Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiecość niejedno ma imię - konkurs został rozstrzygnięty [ZDJĘCIA]

Jacek Drost
Uroczystość wręczenia nagród i wernisaż prac laureatów Konkursu Edukacyjnego „Kobiecość niejedno ma imię: Rok 2018 Rokiem Praw Kobiet” odbyły się dzisiaj w Dworku Kępińskich w Żywcu Moszczanicy. Patronat honorowy nad konkursem sprawował poseł PiS z Żywiecczyzny Kazimierz Matuszny.

Konkurs zorganizował Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Żywcu. Adresowany był do uczniów ze szkół działających w powiecie żywieckim, którzy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe - uczniowie klas V-VIII szkoły podstawowe, a także uczniowie klas III gimnazjalnych i szkół średnich. Miał na celu upamiętnienie 100. rocznicy nadania Polkom praw wyborczych przez Józefa Piłsudskiego, przybliżenie sylwetek wybitnych Polek, kształtowanie postaw patriotycznych, podnoszenie poziomu wiedzy historycznej i rozwijanie umiejętności artystycznych wśród uczniów. Odbywał się w trzech kategoriach - plakat, prezentacja multimedialna i esej. Na konkurs napłynęło ponad 90 prac, które zostały przygotowane przez uczniów ze szkół Żywiecczyzny. Komisja Konkursowa nie miała łatwego zadania, ale w końcu wybrała autorów najlepszych prac. Najwięcej nagród otrzymali uczniowie szkół podstawowych nr 1, 5, 6 i 9.

- Konkurs wpisał się w cykl konkursów organizowanych w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości. To taka kropka nad „i”, ostatnia impreza organizowana w naszej szkole z tej okazji - na przykład w czerwcu był wernisaż pięknej wystawy „ Niepodległość oczami młodego pokolenia” - stwierdziła Joanna Paciecha, pomysłodawczyni wystawy oraz kurator wystawy, na co dzień nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu.

Joanna Paciecha podkreśliła, że początkowo temat zaprezentowania wybitnej Polki wydawał się uczniom trudny. Przychodzili i pytali, kogo wybrać: Irenę Sendlerową, Marię Konopnicką, Wisławę Szymborską, a może Marię Skłodowską?

Ostatecznie na konkurs napłynęło ponad 90 prac, każda z nich jest inna, ma inny charakter. Część z nich można oglądać na wystawie w Dworku Kępińskich.

- Najczęściej pojawiała się Irena Sendlerowa, później Maria Skłodowska-Curie i kolejno Wisława Szymborska, Maria Konopnicka, generał Zawadzka, Emilia Plater - dodała Joanna Paciecha. - Przyglądając się danej pracy, widać, że jest tam interpretacja danego człowieka, prywatna wizja danej osoby. To jest w tym piękne, że nie widać jakichś twarzy internetowych, tylko to, co się kojarzy młodzieży z daną osobą - podsumowała organizatorka konkursu.

Kazimierz Matuszny, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Żywiecczyzny, stwierdził, że zdecydował się objąć honorowym patronatem konkurs, bo to wyjątkowy rok ze względu na 100-lecie odzyskania niepodległości

- We wszystko, co jest związane z tą rocznicą, chętnie się angażuję. 100-lecie praw kobiet także jest ważną rocznicą - powiedział poseł Kazimierz Matuszny. Dodał, że był pozytywnie zaskoczony liczbą szkół, które zaangażowały się w konkurs i poziomem prac. - Te prace są rewelacyjne! Kawał dobrej roboty, widać duże zaangażowanie ludzi; widać, że robili to z pasją. To podnosi na duchu - ocenił poseł PiS. Przy okazji przyznał, że rola kobiet we współczesnym świecie jest ogromna, bardzo sobie ceni pracę z kobietami. - Mogę powiedzieć na przykładzie prowadzenia mojego biura - kobiety są konsekwentne, pracowite. Trudno sobie teraz wyobrazić, żeby świat funkcjonował bez pań - stwierdził Kazimierz Matuszny.

W środę w Dworku Kępińskich laureaci najlepszych prac odebrali nagrody. Uczniowie przygotowali program artystyczny. Było także pamiątkowe zdjęcie.

W kategorii Plakat wśród uczniów z klas V-VIII szkół podstawowych pierwsze miejsce ex aequo otrzymały: Amelia Kozioł z SP nr 9 w Żywcu i Oliwia Kosibor z SP nr 1 w Żywcu. Wśród uczniów klas III gimnazjalnych i szkół średnich pierwsze miejsce zajęła Anna Szczotka z I LO im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. W kategorii Prezentacja Multimedialna w grupie młodszej wygrał Tomasz Gowin z SP nr 1, w grupie uczniów starszych triumfowała Julia Kupczak z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Milów-ce, a w kategorii Esej wygrali: Martyna Siwek z SP w Rychwałdzie i Krzysztof Bizon z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto