Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubin: Kuratorium blokuje zajęcia dla uczniów

Marzena Michalec
W Centrum Kultury Muza młodzież może rozwijać swoje taneczne pasje, ale nie tylko
W Centrum Kultury Muza młodzież może rozwijać swoje taneczne pasje, ale nie tylko fot. piotr krzyżanowski
Centrum Kultury Muza w Lubinie przygotowało Zimową Akademię Zabaw. To program dwutygodniowych zajęć artystycznych dla najmłodszych, które mają się odbyć w ferie. Ale przygotowany już program stanął pod dużym znakiem zapytania. Powód? Kuratorium Oświaty we Wrocławiu nie zezwoliło na poprowadzenie przez pracowników Muzy zajęć z uczniami.

Swoją decyzję tłumaczy tym, że w placówce nie ma osób z odpowiednimi kwalifikacjami.

W lubińskiej Muzie pracuje kadra także z wyższym wykształceniem pedagogicznym, która od lat zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulturalnych. To jednak, zdaniem urzędników, za mało. Według nich, opiekunowie z Muzy powinni mieć dodatkowe szkolenia.

Przepisy Ministerstwa Edukacji Narodowej jasno mówią, kto może zostać opiekunem grupy dzieci. To między innymi nauczyciele, instruktorzy harcerstwa, wychowawcy kolonijni, trenerzy sportowi, instruktorzy z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Wyjściem z patowej sytuacji, zdaniem kuratorium, jest odbycie internetowego kursu dla wychowawców, dzięki któremu pracownicy Muzy zdobędą wymagane kwalifikacje.

- Zaoferowano nam dwie konkretne firmy szkoleniowe z Głogowa, z usług których można skorzystać - mówi Magdalena Jakubowska z CK Muza. Koszt takiego szkolenia to 150 zł od osoby. Dlaczego akurat te?

Janina Jakubowska, rzecznik Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, wyjaśnia, że proponowane przez nich firmy to nic innego, jak podanie przykładowych miejsc, które świadczą takie usługi.

Zdaniem kuratorium, pracownicy Muzy nie wiedzieli o możliwości odbycia takiego kursu. Dlatego pracownik kuratorium chciał im pomóc i podał nazwy firm z najbliższej okolicy.

- Nie rozumiem, dlaczego pięć lat studiów pedagogicznych musi być uzupełniane internetowym, 20-godzinnym kursem, który tak naprawdę niczego nowego nas nie uczy - mówi poirytowana Magdalena Jakubowska.

Swojego zaskoczenia taką sytuacją nie kryje Marek Zawadka, dyrektor Centrum Kultury Muza, który na urzędnikach wrocławskiego kuratorium nie pozostawia suchej nitki. - To absurd i do tej pory z czymś takim się nie spotkałem - kwituje dyrektor Zawadka.

Pracownicy Muzy, nie chcąc zawieść najmłodszych lubinian w czasie ferii, planują zmienić charakter zaplanowanych już zajęć. Statut umożliwia placówce organizowanie warsztatów artystycznych. A do ich prowadzenia nie potrzeba zaświadczenia z kursu.

Kto może zostać wychowawcą?

W rozporządzeniu ministra edukacji narodowej przeczytaliśmy, kto może zostać wychowawcą grupy. Mogą to być studenci szkół wyższych kierunków i specjalności pedagogicznych, którzy odbyli specjalny kurs. Grupą dzieci może opiekować się nauczyciel, ale co ważne, musi być on czynny zawodowo. Doświadczony, emerytowany pedagog nie może sprawować opieki. Wychowawcami mogą zostać również słuchacze kolegiów nauczycielskich, po odbyciu przeszkolenia, i wychowawcy kolonijni. Ministerstwo daje także możliwość zostania opiekunem harcerzom w stopniu przynajmniej przewodnika i trenerom sportowym. Również przewodnicy PTTK mogą zostać opiekunami grup dzieci.

Zobacz też: Wesoły Dom Seniora w Lubinie

Co sądzicie o feriach w CK Muza? Czekam na Wasze komentarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto