Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM: W lipcu wnioski po wstrząsie z 19 marca

Urszula Romaniuk
Maszyna górnicza po wstrząsie 19 marca
Maszyna górnicza po wstrząsie 19 marca KGHM
W połowie lipca do KGHM trafią wnioski dwóch komisji eksperckich oraz orzeczenie dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu na temat wstrząsu i wypadku zbiorowego z 19 marca br. w ZG Rudna – informuje Jolanta Talarczyk rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego.

10 – osobowa komisja powołana przez prezesa WUG dla zbadania przyczyn i okoliczności wstrząsu i wypadku zbiorowego w kopalni Rudna, jaki wydarzył się 19 marca, kończy pracę. W piątek, 21 czerwca odbyło się ostatnie posiedzenie. Formułowano wnioski i sugestie dla przedsiębiorcy dotyczące profilaktyki i dalszego prowadzenia eksploatacji w polu G-3/5. Warunkami wydobycia w rejonie nietypowego i bardzo silnego wstrząsu w ZG Rudna zajmowano się także podczas majowego posiedzenia Komisji do spraw Zagrożeń Naturalnych w Podziemnych Zakładach Górniczych Wydobywających Rudy Miedzi.
– Zaprosimy przedstawicieli KGHM na spotkanie, aby nie było żadnych niejasności w zakresie interpretacji sugestii i wniosków opracowanych przez obie komisje oraz realizacji orzeczenia dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego, który ocenia również akcję ratowniczą. Sprawozdanie z prac naszej komisji będzie gotowe w przyszłym tygodniu – powiedział wiceprezes WUG Mirosław Koziura, przewodniczący komisji.
Profesorowie Józef Dubiński, Andrzej Zarychta i Zdzisław Klęczek uściślili wypracowane wcześniej wnioski. Wskazano wtedy na nietypowy charakter wstrząsu, którego skutkiem było 18 lekkich wypadków. Ze względu na jego duży zasięg oddziaływania pod ziemią i na powierzchni stwierdzono, że miał charakter regionalny. Odnotowały go stacje sejsmiczne nie tylko w Polsce. Jego energię, po weryfikacji odczytów kopalnianych, ustalono na 1,0 x 109 J (3,79 w skali Richtera). Wraz ze słabszymi wstrząsami, które były jego następstwem, trwał około 4,5 minuty. Mieszkańcy Polkowic mówili, że to było trzęsienie ziemi. Jego następstwem jest m.in. obniżenie terenu powierzchni o ok. 14 cm w rejonie uskoku Rudna Główna. Nie był poprzedzony żadnymi symptomami. Spowodował duże zniszczenia pod ziemią, a na powierzchni był odczuwany w promieniu około 40 km od kopalni.
– Podczas posiedzenia komisji stwierdzono, że przyczyną wypadku zbiorowego było dynamiczne oddziaływanie na pracowników zatrudnionych w polu G-3/4 oddziału G-3 rumoszu skalnego wyrzuconego z ociosów wyrobisk i wypiętrzonych spągów oraz stres wywołany ich przebywaniem w części pola eksploatacyjnego bez możliwości wydostania się z tego rejonu – dodaje Jolanta Talarczyk.
18 osób zostało poszkodowanych. Ratownicy górniczy przez osiem godzin uwalniali ich z zasypanego wyrobiska. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń. W rejonie zagrożenia pracowało 42 górników. Większości z nich udało się samodzielnie wycofać. Wstrząs regionalny z 19 marca nastąpił o godz. 22.09 . Jego epicentrum zlokalizowano na poziomie 950 m w ZG Rudna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto