Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Franciszek Hawrysz, 60 lat działalności na rzecz sportu w zagłębiu miedziowym

msz
Franciszek Hawrysz, 60 lat działalności na rzecz sportu w zagłębiu miedziowym
Franciszek Hawrysz, 60 lat działalności na rzecz sportu w zagłębiu miedziowym ewa chojna
Franciszek Hawrysz, 60 lat działalności na rzecz sportu w zagłębiu miedziowym. Nauczyciel, społecznik, trener, historyk kultury fizycznej, twórca żeńskiej sekcji piłki ręcznej w Lubinie, obecnie prezes lubińskiego Klubu Olimpijczyka, na którego czele stoi od 20 już lat. Biografią Franciszka Hawrysza mogłoby podzielić się kilka osób...

Franciszek Hawrysz, 60 lat działalności na rzecz sportu w zagłębiu miedziowym

Jeśli ktoś jest sportowcem i społecznikiem z zamiłowania, nie przestaje nim być również na emeryturze. Pięknym przykładem takiej bezinteresownej postawy jest Franciszek Hawrysz, nauczyciel, społecznik, trener, historyk kultury fizycznej, twórca żeńskiej sekcji piłki ręcznej w Lubinie, obecnie prezes lubińskiego Klubu Olimpijczyka, na którego czele stoi od 20 już lat.

Franciszek Hawrysz swoją przygodę ze sportem rozpoczął jeszcze w latach 50-tych jako uczeń Liceum Pedagogicznego w Legnicy. Do dziś nie przestaje aktywnie działać na tej niwie. W tym roku mija 60 lat jego działalności sportowej. Postawę Franciszka Hawrysza docenił starosta lubiński podczas para olimpiady, która w Lubinie odbywa się w ramach Dni Godności Osób Niepełnosprawnych.

Nie jest to pierwsze, ani mamy nadzieję ostatnie odznaczenie dla prezesa Klubu Olimpijczyka. Bez Franciszka Hawrysza wiele straciłaby lokalna kultura. Działacz ma na swoim koncie kilka książek, nie tylko o tematyce sportowej. Ostatnie dzieło, które wyszło spod jego pióra to monografia Gorzycy. Za osiągnięcia w dziedzinie literatury właśnie został nominowany do Aniołów Kultury Gminy Lubin 2016.

Jednak najbardziej Franciszek Hawrysz cenie sobie medal im. dr Jędrzeja Śniadeckiego przyznany za wybitne zasługi dla rozwoju sportu oraz pamiątkowy medal „Serce za pracę”, który na wniosek swoich uczniów w 1978 r. przyznał mu magazyn „Sportowiec”.

Wśród zasług społecznika, trudno wymienić wszystkie. Nie można jednak zapomnieć, że założył Szkolny Związek Sportowy w Lubinie, który działa do dziś oraz Klub Sportowy Cuprum, w którym przez 30 lat był trenerem sekcji piłki ręcznej i siatkowej dziewcząt. To spod jego skrzydeł wyszły reprezentantki Polski Ewa Chomiczewska czy Renata Żukiel.

Franciszek Hawrysz, 60 lat działalności na rzecz sportu w zagłębiu miedziowym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto