Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić idealne sushi? Dobre składniki to nie wszystko [WIDEO]

Przemysław Ziemichód
Jak zrobić idealne sushi? Dobre składniki to nie wszystko [wideo]
Jak zrobić idealne sushi? Dobre składniki to nie wszystko [wideo] Szymon Starnawski / Polska Press
Aby zostać mistrzem sushi japońscy kucharze muszą trenować długie lata, zaczynając od kilkuletniego płukania samego ryżu. My jednak nie mieliśmy aż tyle czasu. Przyspieszonej lekcji zwijania idealnych rolek udzielił nam szef kuchni Ten Sushi, Mariusz Muszkowski.

Ryba i ryż
Na początek potrzebować będziemy przede wszystkim dobrej jakości składników. Sercem sushi jest dobra ryba, a ta powinna być jak najświeższa. Najczęściej w rolki z ryżem zawijamy łososia lub tuńczyka (żółtopłetwego lub błękitnopłetwego), ale do rolek nadawać się będą także inne ryby i owoce morza. Kluczowym będzie także wybór odpowiedniego rodzaju ryżu. - Najlepsze są ryże japońskie i kalifornijskie. Ryż należy dobrze wypłukać i dodać zaprawę octową. Różne restauracje mają różne receptury - wyjaśnia Mariusz Muszkowski. Podstawą dobrej zaprawy będzie oczywiście ocet ryżowy, który tradycyjnie miesza się z azjatyckim winem ryżowym sake, japońskim bulionem dashi lub innymi dodatkami. Składniki mieszanki pozostają oczywiście często tajemnicą szefa kuchni.

Zobacz też: Jak rozpoznać dobrą restaurację? Liczy się nie tylko to, co mamy na talerzu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ryba, ryż i algi to nie wszystko
Rolki z ryżem na zewnątrz to uramaki, popularne znacznie bardziej na zachodzie niż w Japonii. Tradycyjne sushi robimy owijając ryż i składniki sprasowanymi liśćmi nori, alg morskich wykorzystywanych szeroko w kuchni. Podczas zawijania liczyć się będą także proporcje ryżu i ryby. Ogólna zasada brzmi “im więcej ryby, a mniej ryżu, tym lepiej”. Rzecz jasna, będziemy potrzebować trochę wprawy zanim nasze sushi nabierze odpowiedniego kształtu, wyglądu i smaku. - Nie jest łatwo zrobić sushi w domu. Takie sushi, choć dobre, będzie zawsze słabszej jakości niż to podane w restauracji - mówi Mariusz Muszkowski. A jakie błędy popełniają najczęściej profesjonalni kucharze? - Krzywo krojona ryba, źle krojone rolki, źle ułożone sushi na talerzu. To wszystko źle świadczy o kucharzu - wymienia szef kuchni Ten Sushi.

A może banan do tego?
A co z pozostałymi składnikami? To już kwestia naszych osobistych preferencji. Jeśli z jakiś dziwnych przyczyn smakuje nam sushi z kiszoną kapustą i czekoladą, nikt przecież nie zabroni nam przygotować go w ten sposób. Warto jednak pamiętać, że spora część dodatków, które dziś uważamy za tradycyjne, w oryginalnym sushi była zupełnie nie znana. W japońskiej wersji tego przysmaku nie znajdziemy ani majonezu, ani serków do smarowania. - Sushi z bananem czy Nutella to wersje wedle europejskiego smaku. Oryginalne japońskie sushi to ryż, nori, ryba i wasabi. Co prawda, w Japonii ten styl też się zmienia i ich sushi jest coraz bardziej “zeuropeizowane” - tłumaczy Mariusz Muszkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto