Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubin: PeBeKa drąży i restauruje

Urszula Romaniuk
Od wielu lat lubińska firma ma duży udział w przywracaniu świetności Kopalni Soli "Wieliczka"
Od wielu lat lubińska firma ma duży udział w przywracaniu świetności Kopalni Soli "Wieliczka" fot. archiwum pebeka
Górnicy z lubińskiego Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń przekroczyli półmetek w budowie szybu SW4 pod Głogowem. Ich koledzy z firmy wyjadą do Wieliczki, by zbroić Regisa

Załoga PeBeKa, która buduje szyb SW-4 należący do kopalni Polkowice-Sieroszowice, dotarła na głębokość 659 metrów (docelowo ma być 1244 m, przy średnicy 7,5 m). Będzie to szyb wentylacyjny, wdechowy, niezbędny do uruchomienia wydobycia złóż miedzi w obszarze Głogowa Głębokiego Przemysłowego. Prace przy budowie szybu rozpoczęły się na przełomie czerwca i lipca 2008 roku. Prowadzone były za pomocą specjalnej metody polegającej na zamrożeniu górotworu do głębokości 650 m.

- Osiągnęliśmy głębokość 659,1 metra i wychodzimy ze strefy mrożeniowej - mówi Zbigniew Hycnar, główny inżynier inwestycji i nadzoru robót górniczych w ZG Polkowice-Sieroszowice. - Stacja agregatów mrożeniowych zostanie wyłączona, ale pozostanie w gotowości do zakończenia zabudowy wszystkich pierścieni obudowy tubingowej.

Potem stacja agregatów mrożeniowych zostanie zdemontowana, wyremontowana i przeniesiona w rejon budowy kolejnego polkowicko- sieroszowickiego szybu GG-1 w Kwielicach, w gminie Grębocice.

Tymczasem ich koledzy z firmy szykują się już do wyjazdu do Kopalni Soli "Wieliczka". Od lipca przez około trzynaście miesięcy będą przebudowywać podszybia i zbroić najstarszy istniejący szyb górniczy w Polsce - Regis, gdzie zamontowane zostaną dwa dźwigi osobowo-towarowe (szyb wydrążono w XIV wieku). W tamte rejony jest to dla firmy powrót po roku nieobecności, ale pierwsze prace rekonstrukcyjne i zabezpieczające w kopalni "Wieliczka" PeBeKa rozpoczęła w 1985 r. Było to możliwe dzięki doświadczeniom, jakie zebrali pracownicy podczas budowy kopalń rud w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. - Szyb Regis to jedna z perełek w wielickiej kopalni - mówi Jacek Kulicki, prezes PeBeKa. - W latach 1995-2005 prowadziliśmy tam prace, by przystosować ten szyb do eksploatacji w ramach trasy turystycznej. Cieszy nas możliwość powrotu do "Wieliczki", w której znamy każdy korytarz i każdą komorę. A sama kopalnia soli to jeden z najstarszych polskich zabytkowych obiektów architektonicznych. Ciąży na nas duża odpowiedzialność i dołożymy wszelkich starań, by efekt prac był najlepszy - zapewnia prezes Kulicki.

Górnicy z PeBeKa odrestaurowali i zabezpieczyli w "Wieliczce" m.in. komory: Warszawa, Jezioro Piłsudskiego, Jezioro Wessel, Drozdowice, Pistek i Michałowice, a także wyrobiska chodnikowe: Sielec, Prokopowicz, Ferdynand d'Este, Karol i Hauer. Pracowali również w salach ekspozycyjnych Muzeum Żup Krakowskich w komorach: Russegger, Maria Teresa i Alfons Długosz.

Od 1978 roku wielicka kopalnia jest na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO, a w 1994 roku uznano ją za Pomnik Historii Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto