18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lubin: Miliardowa tona urobku trafiła do muzeum

MARG
Prezes Herbert Wirth, przekazał miliardową tonę urobku miedzi muzem
Prezes Herbert Wirth, przekazał miliardową tonę urobku miedzi muzem fot: Marzena Michalec
Wagonik z miliardową toną urobku trafił na ekspozycję Muzeum Ziemi Lubińskiej. Uroczystego przekazania dokonał prezes KGHM, Herbert Wirth.

- Dla Muzeum jest to wielkie wyróżnienie. Duże podziękowania należą się kombinatowi - powiedział Marek Rippel, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubińskiej, które było gospodarzem wydarzenia.

Muzeum wzbogaciło się także o symboliczny kawałek rudy, która pochodzi z pierwszej tony urobku. W księdze gości widniej także wpis córki górnika, który był przy pierwszym, historycznym wydobyciu.

Pamiątka została przekazana przez prezesa kombinatu.

Muzeum znajduję się przy szybie górniczym "Bolesław", na trasie Lubin - Polkowice. Jego założycielem był nieżyjący już ojciec Marka Rippela, Edward Rippel.

- Chcę kontynuować to, co rozpoczął ojciec i mimo, że muzeum jest jednostka samofinansującą się, swoją pomoc zaoferował KGHM, a także starostwo i miasto - powiedział Rippel.

W Muzeum organizowane są liczne wystawy. Odbywa się tu m.in. Międzynarodowe Biennale Grafiki w technikach metalowych, organizowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubińskiej. Od 2003 roku Muzeum nosi imię Jana Wyżykowskiego, odkrywcy złóż miedzi w LGOM.

Muzeum nie ma płynnych środków finansowych, co zdaniem Barbary Techmańskiej, wiceprzewodniczącej TMZL - u, ucina placówce skrzydła.

- Można organizować w tym miejsce mnóstwo ciekawych wystaw. Artyści z Wrocławia chcieli tu zaprezentować ceramikę i rzeźbę, niestety nie mieliśmy na to wystarczających funduszy - mówi Techmańska.

Jaki pomysł na zagospodarowanie muzeum ma poseł Piotr Cybulski, który także obecny był podczas uroczystości?

- Jest to miejsce mało dostępne, trzeba to zmienić. Mogłaby powstać tu wieża widokowa z kawiarnią. To wyróżniłoby miasto, bo zasługuje ono na miano stolicy zagłębia - twierdzi Cybulski.

Według posła w programie szkolnym, muzeum powinno odgrywać istotną rolę.

- Pieniądze powinny być pozyskiwane od miasta, kombinatu, ministerstwa kultury, oraz ze środków zewnętrznych - wymienia Cybulski.

Prezes Wirth stwierdził, że muzeum do niedawna nie było oczkiem w głowie firmy. Jednak teraz ma się to nieco zmienić i stare elementy w muzeum będą pod opieką firmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto