Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzki Fundusz Filmowy. 2016 rok był dobry dla filmowej Łodzi

Dariusz Pawłowski
W Łodzi w mijającym roku powstawały między innymi zdjęcia do „Powidoków” Andrzeja Wajdy z Bogusławem Lindą w roli Władysława Strzemińskiego
W Łodzi w mijającym roku powstawały między innymi zdjęcia do „Powidoków” Andrzeja Wajdy z Bogusławem Lindą w roli Władysława Strzemińskiego Grzegorz Gałasiński
Łódzki Fundusz Filmowy podsumował mijający rok - w 2016 wsparto osiemnaście projektów. Dysponująca funduszem Łódź Film Commission to obecnie dział EC1 Łódź - Miasto Kultury.

W piątek, 30 grudnia, przedstawiciele Łódź Film Commission, EC1 Łódź i miasta podsumowali efekty funkcjonowania funduszu w mijającym roku, uznając 2016 rok za dobry dla filmowej Łodzi. - Byliśmy prekursorami w tej dziedzinie, w roku 2017 będziemy mieli jeden z największych funduszy filmowych w kraju, wyprzedzi nas jedynie Wrocław - przypomniała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Łódź Film Commission wsparła w 2016 roku ponad 18 projektów, w tym siedem filmów fabularnych, trzy dokumentalnych, jeden serial telewizyjny, a także reklamy, teledyski, programy telewizyjne oraz inne projekty audiowizualne. Sześć z projektów to produkcje lub koprodukcje międzynarodowe. Z Łódzkiego Funduszu Filmowego wsparto natomiast dziewięć produkcji: sześć filmów fabularnych, dwa dokumentalne i jedną animację.

Rola koproducenta daje nam większe możliwości, a i silniejszą promocję miasta

Łódzki Fundusz Filmowy to pierwszy w Polsce regionalny fundusz filmowy - powstał w roku 2007 i wspiera finansowo produkcje filmowe oraz rozwój lokalnej branży audiowizualnej. Od września 2015 roku funkcjonuje w ramach EC1 Łódź - Miasto Kultury, a jego operatorem jest Łódź Film Commission. W tym roku zmieniła się formuła finansowania produkcji z funduszu - EC1 postanowiło przyjąć rolę koproducenta filmów. - Dało nam to możliwość wglądu w cały proces produkcji, zwiększa też możliwość promocji miasta - wyjaśnia Błażej Moder, dyrektor EC1 Miasta Kultury. - W tym roku zmieniamy również kryterium przyznawania dofinansowania: nie będzie to już wymóg dni zdjęciowych w mieście, ale może to być też wsparcie fazy postprodukcji filmu. Dlatego fundusz jest podzielony na część produkcyjną i część posprodukcyjną.

Nabór wniosków na 2017 rok już się zakończył, o wsparcie koprodukcyjne stara się 25 projektów (12 filmów fabularnych, dziewięć dokumentów i cztery animacje) - o pieniądze wyłącznie na fazę postprodukcji ubiega się pięć filmów. Wśród tytułów, które zabiegają o dofinansowanie jest „Orzeł” Jacka Bławuta.

„Naprawdę ch…owy” - Bogusław Linda o "Powidokach" Andrzeja Wajdy

Obecnie trwa ocena formalna wniosków, rozstrzygnięcie najnowszej edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego planowane jest na przełom marca i kwietnia.

W mijającym roku EC1 Łódź - Miasto Kultury zostało koproducentem ostatniego filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki”, nowych filmów łódzkiego studia Opus Film - „Pomiędzy słowami” w reż. Urszuli Antoniak oraz „Wspomnienie lata” w reż. Adama Guzińskiego, a także „Las, 4 rano” w reż. Jana Jakuba Kolskiego, „Maria Skłodowska-Curie” w reż. Marie Noelle, „Bikini Blue” w reż. Jarosława Marszewskiego, dokumentalnych „Biegaczy” w reż. Łukasza Borowskiego i „Diagnozy” w reż. „Ewy Podgórskiej” oraz trzeciej serii uznanej animacji „Pamiętniki Florki”, którą realizuje Anima-Pol. Kilka z tych tytułów będzie miało premierę na początku nowego roku (np. uroczysta premiera „Powidoków” zaplanowana jest na 12 stycznia).

Część dofinansowanych produkcji może się pochwalić istotnymi nagrodami. „Pierwszy Polak na Marsie” w reż. Agnieszki Elbanowskiej (beneficjent Łódzkiego Funduszu Filmowego z 2014 roku) zdobył Nagrodę Główną w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Warszawskim Festiwalu Filmowym, trafił też na listę 10. Najlepszych Polskich Dokumentów 2016 przygotowaną przez portal culture.pl - obok „Końca świata” w reż. Moniki Pawluczuk wspartego przez Łódź w 2013 roku. A „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego zdobyło Kryształowe Jabłko dla Najlepszego Debiutu Polskiego na tegorocznym Forum Kina Europejskiego Cinergia.

- Ważnym wydarzeniem minionego roku było zorganizowane po raz pierwszy FAM Tour: wycieczka promującą polskie lokalizacje zdjęciowe dla amerykańskich kierowników odpowiedzialnych za dobór obiektów zdjęciowych do wysokobudżetowych hollywoodzkich produkcji - dodaje Monika Głowacka, łódzki komisarz filmowy. - Amerykanie odwiedzili i inne miasta, ale Łodzią byli zachwyceni, głównie ze względu na jej różnorodność.

W minionym roku w Łodzi odbyły się też Maia Workshops, warsztaty dla branży filmowej w Europie. - Mamy nadzieję powtórzyć je za dwa lata - zapewnia Monika Głowacka.

W 2016 roku Łódź Film Commission wsparła organizacyjnie produkcje, które łącznie zrealizowały prawie 200 dni zdjęciowych na terenie miasta.

- Oczywiście najwięcej, bo aż przeszło 75, dotyczy serialu „Komisarz Alex”, ale sporo czasu spędziła też u nas międzynarodowa ekipa filmu „Music, War & Love” - podsumowuje Monika Głowacka.

Czy zatem nowa formuła funduszu to widoki na więcej kina w mieście Łodzi?

Łódzki Fundusz Filmowy w 2017 roku będzie dysponował kwotą 1 mln 200 tys. zł (w 2016 było to 1,4 mln zł - najwięcej w niemal dziesięcioletniej historii), którą tradycyjnie przeznaczy na nowe produkcje filmowe.

„Powidoki” Wajdy od marca w kinach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łódzki Fundusz Filmowy. 2016 rok był dobry dla filmowej Łodzi - łódzkie Nasze Miasto

Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto