Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnickie pogotowie „lansuje” modę na bransoletki życia

MSZ
Legnickie pogotowie „lansuje” modę na bransoletki życia
Legnickie pogotowie „lansuje” modę na bransoletki życia Piotr Krzyżanowski, Fundacja Ludzie Jesieni
Legnickie pogotowie „lansuje” modę na bransoletki życia. Czy niepozorna opaska z chipem, noszona na ręce niczym zegarek, może stać się strażnikiem ludzkiego życia? To nie teoria rodem z filmów si-fi, lecz gadżet na miarę XXI wieku. W dodatku w zasięgu możliwości każdego z nas!

Legnickie pogotowie „lansuje” modę na bransoletki życia

Czy niepozorna opaska z chipem, noszona na ręce niczym zegarek, może stać się strażnikiem ludzkiego życia? To nie teoria rodem z filmów si-fi, lecz gadżet na miarę XXI wieku. W dodatku w zasięgu możliwości każdego z nas!

Legnickie pogotowie ratunkowe zostało ambasadorem programu Wspomaganie Ratownictwa Pacjenta, którego pomysłodawcą jest Fundacja Ludzie Jesieni. Jako pierwsza jednostka ratownictwa w Polsce poleca swoim pacjentom, narażonym na nieprzewidywalne i nieuchronne sytuacje zagrożenia życia i zdrowia spowodowane chorobą, specjalne bransoletki na rękę.

- Naszym zadaniem oraz fundacji jest rozpropagowanie tej idei, by dotarła do jak największej grupy ludzi - mówi dyrektor pogotowia Andrzej Hap. - Bo jak nie będzie człowieka, który ją założy, pomysł umrze. Nas ta idea zaciekawiła, bo bransoletka to pomocny instrument w akcjach ratowniczych - dodaje szef legnickich ratowników.

Legnickie pogotowie „lansuje” modę na bransoletki życia

Zamysł opaski WRP bliski jest idei pudełka życia, które jakiś czas temu trafiły do rąk legniczan. Po prostu ma wspomagać ratowanie ludzkiego życia. Jednak jak podkreśla Jerzy Piotrowicz, wiceprezes Fundacji Ludzie Jesieni, opaskę w przeciwieństwie do pudełka życia, które pozostaje w mieszkaniu zamknięte w lodówce, mamy zawsze przy sobie. Podczas gdy pudełko możemy porównać do telefonu stacjonarnego, opaska jest jak smartfon, z którym się nie rozstajemy. Jest mobilnym rozwiązaniem na miarę naszych czasów.

Bransoletka WRP ma służyć po pierwsze do zidentyfikowania chorego, z którym nie ma kontaktu. Po drugie ma ułatwić pracę wezwanym na ratunek medykom. W jaki sposób?

WRP - Wspomaganie Ratownictwa Pacjenta to cały system, oparty na elektronicznej bransoletce i przyporządkowanym jej numerze ID. Pozwala on ratownikowi lub zgłaszającemu wypadek mieć, za pośrednictwem swojego smartfona lub tableta wyposażonego w NFC, natychmiastowy dostęp do podstawowych danych właściciela opaski. Jakiego typu dane znajdą się w systemie decyduje pacjent. Mogą to być podstawowe dane osobowe jak imię, nazwisko, adres, nr telefonu oraz namiar do osoby upoważnionej.

Legnickie pogotowie „lansuje” modę na bransoletki życia

Ale co ważniejsze, w bazie danych zapisuje się szereg innych rzeczy niezbędnych dla ratowania zdrowia czy życia pacjenta. Dostęp do informacji o naszym zdrowiu mają wyłącznie dedykowane służby medyczne, jak np. pogotowie w Legnicy. - Dyspozytor, któremu podamy telefonicznie numer ID z opaski, po zalogowaniu w systemie ma dostęp do danych o chorobach pacjentach, o alergiach i przeprowadzonych zabiegach, te informacje mogą szybko znaleźć przyczynę stanu, w jakim znalazł się chory - tłumaczy Andrzej Hap.

Komu przyda się opaska WRP? Cukrzycy, chorzy na padaczkę, pacjenci z chorobami przewlekłymi, z Alzheimerem, z chorobami serca, a nawet dla dzieci, które mogą się zgubić... opaska WRP jest dedykowana wszystkim, którzy z powodów choroby są narażeni na utratę przytomności w różnych okolicznościach, wylicza dyrektor Hap.

Legnickie pogotowie „lansuje” modę na bransoletki życia

Aby stać się właścicielem silikonowej opaski ratującej życie należy skontaktować się z Fundacją Ludzie Jesieni telefonicznie lub za pośrednictwem FB i wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Jednak dane medyczne musi już uzupełnić nasz lekarz. Koszt urządzenia jest niewielki. Jednorazowa opłata za bransoletkę to 24 zł, plus roczny abonament, czyli obsługa - również 24 zł.

System WRP jest własnością Fundacji Ludzie Jesieni i posiada patent na całą Europę. Jednak jak przyznaje pomysłodawca na początek będzie zadowolony, jak system przyjmie się na terenie województwa dolnośląskiego.

Legnickie pogotowie „lansuje” modę na bransoletki życia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto