Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak nie przytyć w środku lata?

Anna Rogulska
Marcin Oliva Soto
Na przełomie marca, kwietnia zaczynamy walkę ze zbędnymi kilogramami, by na urlop wyjechać szczuplejszym. Wakacyjny wyjazd mobilizuje nas do przestrzegania zdrowej diety i ćwiczeń.

W trakcie urlopu trudno jest zachować dietę. Wakacyjne kurorty kuszą nas lodami, goframi, frytkami, kalorycznymi napojami. Efektem tego jest powrót z urlopu z dodatkowymi kilogramami. Tymczasem już przed wyjazdem warto pomyśleć, w jakim stopniu będziemy mieć wpływ na skład i jakość urlopowego menu. Ogólnie podczas wyjazdów, a zwłaszcza takich, podczas których nie można przygotować samodzielnie posiłku, trudno jest przestrzegać zasad diety.

Dietetyczne zasady urlopowicza

* Staraj się przestrzegać regularnych pór posiłków. Zapewni Ci to stałe dostarczenie energii i uchroni przed napadami głodu. Najważniejszy posiłek to śniadanie, które powinno być zjedzone nie później niż w ciągu godziny po przebudzeniu. Śniadanie powinno składać się z produktu skrobiowego (pieczywo razowe, płatki), białkowego (jogurt, mleko, ser, wędlina) i porcji warzyw lub owoców.

* Kolejnym ważnym posiłkiem jest obiad. Podobnie jak śniadanie powinien składać się z produktu skrobiowego - może być nim kasza, ryż, makaron (preferowane są te z mąki razowej) - oraz produktu białkowego: chudych gatunków mięs lub ryb.

* Kolacja powinna być zjedzona na 3-4 godziny przed snem. Najczęściej popełniany błąd to objadanie się na noc. Ostatni posiłek powinien być lekki, najlepiej przygotowany na bazie warzyw.

* Najmniejsze powinny być przekąski, czyli 2 śniadanie i podwieczorek. Polecane są warzywa, owoce, jogurty, desery jogurtowe, galaretki owocowe. Warzywa i owoce można podawać w formie sałatek lub surówek.

* Trzeba pamiętać, by produkty takie jak słodycze, pizza czy hamburgery nie były stałym elementem naszego jadłospisu podczas wyjazdu. Można je zjadać sporadycznie od czasu do czasu. Np. na podwieczorek lub drugie śniadanie zjeść gofra lub lody, do obiadu zamówić małą porcję frytek lub mały kawałek pizzy. Wybierając gofra z dżemem zamiast z bitą śmietaną i polewą smakową, zaoszczędzamy kalorie; tradycyjne lody można zamienić na sorbet.

* Pamiętajmy o regularnym piciu płynów (2-2,5 litra dziennie). Wskazana jest woda mineralna lub herbaty owocowe z dodatkiem kostek lodu. Pamiętajmy, że soki i wody mineralne smakowe dostarczają dodatkowych kalorii.

Jeżeli przed urlopem stosowana była niskokaloryczna dieta odchudzająca, to do organizmu dostarczane było ok. 1000-1500 kalorii na dobę. Aby wysiłki i efekty diety nie były zmarnowane, zapotrzebowanie kaloryczne w ciągu urlopu powinno być zwiększone o jedyne 300-400 kalorii.

Na urlopie częściej sięgamy też po alkohol. Jeśli jednak zależy nam na zgrabnej sylwetce, najlepiej omijać go z daleka. Jeżeli już zdarzy się okazja do "procentowego uczczenia" urlopu, to polecam wybierać te niskoprocentowe alkohole. Kieliszek wódki warto zamienić na lampkę wina (można je rozcieńczyć pół na pół z wodą) lub małe piwo.

Niektórzy uważają, że czas urlopu jest nieodpowiedni na wyrzeczenia. Ale czasem wystarczy tylko zwrócić uwagę na to, co znajduje się na naszym talerzu i zadbać, by trafiały tam określone produkty, aby nie czuć się ociężale i po powrocie bez stresu stanąć na wagę.

Pamiętajmy, że urlop to okres odpoczynku i odnowy dla naszego organizmu. Jeżeli pozwolimy sobie na tłuste, kaloryczne dania popijane alkoholem, to do pracy wrócimy zmęczeni i z dodatkowymi kilogramami. Warto wiedzieć, że tradycyjne danie wakacyjne - frytki, karkówka z grilla, piwo i lody na deser - dostarcza aż 1200 kcal.

W czasie odpoczynku pozwólmy sobie tylko na małe wakacyjne grzeszki i starajmy się więcej ruszać.

A co po urlopie?
Niekiedy po powrocie z urlopu nasza waga wskazuje ciut więcej. Co robić w takiej sytuacji? Po pierwsze - nie panikujmy, każdy błąd dietetyczny da się naprawić.

Wracamy do zasad diety sprzed urlopu, zwiększamy aktywność fizyczną (w pracy unikajmy windy, chodzimy po schodach, drogę do pracy po części pokonujemy spacerkiem, a jeśli mamy taką możliwość, to zamieniamy komunikację miejską lub samochód na rower).

Jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, można zastosować jednodniową dietę oczyszczającą na bazie warzyw, owoców lub soków owocowo-warzywnych, bez dodatku cukru.

Przed podjęciem takiej decyzji warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Częste stosowanie diet i wahania wagi nie są zdrowe dla naszego organizmu. Z czasem trudniej jest nam gubić zbędne kilogramy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto