Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fałszywy policjant trafił do aresztu. Wpadł w zasadzkę prawdziwych stróżów prawa [FILM, JAK NIE DAĆ SIĘ NABRAĆ?]

Redakcja
W ręce funkcjonariuszy z Polkowic wpadł 28-letni mężczyzna, który próbował dobrać się do oszczędności seniorów stosując tzw. metodę „na policjanta".

Mężczyzna na cel obrał sobie starszych mieszkańców Polkowic, do których wydzwaniał podając się za policjanta. Na szczęście tym razem fałszywy policjant nie znalazł nikogo, kto uwierzyłby w jego historię.

– Informował seniorów o rzekomej aferze, w którą są zamieszani nieuczciwi pracownicy banków, jednocześnie sugerując, że ich oszczędności są zagrożone. Następnie wypytywał ofiary o stan konta, pieniądze w obcej walucie, posiadane złoto lub biżuterię. We wszystkich przypadkach imiona wytypowanych przez przestępcę osób, sugerowały ich podeszły wiek. Na szczęście seniorzy, zachowując się bardzo rozsądnie, nie dali się nabrać i albo nie kontynuowali rozmowy lub mimo zakazu kontaktu z najbliższymi, dzwonili do nich i upewniali się, że mają do czynienia z oszustwem – opisuje sprawę Przemysław Rybikowski z KPP Polkowice.

72-letnia kobieta, do której zadzwonił mężczyzna udała się do swojego banku, informując jego pracowników o takich próbach. Ci powiadomili policję. Funkcjonariusze zorganizowali zasadzkę i zatrzymali fałszywego policjanta. Okazał się nim 28-latek, poszukiwany również przez KPP Legnica.

– Zatrzymany mieszkaniec właśnie Legnicy usłyszał pięć zarzutów usiłowania oszustwa. Sąd po zapoznaniu się z materiałem dowodowym zebranym przez polkowickich policjantów, zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące – dodaje Rybikowski.

Fałszywy policjant może trafić do więzienia nawet na 8 lat.

Jak ustrzec się przed oszustami?

Policja ma kilka porad, o których należy pamiętać. Fałszywy policjant, fałszywy wnuczek, ksiądz... a nawet wójt. Oszuści mają wiele metod.

– Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” w stosunku do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach – zaznacza Przemysław Rybikowski.

- Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
- Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!
- Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.
- Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie
- Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego
- Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy
- O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję

Film instruktażowy, jak nie dać się nabrać metodami na wnuczka i na policjanta?

Przedstawiamy film edukacyjno-prewencyjny zrealizowany przez Fundację ProPublika we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto