Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM: Bezpiecznie przy szybie św. Jakuba

Urszula Romaniuk
PK
Naukowcy z łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy jednoznacznie stwierdzili, że powietrze z szybu św. Jakuba jest bezpieczne dla okolicznych mieszkańców i żadna z zawartych w nim substancji nie przekracza dopuszczalnych norm. To wyniki wielomiesięcznych analiz, które potwierdzają wcześniejsze badania powietrza wokół szybu - informuje KGHM.

Z szybu Św. Jakub, należącego do ZG Polkowice-Sieroszowice, wraz z wydalanym z wyrobisk kopalnianych powietrzem, na powierzchnię wydostaje się siarkowodór i inne związki odoroczynne. Ma to związek z prowadzoną eksploatacją i jest to zjawisko niespotykane w światowym górnictwie. Od wielu miesięcy KGHM wspólnie z naukowcami i przedstawicielami międzynarodowych firm szuka sposobów skutecznej neutralizacji gazów, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo górników i jakość życia okolicznych mieszkańców. Stale monitorowane jest także powietrze wokół szybu. Monitoring prowadzą specjaliści z Centrum Badania Jakości we współpracy z czeskim Centrum Laboratoriów Higienicznych.

Dotychczasowe wyniki potwierdził Instytut Medycyny Pracy. Naukowcy z IMP to specjaliści od badań powietrza i oddziaływania przemysłu na ludzi. Ich zadanie polegało na ocenie „ryzyka potencjalnych skutków zdrowotnych związanych z emisją i imisją substancji chemicznych wydzielających się z szybów wydechowych ZG Polkowice-Sieroszowice”. W powietrzu wokół kopalni zidentyfikowano siarkowodór, a także niektóre węglowodory ropopochodne, występujące zwykle w otoczeniu przemysłu. Ale żadna z tych substancji nie przekraczała dopuszczalnych norm.

Prof. dr hab. Sławomir Czerczak, kierownik projektu: - Poza siarkowodorem w powietrzu znalazły się również znikome ilości ksylenu, toluenu i benzenu. Te związki towarzyszą nam niestety wszędzie, gdzie mamy do czynienia z przemysłem maszynowym i samochodowym, więc ich obecność nas nie zdziwiła. Ilości związków ropopochodnych były jednak tak małe, że również nie możemy mówić o jakimkolwiek negatywnym wpływie na ludzkie zdrowie.

Co bardzo ważne, brak jakiegokolwiek szkodliwego oddziaływania powietrza na ludzi potwierdzają też kompleksowe badania medyczne, zorganizowane przez KGHM dla mieszkańców Jerzmanowej i okolic. – Przebadaliśmy już bardzo szczegółowo prawie 300 osób i nie stwierdziliśmy żadnych specyficznych dolegliwości ani schorzeń, który mogłyby być spowodowane przez gazy wydostające się z kopalni – mówi Anna Czukiewska, koordynator programu medycznego.

Przedstawiciele KGHM starają się na bieżąco informować pracowników KGHM i okolicznych mieszkańców o podejmowanych działaniach w celu neutralizacji gazów, ich efektach i wynikach prowadzonych badań. Do zainteresowanych skierowano teraz drugi numer specjalnej gazety informacyjnej „Szyb Św. Jakub”. Na jej czterech stronach można znaleźć informacje na temat wszystkich działań.

(źródło: KGHM)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto