Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geofizyka Toruń szukała naturalnych bogactw na terenie naszego powiatu. Obszarem badań zostało objętych 5 gmin. Na czym polegały prace?

Damian Cieślak
archiwum naszemiasto.pl
Kilka tygodni na terenie naszego powiatu spędzili pracownicy Geofizyki Toruń. Czego szukali? Na czym polegały wykonywane przez nich badania? Na te pytania odpowiada Maciej Stawinoga, rzecznik spółki.

Obszarem badań zostało objętych 5 gmin naszego powiatu. Przedstawiciele Geofizyki Toruń pracowali w Choczu, Czerminie, Dobrzycy, Gołuchowie oraz Pleszewie. Ponadto pojawili się w sąsiednich samorządach, takich jak Blizanów, Kalisz, Nowe Skalmierzyce, Raszków, Ostrów Wielkopolski, Stawiszyn i Żelazków.

Badania sprawdzające, czy ziemia pleszewska kryje naftę i gaz, zakończyły się w grudniu 2019 r. Na czym polegały? - Podstawę działań, prowadzonych przez Geofizykę Toruń, stanowią pomiary sejsmiczne polegające na kontrolowanym wzbudzaniu fali sejsmicznej, która przenika w głąb ziemi, odbija się od kolejnych warstw geologicznych i powraca na powierzchnię, gdzie jest rejestrowana za pomocą specjalnych czujników zwanych geofonami. Wynik badania daje wiedzę o strukturze geologicznej sprawdzanego rejonu - opowiada Maciej Stawinoga, rzecznik spółki.

- W dużym uproszczeniu przypomina to lekarskie badanie USG. Wiedza ta przede wszystkim pozwala na odkrywanie bogactw naturalnych, ale jest również niezbędna dla podejmowania decyzji inwestycyjnych związanych z ich lepszym rozpoznaniem oraz ewentualną eksploatacją. Badania geofizyczne są całkowicie bezinwazyjne, nieszkodliwe dla człowieka, zwierząt i budynków - kontynuuje.

Proces badań sejsmicznych jest złożony i długotrwały. Po zebraniu danych sejsmicznych w terenie następuje ich interpretacja i przekazanie wyników właścicielowi koncesji. Na rezultat działań prowadzonych w powiecie pleszewskim będziemy musieli więc jeszcze poczekać.

To nie były pierwsze poszukiwania ropy i gazu na naszym terenie. Poprzednie miały miejsce w 2015 r. Geofizyka Toruń realizuje w Polsce badania geofizyczne dla poszukiwań naftowych już od 50 lat. Dotychczasowe działania pozwoliły na odkrycie największych w kraju złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Przejedzie prawie wszędzie, a jego nazwa po łacinie oznacza „siłę”. Jeden z nielicznych Roburów w Polsce wciąż jeździ po Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto