Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KOLĘDA 2014. Ile dać do koperty, jak przygotować się do wizyty księdza?

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Rozpoczyna się czas wizyty duszpasterskiej - tzw. kolędy. ...
Rozpoczyna się czas wizyty duszpasterskiej - tzw. kolędy. ... piotr goyo janicki
Rozpoczyna się czas wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy. Sprawdźcie, jak się do niej przygotować.

Zobacz też: Orszak Trzech Króli 2014 i Arka Noego we Wrocławiu [zdjęcia MM-kowicza]

Kolęda to rodzaj wizyty duszpasterskiej. Odbywa się raz do roku, czas odwiedzin księdza po kolędzie rozpoczyna się zaraz po świętach Bożego Narodzenia.

- Kolęda jest bardzo ważnym doświadczeniem dla księdza. W czasie kolędy, spotykając ludzi w miejscu ich zamieszkania, poznaje ich zmartwienia, radości, a ponieważ ludzie w swoim domu są dużo bardziej otwarci wobec księdza, kolęda pozwala mu się rozeznać, jakie są najważniejsze problemy, przy których on jako ksiądz mógłby pomóc. To jest najważniejsze - mówi ks. Stanisław Jóźwiak, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Gospodarze powinni potraktować księdza jak gościa. Do wizyty duszpasterskiej trzeba się więc przygotować, także duchowo.

- Dobrze jest pójść wcześniej do spowiedzi i uczestniczyć we mszy św. - dodaje ks. Jóźwiak. - Ksiądz nieczęsto nas odwiedza. Właściwie kolęda jest takim jedynym dniem w roku, warto więc zadbać o to, by w wizycie kapłana uczestniczyli wszyscy domownicy.

Kolęda. Biały obrus, świeca, krzyż... Jak się przygotować?

Księdza powinniśmy przyjąć w najbardziej reprezentacyjnym pokoju i zapewnić mu miejsce przy stole nakrytym białym obrusem. Na stole powinien znajdować się krzyż i świeca. Ks. Stanisław Jóźwiak zachęca, by była to świeca Caritasu - ma ona stanowić świadectwo czynienia dobra i pomagania dzieciom. Prócz tego na stole powinniśmy postawić również kropidło i wodę święconą.

- Księża zwykle mają ze sobą wodę święconą i kropidło, ale dobrze świadczy o gospodarzu, jeżeli są one także w domu - twierdzi ks. Jóźwiak.

Kolęda. Ile dać do koperty?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia - ofiara. Najczęściej daje się od 20 do 50 złotych, jednak zdarzają się przypadki, gdy do koperty trafia nawet 200 złotych (wówczas zwykle na konkretny cel). Są jednak i tacy, którzy dają 5 złotych albo nie dają wcale. Jak podkreśla ks. Jóźwiak, nie ofiara jest w kolędzie najważniejsza, ale wymiar duchowy.

Należy pamiętać, że nie cała kwota zebrana podczas kolędy trafia do kieszeni księży. Część przekazywana jest do kurii, część na potrzeby kościoła, część na seminarium duchowne i dopiero tym, co zostanie, dzielą się księża pracujący w danej parafii.

Czytaj również: Orszak Trzech Króli 2014 we Wrocławiu [zdjęcia użytkownika MM]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto