Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Między Karkonoszami a Górami Izerskimi

Michał Woźniak
Dariusz Gdesz
Zachodni skraj Karkonoszy pomiędzy Halą Szrenicką a Jakuszycami to najbardziej dziki i odludny fragment gór. Bliskość Szklarskiej Poręby nie wpływa specjalnie na zainteresowanie turystów tymi terenami. Jedyny szlak turystyczny na tym obszarze, zielony, prowadzi z Jakuszyc na Halę Szrenicką, ale i nim rzadko ktoś wędruje. Trudno mówić o jakimkolwiek zagospodarowaniu turystycznym tego terenu, gdyż nawet dróg leśnych jest tu niewiele.

Pomimo to źródliskowy obszar Kamiennej wart jest uwagi, szczególnie turystów pragnących odpocząć od zgiełku pobliskiej Szrenicy lub też dotrzeć na nią trochę inną drogą niż większość wycieczkowiczów. Krajobraz tego krańca Karkonoszy jest już bardzo zbliżony do wyglądu niedalekich Gór Izerskich. Dominują tu łagodne, kopulaste wzniesienia, niezbyt wyróżniające się spośród otoczenia. Zbocza gór są podmokłe, w sporej części zajęte przez torfowiska wysokie. Do największych należy Torfowisko pod Mumlawskim Wierchem oraz Zielony Klin. Stoki wzniesień są niemal całkowicie wylesione, olbrzymie połacie pokryte są kikutami drzew, co – w połączeniu z pustką i martwą ciszą panującą wokół – sprawia dość osobliwe wrażenie. Paradoksalnie, pomimo zniszczenia lasów, jest to chyba najbardziej pierwotny fragment Karkonoszy, prawie nie zmieniony działalnością człowieka. Zawsze był to teren trudno dostępny i zarówno gospodarka leśna, jak i eksploracja turystyczna miały bardzo ograniczony zakres.

Największą atrakcją tego skrawka Karkonoszy są malownicze grupy skalne o fantazyjnych kształtach, odsłonięte w ostatnich latach w wyniku klęski ekologicznej. Szczególnie obfituje w nie boczny grzbiet, odchodzący na północny zachód od Przedziału (1060 m n.p.m.), leżący w zakolu Kamiennej. W pobliżu skał przebiega zielony szlak łączący Jakuszyce z Halą Szrenicką.

Największą i najbardziej znaną skalną grupą na tym terenie są Owcze Skały, położone na wysokości ok. 1040 m n.p.m. Leżą ok. 200 m na północny zachód od Rozdroża pod Przedziałem, stamtąd też najłatwiej do nich dojść prostą, choć zarośniętą ścieżką. Jest to zespół kilku granitowych skał dochodzących do 20 m wysokości, zwieńczonych blokami o ciekawych kształtach. Jeden z głazów na oddzielnej iglicy skalnej o wysokości 10 m przypomina głowę owcy – stąd powstała nazwa całej grupy. Skałki są dobrym punktem widokowym na okolicę, szczególnie ładnie i nietypowo prezentuje się stąd Szrenica oraz Hala Szrenicka z dobrze widocznym budynkiem schroniska.

Poczytaj: Dolnośląskie zamki i pałace

Owcze Skały często bywają mylone z położoną nieco niżej, na wysokości 1003 m n.p.m., sąsiednią grupą – Skalną Bramą. Jest to chyba najpiękniejszy zespół skał w tej części Karkonoszy. Ustępują może wysokością Owczym Skałom, ale są niezwykle malownicze, mają bardzo ciekawe, oryginalne formy. Wśród nich wyróżnia się środkowa, najwyższa skałka o najbardziej fantazyjnym kształcie. Dwie masywne skałki we wschodniej części tworzą naturalną bramę, przez którą prowadzi przejście. Idąc zielonym szlakiem łatwo grupę ominąć, gdyż ścieżka przechodzi nieco poniżej niej. Warto jednak zboczyć ze szlaku i obejrzeć ten zespół skał.

Na szczycie i zboczach Babińca (998 m n.p.m.) mamy kolejne interesujące zgromadzenie skałek – Ptasie Gniazda. Rzeczywiście podobne są nieco do ptaków wysiadujących pisklęta w gniazdach. Powierzchnię głazów pokrywają liczne kociołki wietrzeniowe, będące w różnych stadiach rozwoju. Granitowa grupa, tak jak i poprzednie, stanowi dobry punkt widokowy na Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze. Najłatwiej do niej dojść narciarską trasą zjazdową, która sprowadza ze szczytu Babińca do parkingu przy Szosie Czeskiej.

Poniżej Owczych Skał w latach międzywojennych zbudowano międzynarodowej klasy skocznię narciarską, która stanowiła część projektowanego wówczas kompleksu narciarskiego. Miał on powstać na północnych i północno-wschodnich stokach Przedziału, cechującego się doskonałymi warunkami śniegowymi. Oprócz skoczni powstał m.in. tor bobslejowy, planowano też wybudowanie licznych tras narciarskich, wyciągów itp. Projekt zrealizowano jednak tylko w niewielkiej części. Do dzisiaj zachowały się pozostałości skoczni narciarskiej zniszczonej w latach 60. przez wichurę oraz resztki toru bobslejowego (później prowadziła nim nartostrada „Filutek”) w pobliżu Wodospadu Kamieńczyka. Obecnie, w związku z nadmiernym zagospodarowaniem okolic Szrenicy i Hali pod Łabskim Szczytem, odżywa projekt przesunięcia inwestycji narciarskich w rejon Przedziału, co niewątpliwie spowoduje „ucywilizowanie” tej części gór.

Na razie wciąż są to tereny niezagospodarowane, a przy tym krajobrazowo bardzo atrakcyjne. Poruszanie się po nich wymaga jednak umiejętności orientowania się w terenie i dobrego posługiwania mapą: aby dojść do niektórych miejsc, często trzeba iść ledwo widocznymi, gubiącymi się ścieżkami lub po prostu na przełaj. Piękne widoki wynagradzają jednak trudy wędrówki, a wycieczka może stać się nietypową, prawdziwie górską przygodą.

Zobacz też:
Stara Kamienica: Kościół ze ściętą głową

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto