Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metropolitalna Wigilia dla Samotnych 2019 ponownie w MCK. W inicjatywę włączyło się 18 miast ZDJĘCIA

JPP
Konferencja prasowa w sprawie Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych
Konferencja prasowa w sprawie Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych LOTA
Metropolitalna Wigilia dla Samotnych 2019 ponownie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W ubiegłym roku wydarzenie przyciągnęło około 3000 osób i było jednym z największych świątecznych spotkań w Polsce. W tym roku w organizację wigilii włączyło się 18 miast Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii oraz metropolia, która – za pośrednictwem ZTM – uruchomi osiem specjalnych linii autobusowych, którymi mieszkańcy regionu dojadą na wigilię, a następnie z niej wrócą.

Metropolitalna Wigilia dla Samotnych w Katowicach

Metropolitalna Wigilia dla Samotnych odbędzie się 24 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16. Wstęp ma tu każdy.

- Zapraszamy wszystkie osoby samotne, ale pod tym pojęciem kryje się wiele, bo samotność nie musi być ciągła, może być chwilowa. Dlatego zapraszamy również te osoby, które z różnych względów nie mogą spędzić świąt z rodziną, ale też wszystkie te, które chcą przeżyć święta w inny sposób – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce, która organizuje wydarzenie.

W tym roku w organizację wigilii włączyło się 18 miast Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii oraz metropolia, która – za pośrednictwem Zarządu Transportu Metropolitalnego – uruchomi osiem specjalnych linii autobusowych, którymi mieszkańcy regionu dojadą na wigilię, a następnie z niej wrócą. Oczywiście przejazdy liniami będą bezpłatne.

Przed rokiem na wigilii w MCK było 3000 osób

Wydarzenie w katowickim Centrum Kongresowym odbędzie się już piąty raz (wcześniej spotkania wigilijne organizowano w hali Kapelusz w Parku Śląskim). W ubiegłym roku tutejsza sala wielofunkcyjna pomieściła około 3000 osób.

- Nasi goście to przekrój społeczeństwa, są wśród nich nasi sąsiedzi, ludzie, którzy żyją wokół nas, osoby starsze, młodsze. To też oczywiście osoby bezdomne. Przychodzą do nas też wszyscy ci, którzy są zabiegani i nie są w stanie zdążyć do swoich bliskich na święta. Każdy jest mile widziany – zapewnia Rykowski.

Tradycyjnie na wigilijnych stołach w MCK pojawią się świąteczne potrawy: barszcz z uszkami, karp kapusta, śledzie, sałatki, ryba po grecku, kawa, herbata, ciasto.

- Ale ta wigilia to nie jest tylko jedzenie, to nie jest tylko karp i kapusta, to nie jest tylko choinka. Naprawdę czekamy na wszystkich, którzy potrzebują drugiego człowieka, którzy potrzebują zasiąść do stołu i zostać godnie przyjętym – podkreśla prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Potrzeba pół tony śledzi i żywego konia

W trakcie wigilii zaplanowano wspólne śpiewanie kolęd, odbędzie się koncert oraz spektakl teatralny, dla gości przewidziano też prezenty.

Dodajmy, że Metropolitalna Wigilia dla Samotnych jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Polsce i Europie. O skali tego wydarzenia niech świadczą liczby. W organizację tegorocznej wigilii włączyło się aż 300 wolontariuszy (wielu z nich przed laty było gośćmi spotkania). Do przygotowania świątecznych potraw potrzeba 800 kg karpia, 500 kg śledzia, 200 kg uszek z kapustą i grzybami, ale też 150 kg majonezu, 1600 jajek, 600 kg słodyczy, 600 bochenków chleba, 150 kg pietruszki, 250 kg marchwi i 180 kg buraków. A to tylko fragment znacznie dłuższej listy produktów, które udaje się zebrać z pomocą sponsorów i ludzi dobrej woli.

- Większość produktów już mamy. Potrzebujemy jeszcze pół tony śledzi, 200 kg karpia, bardzo dużo słodyczy i – proszę się nie śmiać – konia, na którym do sali wjedzie Maria. Szukamy zwierzęcia i osoby, która nam konia przywiezie - mówił Rykowski.

Podobne do katowickiej wigilie dla samotnych Fundacja Wolne Miejsce organizuje w tym roku również w Łodzi (w Atlas Arenie), we Wrocławiu, Ostrowie Wielkopolskim, Radomiu, Tarnowie, Olsztynie i Kołobrzegu.

- Zaczęło się 20 lat temu, gdy z żoną zaprosiliśmy na tradycyjne „wolne miejsce” w trakcie naszej wigilii sąsiada, człowieka samotnego. Bardzo się ucieszył, my zaprosiliśmy go znowu, a on zapytał czy może to zaproszenie przekazać innym. Tak się zaczęło. Nie planowaliśmy, że tak się to rozrośnie, ale tak się stało, bo takie są potrzeby, nie tylko w Polsce – wspominał prezes fundacji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto