Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energia w wodzie uśpiona

Agnieszka Zielińska
Energia zmagazynowana w wodzie gruntowej, rzece, jeziorze ma zbyt niską temperaturę, aby mogła być bezpośrednio używana do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody. Ale jest i trzeba po nią sięgać, bo ceny pomp ciepła maleją, a ceny opału rosną...

Koszty eksploatacyjne tradycyjnych instalacji kotłowych są znacznie wyższe niż tych z pompą ciepła. Zakup i montaż gruntowego wymiennika ciepła to średnio wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak gwałtownie rosnące ceny paliw, przy malejących cenach pomp ciepła spowodowały, że okres zwrotu inwestycji się skrócił i wynosi obecnie 5-7 lat. Pompy ciepła to urządzenia, które są w stanie energię zmagazynowaną w ziemi, powietrzu lub wodzie pobrać i przekazać do budynku, jednocześnie podnosząc jej temperaturę. W przeciwieństwie do innych urządzeń grzewczych, takich jak piec olejowy, elektryczny czy gazowy, niczego nie wytwarzają, pobierają energię i oddają ją. Nie bez powodu nazwane są pompami, a nie generatorami ciepła. Pompa ciepła transportuje energię z otoczenia. Jednocześnie zużywana jest przy tym energia elektryczna służąca do napędu sprężarki i pomp obiegowych. Ta energia elektryczna jest też zamieniona na ciepło. Współczynnik efektywności energetycznej jest stosunkiem otrzymanej energii grzewczej do włożonej energii elektrycznej. Im większy jest ten współczynnik, tym pompa ciepła pracuje oszczędniej.

Najbardziej wydajne gruntowe pompy ciepła (Gruntowy Wymiennik Ciepła - GPW) pobierają ciepło z gruntu lub wód podziemnych, które mają względnie stałą temperaturę przez cały rok poniżej głębokości około 9 metrów. To oznacza, że różnica temperatur jest niższa, co prowadzi do większej efektywności. (Stosuje się pionowe lub poziome wymienniki zakopane w gruncie). Gotowa woda ciepła trafia do obiegu grzewczego, najczęściej ogrzewania podłogowego (ma niższą temp. niż ogrzewanie tradycyjne, kaloryfery) lub zasila krany i prysznice w budynku.

Jak działa pompa ciepła? W jej wewnętrznym obwodzie znajduje się czynnik chłodniczy, którym jest specjalna ciecz wrząca w temperaturach... poniżej minus 10 stopni Celsjusza. W wymienniku, do którego dostarczana jest energia cieplna (np. woda o temperaturze plus 10 stopni Celsjusza) odbywa się parowanie, pobieranie ciepła z otoczenia. W tym przypadku ciecz parująca ma minus 10 stopni, pobiera więc ciepło od wody, tak „ogrzana” para cieczy (temp. plus 3 stopnie Celsjusza) jest zasysana przez elektrycznie napędzaną sprężarkę. W sprężarce wzrasta ciśnienie, a temperatura rośnie do plus 70 stopni, para skrapla się, oddając ciepło do obiegu grzewczego. Potem następuje gwałtowny spadek ciśnienia i ponowne jego parowanie, cykl w ten sposób się zamyka.

Nowoczesne systemy pomp ciepła pozwalają na ogrzanie domu, przygotowanie ciepłej wody, a latem chłodzenie obiektu. Np. w sezonie grzewczym w budynkach „energetycznie typowych” podgrzewanie powietrza wentylacyjnego do wartości 25-40 st. C znacznie zmniejsza czas pracy podstawowego układu centralnego ogrzewania i pozwala na ograniczenie jego kosztów do 50 procent. W budynkach niskoenergetycznych i pasywnych pompa może być jedynym źródłem ogrzewania i ciepłej wody przez cały rok.

Latem dzięki dużej ilości ciepła zgromadzonej w gruncie urządzenie zapewnia utrzymanie optymalnego mikroklimatu w całym budynku niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto