Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ewakuacja to początek sztuki – Galeria na Klatce

km
Czterdzieści osiem betonowych schodów, cztery poręcze, jedno okno. Przeszywający chłód i zapach drewna. Kilka prostych w formie foteli oraz lewitujące krzesła. O czym mowa? O Galerii na Klatce. Możesz mieć pewność, że w razie zagrożenia – Ty przeżyjesz, ale Twoje prace nie. Surowe normy BHP wkraczają i nadają głównego tonu Galerii. Dlatego możesz robić wszystko: wieszać, przyklejać, podwieszać, tworzyć podniebne instalacje, ale nie możesz stawiać. Najważniejsza jest ewakuacja.

Jako pierwsze, wyzwanie podjęły młode i utalentowane absolwentki oraz studentki Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego: Ania Szalwa, Joasia Szablewska, Natalia Kowalczyk, Grażyna Zych oraz Karolina Duda tworząc niesamowitą wystawę ,,Przestrzenie Iluzji.” W ich wyjątkową wizję postrzegania rzeczywistości, jak i samej ewakuacji będzie można wejść już 23 kwietnia o godzinie 13:00 na uroczystym otwarciu Galerii oraz wystawy. Gwarantujemy pełną kontrastów, emocji, nietuzinkowych połączeń, odrobinę kontrowersyjną i miejscami surrealistyczną podróż do ucieczki.

O wystawie

Ideą wystawy jest konfrontacja różnorodnych postaw twórczych i odmiennych doświadczeń osobistych. Opowiadając różne historie komunikujemy się z odbiorcami odmiennym językiem wizualnym. Wystawa odbywająca się w przestrzeni klatki schodowej jest symbolicznym łącznikiem między artystkami, oraz rzeczywistymi piętrami budynku.

O autorkach

ANNA SZALWA

W 2014 kończyła Liceum Plastyczne w Rzeszowie na kierunku ,,techniki graficzne’’ i aktualnie jest studentką II roku grafiki na wrocławskim ASP. Tworzy głównie ilustracje do swoich autorskich tekstów. Swoje umiejętności rozwija przede wszystkim w stronę tworzenia książek i animacji. Ma doświadczenie w wielu dziedzinach sztuk plastycznych np. w rzeźbie, ceramice, malarstwie, scenografii, grafice warsztatowej czy fotografii tradycyjnej. W pracach, które robię kieruję się głownie malarską ekspresją, spontanicznością i emocjami. Rysunki w sposób groteskowy i nieco surrealistyczny opowiadają o cielesności, seksualności i koszmarach sennych. Są także zapisem pozornie absurdalnych skojarzeń z odrobiną humoru. Posługuję się liniami czarnymi i białymi, czasem z akcentem czerwonym lub niebieskim. Poszukuję czystej, lapidarnej formy, pozostawiając to, co niezbędne i właściwe dla emocjonalnego odbioru przekazu.
Słowa klucze: surrealizm, groteska, absurd, koszmarny sen, ciało

JOANNA SZABLEWSKA

Joanna Szablewska urodziła się 19.03.1992r w Oławie. W 2012 roku ukończyła Liceum Plastyczne w Kaliszu z dyplomem z Ceramiki. W czerwcu 2015r obroniła dyplom licencjacki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie jest studentką studiów magisterskich na kierunku Wzornictwa Przemysłowego na specjalizacji Projektowania Środków Transportu.
Rysunek jest dla niej formą wyrażania myśli i emocji. Prezentowane prace wykonane są tuszem i farbą akrylową, przy pomocy pędzli i nici. Dynamiczne, zdecydowane linie w połączeniu z kontrastowymi, ekspresyjnymi plamami budują zapadający w pamięć obraz niepokoju.

NATALIA KOWALCZUK

Natalia Kowalczuk - studentka IV roku Renowacji i Rekonstrukcji Ceramiki i Szkła we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od czasów liceum w swojej pracy artystycznej eksperymentuje z każdą nowo poznaną techniką plastyczną, stąd w jej dorobku znajdują się zarówno rzeźba, malarstwo, rysunek, jak i ceramika, szkło, fotografia czy prace tworzone techniką mieszaną. Jako osoba niesłysząca artystka zwraca więcej uwagi na sferę wizualną i emocjonalną, przez co jej prace są bardzo osobistym wyrażaniem siebie samej.
Cykl grafik komputerowych jest zlepkiem różnych rysunków autorki, które tworzą nowe kompozycje i nabierają nowych znaczeń. Używając odpowiedniego koloru, stopniując zagęszczenie faktur autorka starała się odtworzyć swoje emocje i odczucia takie jak, spokój, kłęby myśli czy wyobrażenie swojego wnętrza.

GRAŻYNA ZYCH

Grażyna Zych urodziła się 30 marca 1992 roku w Kaliszu. W 2012 roku ukończyła Liceum Plastyczne na kierunku Ceramika. Tego samego roku rozpoczęła naukę na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku Sztuka Mediów. W 2015 roku obroniła prace licencjacką z oceną bardzo dobrą. W chwili obecnej kontynuuje naukę na tym samym kierunku. Jej ulubionymi narzędziami prac plastycznych są ołówki i cienkopisy, dlatego tworzy głównie w konwencji czarno-białej. Początkowe zamiłowanie autorki do hiperrealistycznych prac przerodziło się w fascynację odrealnionymi pracami Salvadora Dali, Jarosława Kukowskiego oraz Zdzisława Beksińskiego. Z czasem sama zaczęła eksperymentować w kierunku surrealistycznym. Łączy marzenia senne i stany podświadomości zupełnie przypadkowo, przez co uzyskuje prace budzące silny niepokój u odbiorców.

PAULA KUROWSKA

Studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim (specjalność: kultura mediów). Fotografia towarzyszy jej od najmłodszych lat życia. Karierę zaczynała, chyba jak każdy, jako modelka. Fotografem był wtedy jej Tata. Po Mamie odziedziczyła zmysł plastyczny i zdecydowaną kreskę w rysunku. Jest na początku artystycznej drogi, a przy tworzeniu świetlnych obrazów w znacznym stopniu kieruje się dwiema zasadami, które wyznaje jej ulubiony reżyser Jim Jarmusch.

Pierwsza zasada: Nie ma żadnych zasad. Ostatnia: wszystko już było, nie bój się ściągać, skąd tylko można. Szuka inspiracji w codziennych sytuacjach, miejskiej przestrzeni, pięknie miejsca, z którego pochodzi: Karkonoszy. Chce opowiadać historie. Poza studiami uprawia turystykę festiwalową, nałogowo słucha muzyki i pisze o niej. Jest zafascynowana kulturą Wschodu, lubi analizować kulturę Zachodu. Pomaga też przy organizacji kilku imprez/festiwali. Muzycznych, sportowych, przede wszystkim kulturalnych.

Zestaw zdjęć. Kontrasty. Miłość, śmierć, stan zawieszenia. Inspiracją do powstania zdjęć były często bardzo przyziemne sytuacje. Historia układa się od dłuższego czasu. Kadry pojawiały się stopniowo, po to, by zostać skonkretyzowane w lekko komiksowej, mrocznej formie. Trochę jak ze snu. Jest w nich coś z Jarmuscha, coś z Lyncha i Tarantino. Przede wszystkim odnoszą się do społeczeństwa i ludzkiej natury. Do smutku, niepewności, zła, które siedzą w każdym z nas. Jeśli uświadomimy je sobie, możemy odstawić je na bok i być po prostu szczęśliwi.

KAROLINA DUDA

Karolina Duda – Urodzona w 1991r. Ukończyła Liceum Plastyczne w Jeleniej Górze z dyplomem
ze Snycerstwa. Absolwentka Studium Reklamy we Wrocławiu, w 2015 roku obroniła licencjat
z zakresu projektowania biżuterii w Pracowni Projektowania Produktu, a obecnie studiuje
na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta
we Wrocławiu.
Jest tegoroczną stypendystką Prezydenta Wrocławia w dziedzinie sztuk plastycznych.
Główną inspiracją autorki do działania jest chęć poznawania, eksperymentowania, odkrywania... Poprzez łączenie w swoich instalacjach różnych technik graficznych, malarskich, kolarzu, kolarzu świetlnego Pani Karolina Duda wzmaga interakcję odbiorcy ze swoimi pracami. Dzięki temu wprowadza widza w świat snu i iluzji.

CRZ Krzywy Komin

Centrum Rozwoju Zawodowego „Krzywy Komin” położone jest zrewitalizowanym budynku poprzemysłowym z 1888 roku (dawnej pralni i farbiarni), który znajduje się na podwórku przy ulicy Dubois 33-35a – w kwartale zabudowanym zabytkowymi kamienicami z XIX wieku w samym sercu wrocławskiego Nadodrza. Podstawową funkcją CRZ jest działalność edukacyjna i kulturotwórcza. Odbywa się ona w głównej mierze przez organizowanie szkoleń i warsztatów – “Krzywy Komin” pomaga rozwijać kompetencje zawodowe i kulturowe angażując do współpracy specjalistów z różnych dziedzin, wykorzystując najnowsze technologie czy ucząc przedsiębiorczości, marketingu i promocji. Działania edukacyjne uzupełniane są przez organizowane w CRZ wystawy, koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmów oraz debaty dotyczące kultury. “Krzywy Komin” jest dzięki temu jedynym we Wrocławiu miejscem łączącym kształcenie teoretyczne i praktyczne, kreację i funkcje wystawiennicze. Odwiedzający mogą w CRZ przejść drogę od idei, przez jej realizację aż po prezentację finalnego produktu publiczności. Nadodrze to miejsce pełne kreatywności i pasji – od lat stanowi największe w mieście skupisko rzemieślników, a od jakiegoś czasu przyciąga również młodych artystów i designerów. Zainspirowani niezwykłym duchem tej dzielnicy chcemy w „Krzywym Kominie” integrować lokalną społeczność, łącząc te dwie grupy. W centrum zainteresowań CRZ leży współczesny design spleciony z klasycznym rękodziełem – rzemiosło na miarę XXI wieku. To sprawia, że program „Krzywego Komina” skierowany jest zarówno do artystów, projektantów i rzemieślników, jak i do osób, które chcą poszerzyć swoje horyzonty i zdobyć nowe umiejętności.

Ul. Dubois 33-35a
50-207 Wrocław
+48 71 733 44 33
[email protected]
www.krzywykomin.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto