Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubin: KGHM przejmuje Quadra FNX Mining Ltd

ech
KGHM
KGHM Polska Miedź S.A. stała się 100 proc. właścicielem Quadra FNX Mining Ltd, tym samym Quadra została wycofana z giełdy papierów wartościowych w Toronto. Polska Miedź zapłaciła za udziały kandyjskiej spółki 9,1 mld zł.

Dzięki tej transakcji KGHM zwiększy w tym roku produkcję o blisko 25 proc, tj 100 tys. ton miedzi górniczej, a docelowo prawie o 50 proc. Całkowite zasoby surowca wzrosły o ponad 8,2 mln ton miedzi, plasując KGHM na czwartym miejscu na świecie. Polska Miedź stała się zdywersyfikowanym producentem metali, pozyskującym oprócz miedzi i srebra, także molibden, nikiel, ołów, złoto, platynę, pallad, ren i selen.

Zobacz też: W Lubinie zbierają i utylizują stare baterie

- Biorąc pod uwagę wycenę kanadyjskiej spółki i dobrą kondycję finansową KGHM wykorzystaliśmy bardzo dobry moment na realizację transakcji przejęcia. Dzięki transakcji zapewniamy sobie już w tym roku wzrost produkcji i jednocześnie poszerzamy bazę zasobową – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź S.A. – Spółka ma teraz dalszy potencjał wzrostu wynikający z projektów będących w różnych fazach realizacji oraz eksploracji. W perspektywie kilku lat obniżymy o ok. 20 proc. średni koszt produkcji miedzi. To także gwarancja długoterminowego utrzymania rentowności Grupy KGHM na podlegającym wahaniom rynku miedzi.
Jak informują przedstawiciele biura prasowego Polskiej Miedzi, ekspansja międzynarodowa KGHM ma strategiczne znaczenie nie tylko dla spółki, dla zabezpieczenia jej przyszłych zysków, budowy wartości dla akcjonariuszy i wzmocnienia konkurencyjnej pozycji firmy na globalnym rynku. To także wzrost znaczenia polskiej gospodarki, która na długie lata zapewni sobie dostęp do zasobów strategicznych surowców oraz rzadkich metali.

Czytaj też: Po co KGHM zapłaciło 405 tys. zł?

Grupa KGHM posiada teraz zdywersyfikowany portfel aktywów w krajach niskiego ryzyka oraz portfel projektów zapewniających rozwój obecnej bazy produkcyjnej. To 9 kopalń w: Polsce, Kanadzie, USA i Chile oraz 5 projektów w fazie inwestycyjnej i przedinwestycyjnej: Sierra Gorda w Chile, Głogów Głęboki Przemysłowy w Polsce, Afton Ajax i Victoria w Kanadzie oraz Malmbjerg na Grenlandii. To także projekty eksploracyjne w Waisswasser (Niemcy), Wartowicach, Szklarach, Gaworzycach-Radwanicach (Polska) oraz Kirkwood, Falconbridge, Footwall, Foy (Kanada).

Czytaj też: Finał umowy z przeciekiem w tle

Główne założenia procesu integracji KGHM i nowej spółki KGHM International to zapewnienie ciągłości biznesowej, odpowiedniej kontroli i budowa wartości z przejęcia. W Polsce i Kanadzie powołano 18 grup roboczych w ramach zespołów integracyjnych, które ściśle ze sobą współpracują we wszystkich istotnych obszarach m.in. produkcji, sprzedaży i zarządzania ryzykiem, finansów, projektów eksploracyjnych, zakupów, podatków. Polska Miedź będzie mieć większość w Radzie Dyrektorów KGHM International. Na czele spółki pozostaje dotychczasowy prezes Paul Blythe, w skład Komitetu Wykonawczego (odpowiednik zarządu) z ramienia KGHM wejdą dwie osoby.

- KGHM International skupi się na budowie wartości poprzez doprowadzenia do produkcji projektów górniczych. Jednocześnie pozwoli nam na zbudowanie wehikułu inwestycyjnego– podkreśla prezes Herbert Wirth. – Nie wykluczamy, że w ciągu kilku lat KGHM International zostanie przygotowany do wejścia na giełdę w Toronto.
To jedno z największych przejęć w historii polskiej gospodarki, przeprowadzone przez jedną z najsilniejszych firm w Polsce. Z udziałem renomowanych światowych firm doradczych opracowano i wdrożono optymalną strukturę realizacji transakcji. Zgodnie z założeniami struktury holdingowej, przetestowanej w wielu transakcjach na rynku międzynarodowym, założono cztery spółki bezpośrednio i pośrednio w 100% zależne od KGHM Polska Miedź S.A, trzy w Luksemburgu i jedną w Kanadzie. Taka struktura holdingowa pozwoli KGHM na maksymalizację przyszłych zysków, które będą przeznaczone na dalsze budowanie wartości Polskiej Miedzi i korzyści dla akcjonariuszy spółki.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto