Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHMEK, KGHMKA i Auris to imiona młodych sokołów z Huty Miedzi Głogów. W sumie w gnieździe na kominie wykluło się 45 tych rzadkich ptaków!

Grażyna Szyszka
Trzy młode sokoły mają imiona. To KGHMEK, KGHMKA i Auris.
Trzy młode sokoły mają imiona. To KGHMEK, KGHMKA i Auris. KGHM
Trzy młode sokoły, które wykluły się w gnieździe na kominie w Hucie Miedzi Głogów mają już imiona. Pracownicy KGHM i internauci zdecydowali, że samiec i dwie samiczki noszą imiona: KGHMEK, KGHMKA i Auris.

Spis treści

To już tradycja, że sokoły z gniazda na kominie Huty Miedzi Głogów otrzymują imiona. Są wybierane w głosowaniu internautów i pracowników miedziowej spółki.

Sokoły z HM Głogów uczą się lotów w pobliżu gniazda

Trzy młode sokoły mają ponad 1,5 miesiąca. Zaobrączkowane pod koniec maja ptaki są w dobrej kondycji zdrowotnej, zmieniły upierzenie na ciemnobrązowe i coraz rzadziej widać je w gnieździe na kominie Huty Miedzi Głogów. Ptaki usamodzielniają się – wykonują pierwsze loty w pobliżu gniazda, w którym przyszły na świat. Pracownicy huty mają wyjątkową okazję zaobserwować sokoły w locie, ale również je usłyszeć, gdyż młode wydają przy tym charakterystyczne dla gatunku odgłosy.

Jeszcze przez około dwa miesiące młode sokoły będą przebywać w pobliżu gniazda, gdzie dokarmiają je rodzice Szira i Bohun. Później same zaczną polować i doskonalić techniki łowieckie. Zanim pod koniec lata ptaki opuszczą rodzinne miejsce i podejmą wędrówkę, nauczą się polować i doskonalić techniki łowieckie.

KGHM angażuje się w przywrócenie zagrożonego gatunku

– W KGHM nie skupiamy się tylko na produkcji metali i innych surowców mineralnych, ale także dbamy o ochronę środowiska naturalnego. W trosce o zachowanie równowagi między rozwojem przemysłu a ochroną przyrody, przyjęliśmy na teren swojego oddziału sokoły. Teraz z dumą przyglądamy się kolejnym pokoleniom tych pięknych ptaków – powiedziała Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź S.A.

Sokoły to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce. W Zagłębiu Miedziowym opiekują się nimi pracownicy huty, specjaliści ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt oraz wolontariusze KGHM.
Miedziowa spółka zaangażowała się w akcję przywrócenia tego zagrożonego gatunku. W firmie realizowany będzie również program „KGHM dla sokołów” w ramach którego jeszcze w tym roku przewidziane są lekcje o tematyce ekologicznej realizowane w szkołach i przedszkolach Zagłębia Miedziowego.

Sokół z głogowskiej huty gniazduje na pałacu kultury w Warszawie

Platforma lęgowa dla sokołów znajduje się na kominie „Koniczynka” w Hucie Miedzi Głogów II. W 2008 roku stwierdzono tam nieudaną próbę gniazdowania ptaków. Wtedy na kominie zamontowana została platforma lęgowa. Już rok później wykluły się pierwsze trzy sokoły.
W tym roku platformę zajmowała para sokołów, która doczekała się trzech pisklaków. Od czasu zamontowania platformy lęgowej zaobrączkowanych zostało już 45 piskląt. To świetny wynik, zwłaszcza, że obecnie w Polsce żyje tylko 100 par sokoła wędrownego.
Dzięki monitoringowi ptaków wiadomo, że sokół z Głogowa o imieniu Giga wybrała życie w stolicy – gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Gniazdo sokołów w Hucie Miedzi Głogów można obserwować na stronie peregrinus.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto