Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Arado buduje podziemną trasę. To może być turystyczny hit miasta ZDJĘCIA

Rafał Święcki
Podziemia pod Wzgórzem Kościuszki od ponad 10 lat są nieużytkowane. Łącznie mają powierzchnię ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Niemieccy inżynierowie zaprojektowali i zbudowali je jako tzw. Luftschutzstollen. Tak nazywano jeden z typów niemieckich cywilnych schronów przeciwlotniczych drążonych w zboczach gór w postaci sztolni lub tuneli.
Podziemia pod Wzgórzem Kościuszki od ponad 10 lat są nieużytkowane. Łącznie mają powierzchnię ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Niemieccy inżynierowie zaprojektowali i zbudowali je jako tzw. Luftschutzstollen. Tak nazywano jeden z typów niemieckich cywilnych schronów przeciwlotniczych drążonych w zboczach gór w postaci sztolni lub tuneli. Arado
Jelenia Góra: Arado dzierżawca podziemi pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze zacznie wkrótce prace przy budowie podziemnej trasy turystycznej.

- Kompletujemy dokumentację. Chodzi między innymi o ekspertyzy dotyczące zabezpieczenia chodników – mówi Krzysztof Wojtas, menadżer projektu ”Time Gates”. - Wkrótce zaczniemy porządkować podziemia, trzeba z nich wywieźć pozostałości po dawnej dyskotece oraz wiele ton żwiru, który leży w korytarzach – dodaje.
Spółka Arado, która wydzierżawiła podziemia na 25 lat, w ciągu czterech lat, etapami chce w całości zagospodarować schrony.

Jelenia Góra: Arado buduje podziemną trasę turystyczną

Projekt, który będzie tu realizowany został nazwany „Time Gates”, czyli Wrota Czasu. Właściciele spółki Jarosław Bona i jego wspólnik Maciej Wyszkowski, nie chcą się teraz skupiać jedynie na wątkach historycznych. Chcą, by ich najnowszy projekt zabierał odwiedzających w podróż w czasie i przestrzeni.

- Nie chcemy powielać istniejących już atrakcji. Chcemy stworzyć coś dla dorosłych i dla dzieci. - mówi Jarosław Bona. - Przedstawimy historię Jeleniej Góry i Dolnego Śląska w różnych czasach. Turyści krążąc po korytarzach, będą przekraczali kolejne bramy czasoprzestrzeni. Za każdą z nich zaprezentujemy różne czasy i światy. Będzie można wejść do bajki lub świata filmowego. Ogranicza nas tyko wyobraźnia – dodaje.

Przewodnicy oprowadzający turystów będą odgrywać role. Na trasie pojawią się też inni aktorzy. Inscenizacji będą towarzyszyły efekty specjalne, światło i dźwięk.

Maciej Wyszkowski i Jarosław Bona mają doświadczenie w przygotowaniu takich widowisk. Wspólnie z innymi rekonstruktorami historii, pracują przy produkcjach filmowych. Organizują też od kilku lat rajd Arado, który objeżdża Dolny Śląsk. Odgrywane bitwy z udziałem, przebranych w mundury grup rekonstrukcyjnych, czołgów i innych pojazdów wojskowych z czasów drugiej wojny światowej, robią wrażenie. Są też gospodarzami „Sztolni Arado - podziemnego laboratorium Hitlera” w Kamiennej Górze, które rocznie odwiedza ok. 30 – 35 tys. turystów.

Dzierżawcy jeleniogórskich podziemi liczą, że projekt „Time Gates” przyciągnie jeszcze więcej zwiedzających.
Turyści mają zostać wpuszczeni do podziemi już w przyszłe wakacje. Będą mogli tam zobaczyć pierwszą część trasy. Projekt będzie realizowany etapami, jego zakończenie zaplanowano na rok 2018. Szacunkowy koszt wyceniono na ok. 2 mln zł.

Podziemia pod Wzgórzem Kościuszki od ponad 10 lat są nieużytkowane. Łącznie mają powierzchnię ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Niemieccy inżynierowie zaprojektowali i zbudowali je jako tzw. Luftschutzstollen. Tak nazywano jeden z typów niemieckich cywilnych schronów przeciwlotniczych drążonych w zboczach gór w postaci sztolni lub tuneli. Decyzja o budowie wielkiego schronu zapadła w 1944 roku, gdy w miarę cofania się wojsk niemieckich, pojawiło się zagrożenie nalotami alianckich bombowców. Masyw Wzgórza Kościuszki, wybrano nieprzypadkowo. Istniały tu spore pomieszczenia piwniczne. Ich powstanie datuje się na mniej więcej XVIII wiek. Pierwotnie przechowywano w nich żywność i beczki z winem. Niemieccy projektanci początkowo zakładali, że w podziemiach znajdzie schronienie przed nalotami 2 tysiące jeleniogórzan. W trakcie budowy zapadła decyzja, że obiekt ma pomieścić ponad 6 tysięcy ludzi. W rezultacie powstały cztery hale połączone korytarzami. Ich ściany i sufity obudowano kamiennymi blokami lub cegłami.

Pierwsze rozmowy o ich turystycznym zagospodarowaniu z firmą Arado, miasto zaczęło kilka lat temu. Początkowo projekt storpedowała rada miejska, która nie zgodziła się na 25-letnią dzierżawę. Radni uznali, że miasto może je wydzierżawić najwyżej na 15 lat. Wówczas Arado wycofało się z rozmów. Powrócono do nich dopiero po kilku miesiącach, gdy radni uznali, że lepiej wynająć schron na dłuższy czas, niż miałby on niszczeć pusty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto