Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołajki w Polsce i na świecie: Historia świętego Mikołaja

Szymon Filipowski
Święty Mikołaj to jeden z wielu symboli zbliżających się świąt. Każde dziecko niecierpliwie czeka na jego wizytę, ale tylko te grzeczne zasługują na prezent. Tylko nieliczne osoby wiedzą, skąd wzięła się ta tradycja i kim właściwie był prawdziwy święty Mikołaj

Każdemu z nas postać świętego Mikołaja, kojarzy się ze starszym, siwym panem z dużym brzuchem, w czerwonym stroju i z wielkim workiem prezentów. Najbardziej charakterystycznym elementem okrycia świętego Mikołaja jest czerwona czapka z białym pomponem, która stała się komercyjnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Taka sylwetka świętego Mikołaja, to nic innego jak nieprawdziwa kreacja, którą stworzyła popkultura i branża handlowa.

6 grudnia obchodzimy Mikołajki. Z tej okazji warto zaznajomić się z prawdziwą historią Świętego.

HISTORIA BISKUPA Z MIRY

Około 270 roku w zamożnej rodzinie, zamieszkałej w mieście Patara w Licji (dzisiejsze tereny Turcji), po długich modlitwach, urodził się chłopczyk o imieniu Mikołaj. Od najmłodszych lat, dziecko wyróżniało się niezwykłą wrażliwością i pobożnością. Po śmierci rodziców, odziedziczył spadek, którym chętnie dzielił się z ubogimi mieszkańcami Patary. Po paru latach, został biskupem Miry, ujmując serca wiernych, którzy doceniali jego troskę oraz gorliwość duszpasterską.

Legendy głoszą, że uchronił przed śmiercią trzech młodzieńców, skazanych przez cesarza Konstantyna I Wielkiego, za drobne przestępstwa. Kiedy indziej, swoją wytrwałą modlitwą, uratował rybaków podczas trwania sztormu na morzu. Krążą opowieści, że jeden z mieszkańców Patary, popadł w skrajną biedę i z braku pieniędzy, postanowił sprzedać swoje córki do domu publicznego. Młody biskup, by uchronić kobiety przed smutnym losem, wrzucił przez komin, trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one prosto do pończoch, które suszyły się przy rozgrzanym kominku. Stąd zwyczaj wieszania skarpetek oraz wystawiania butów, na prezenty.

Święty Mikołaj po długich latach błogosławionych rządów odszedł 6 grudnia 345 lub 352 roku. Pamięć o biskupie z Miry przetrwała w pamięci, po dzień dzisiejszy.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ WSPÓŁCZEŚNIE

Na temat obchodzenia Mikołajek w Polsce można przeczytać w tekstach z XVIII wieku. Ówczesne dary były skromniejsze od dzisiejszych. Grzeczne dzieci otrzymywały owoce, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki.

Obecnie Święty Mikołaj jest postacią fikcyjną zamieszkującą Laponię bądź biegun północny. W okresie Świąt Bożego Narodzenia, rozwozi prezenty grzecznym dzieciom. Jego sanie prowadzi zaprzęg reniferów, które unoszą się nad ziemią. Święty przez cały rok zbiera listy od dzieci i spełnia życzenia, tylko tych najgrzeczniejszych. Przy pakowaniu prezentów, towarzyszą mu elfy. W nocy, z piątego na szóstego grudnia, odwiedza domy rodzin, wskakując przez komin. Rankiem, wszystkie dzieci, odnajdują w przygotowanych skarpetkach, butach lub pod poduszką, skromne podarunki.

Taki portret świętego Mikołaja pojawił się w Stanach Zjednoczonych w latach 30. ubiegłego wieku. Dzięki sprawnej promocji praktycznie zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek.

LOKALNE ODPOWIEDNIKI

W Rosji odpowiednikiem Świętego Mikołaja jest Dziadek Mróz. Zgodnie ze zwyczajem, rozdaje on prezenty przy pomocy Śnieżynki.

W Holandii, odpowiednikiem Świętego, jest Sinterklaas, który ubrany jest w biskupie szaty. Przypływa na łodzi z liczną grupą pomocników, o czarnych twarzach, zwanych „Czarnymi Piotrusiami”. Towarzyszy mu także biały koń o imieniu Schimmel. Dzieci licznie zbierają się na uroczystości powitalnej, by zaśpiewać na jego cześć piosenkę „Przybywa parostatek”.

Z kolei Kestman jest wzorowany na komercyjnej postaci. Nocą, w Wigilię Bożego Narodzenia zakrada się do domu przez komin i zostawia dzieciom prezenty pod choinką.

W tradycji bizantyjskiej odpowiednikiem jest Święty Bazyli, który obdarowuje prezentami dzieci w dniu 1 stycznia.

ADRES DO ŚWIĘTEGO

Najpopularniejszym adresem do Świętego Mikołaja jest adres z Finlandii. Według legendy, góra na której mieszka Mikołaj przypomina swoim kształtem ucho, dzięki temu można usłyszeć prośby i życzenia dzieci z całego świata. W Polsce również znajduje się adres, pod który można przesyłać listy.

Santa Claus Arctic Circle 96930 Rovaniemi Finlandia

Biuro Listów do Świętego Mikołaja, Polska Wioska Świętego Mikołaja, Przystanek Mikołajów, 57-215 Srebrna Góra

Zobacz też:

Setki Mikołajów na stoku narciarskim. Zjechali w szczytnym celu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto