Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łemkowskie spotkania pokoleń 2022 w Przemkowie. Była muzyka, śpiew i piękne ludowe stroje. Zdjęcia

Grażyna Szyszka
To już 15. edycja przemkowskich łemkowskich koncertów. Widownia wypełniła się po brzegi
To już 15. edycja przemkowskich łemkowskich koncertów. Widownia wypełniła się po brzegi Grażyna Szyszka
Do Przemkowa zjechali dziś (5.11) Łemkowie i ich przyjaciele. Okazją były 15. Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską 2022. Jak zwykle sama Przemkowskiego Ośrodka Kultury pękała w szwach.

Spis treści

W sobotnie popołudnie, 5 listopada do Przemkowa przyjechało kilka pokoleń łemkowskich przesiedleńców, by wspólnie cieszyć się muzyką i pieśniami w ojczystym języku. Taką możliwość dają organizowane w tym mieście już od 15 lat Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską. Sceną ośrodka kultury zawładnęli zarówno mali jak i dorośli artyści, którzy wyśpiewywali m.in. tęsknotę za ojczystą ziemią.

Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską to tradycja

Podczas czterogodzinnego koncertu wystąpiło w sumie siedem zespołów o ogromnym znaczeniu kulturowym, w tym jeden zespół z zagranicy. Każdy z nich był gorąco przyjmowany przez publiczność, która jak co roku wypełnia salę po brzegi. Na koncert przyjeżdżają zarówno ci, którzy jeszcze pamiętają swoja ojcowiznę w Bieszczadach, jak i ich dzieci, wnuki, a nawet prawnuki.

Łemkowskie spotkania w Przemkowie - tak było rok temu

Do Przemkowa i okolic wysiedlono Łemków głównie z miejscowości (obecnie tereny Małopolski):

  • Florynka
  • Stawisza,
  • Piorunka
  • Królowa Ruska
  • Klimkówka
  • Śnietnica
  • Izby
  • Czarna
  • Piwniczna
  • Binczarowa

Warto zaznaczyć, że co roku zapraszane są inne, atrakcyjne zespoły, ale jeden element się nie zmienia – jest to występ gospodarzy, czyli przemkowskich zespołów Łastiwoczka oraz dziecięcego Łastwiczata.

W tym roku spotkania także w Szprotawie

Organizatorem spotkań jest przemkowskie Koło Stowarzyszenia Łemków. Jego prezes, Eugeniusz Habura podkreśla, że najważniejszym celem imprezy jest promocja kultury łemkowskiej w środowisku polskim oraz zachowanie tożsamości narodowej, językowej i kulturowej Łemków poprzez śpiew, taniec i tradycyjny stój.
Na łemkowskie święto folkloru zaproszono wielu gości, w tym parlamentarzystów, samorządowców i przyjaciół mniejszości łemkowskiej.

W tym roku nowością spotkań jest to, że potrwa on dwa dni, a artyści wystąpią w dwóch miastach w Przemkowie i Szprotawie. W niedzielę łemkowska muzyka rozbrzmiewać będzie w Szprotawskim Domu Kultury. Początek o godz. 16.

Na pierwsze, oficjalne spotkanie Łemków przyszło wielu ludzi

Zanim impreza przerodziła się w dużą regionalną biesiadę, była wcześniej integracyjnym spotkaniem przyjaciół. Pomył okazał się od razu sukcesem, ponieważ na pierwszy oficjalny koncert przyszło około 300 osób, czyli tyle, ile pomieści sala przemkowskiego ośrodka kultury.
Pod skrzydłami koła przemkowskiego Stowarzyszenia Łemków działają dwa zespoły – Łastiwczata oraz Łastiwoczka. W sumie udziela się w nich ponad 70 dzieci i młodzieży. Oprócz przemkowian, są to także mieszkańcy Szprotawy, Głogowa, Radwanic i kilku innych miejscowości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto