18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubin: Nowy obiekt hospicjum oddany do użytku

Agata Grzelińska
Piotr Krzyżanowski
Wczoraj oddano do użytku drugi pawilon hospicjum w Lubinie. Obiekt powstał w rekordowym tempie. We wrześniu ubiegłego roku prezes Fundacji Polska Miedź Cecylia Stankiewicz i ówczesny starosta lubiński Małgorzata Drygas-Majka wbiły symboliczną łopatę pod budowę budynku, a dziś każdy mieszkaniec może obejrzeć gotowe dzieło. O godz. 10 rozpoczyna się dzień otwarty.

- Nie dalibyśmy rady bez hojnego sponsora. Budynek kosztował 1,5 mln zł. Aż 750 tys. zł przekazała nam Fundacja Polska Miedź - mówi Zbigniew Warczewski, prezes fundacji Palium. To dzięki niemu powstało lubińskie hospicjum.

Pierwszą część budowano osiem lat, stale brakowało pieniędzy. Wspomniał o tym podczas otwarcia budowniczy hospicjum: - Kiedy było jeszcze daleko do ukończenia pierwszego pawilonu, jeden z prominentnych lokalnych polityków powiedział: "Porwaliście się z motyką na słońce" - opowiadał Warczewski. - Myślę, że dotarliśmy do Układu Słonecznego i to słońce dziś przedstawiamy.

Standard nowego pawilonu jest bardzo wysoki. Pomieścił cztery dwuosobowe i cztery jednoosobowe pokoje - w każdym jest łazienka, telewizor i supernowoczesna klimatyzacja.

Poza salami dla chorych są także świetlica i gabinety: lekarski, psychologa, pielęgniarek i inne. Kiedy trafią tu pierwsi chorzy? Nie wiadomo, bo obiekt musi być jeszcze wyposażony w sprzęt medyczny, a na to na razie nie ma pieniędzy.

Jest natomiast obietnica, choć mało konkretna: - Hospicjum to piękna idea, która służy ludziom, a którą my postaramy się wesprzeć finansowo - zadeklarował Robert Raczyński, prezydent Lubina.

Zbigniew Warczewski ma już kolejne plany. Gdy uda się wyposażyć nową część hospicjum, chce rozpocząć remont pierwszego pawilonu. - Teraz te dwa obiekty są jak RFN i NRD po zjednoczeniu, a pacjenci przecież nie mogą mieć lepszych i gorszych warunków - zauważa prezes Palium.

Rocznie trafia tu ok. 300 pacjentów. To mieszkańcy Lubina, Legnicy, Polkowic, Głogowa.

- W promieniu 150 km od Lubina to jedyne hospicjum wybudowane społecznie - przypomniał dr Marian Kołodziej, pomysłodawca budowy hospicjum.

Zobacz też: Baptyści zbudują kościół w Lubinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto