchodzący 19. urodziny Karol Fryzowicz, po kapitalnym indywidualnym rajdzie, wyłożył piłkę Węsce. Ten nie chybił. Kibice na Dialog Arenie i obserwujący to starcie Marek Bajor odetchnęli.

21. kolejka ME. Dialog Arena. KGHM Zagłębie Lubin - GKS Bełchatów 1:0. Bramka: Artur Węska 77.
Widzów: 150.

Zagłębie: Primel - Rymaniak, Łabędzki (46 Jasiński), Markowski, Oleksy (46 Olkowski) - Rakowski (87 Bartków), Dąbrowski, Famulski (46 Błąd) - Bryła (65 Krysian), Woźniak (75 Węska), Fryzowicz.
GKS: Budziłek (46 Kisiel) - Fonfara, Słomian, Wróbel, Bartosiak (46 Grzelak) - Zawodziński (88 Lipiński), Margol (82 Michalski), Bocian, Janus - Stąporski, Zawieja (82 Kaczmarek).