Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspercka wizja w kopalni Rudna

Urszula Romaniuk
Piotr Krzyżanowski
Trzy godziny trwała wczoraj wizja wyrobisk w kopalni Rudna, po wstrząsie, jaki miał miejsce 30 grudnia. Są pierwsze ustalenia.

Komisja została powołana tuż po zakończeniu akcji ratowniczej przez prezesa WUG. Trzy osoby zginęły, 11 zostało rannych. Naukowcom towarzyszył wiceprezes KGHM Wojciech Kędzia. - W pierwszym etapie prac komisji zapoznaliśmy się ze skutkami tąpnięcia. Obejrzeliśmy wyrobiska i uznaliśmy, że maszyny i urządzenia nie miały związku z wypadkiem. Można je będzie wycofać.

Wydobycie w oddziale G-22 będzie wstrzymane do końca kwietnia, czyli do dnia zakończenia prac komisji, która musi ustalić wnioski dotyczące nie tylko przyczyn, ale także prognozy i skutecznej profilaktyki podobnym zdarzeniom w przyszłości – mówi Mirosław Koziura, wiceprezes WUG, przewodniczący Komisji do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego zaistniałych 30 grudnia 2010 r. w O/ZG „Rudna” KGHM Polska Miedź SA.

Postanowiono też, że 11-osobowa Komisja, powołana 30 grudnia br. będzie pracowała w dwóch grupach eksperckich. Jeden zespół zajmie się geomechaniczną analizą przyczyn wstrząsu i tąpnięcia. Druga grupa ekspertów wypracuję prognozę podobnych zdarzeń w przyszłości. Komisja zapoznała się z sytuacją górniczo-geologiczą, przebiegiem zdarzenia i akcji ratowniczej.

OUG we Wrocławiu prowadzi przesłuchania świadków wypadku. Skutki wstrząsu z 30 grudnia w kopalni „Rudna” objęły rozległy obszar wyrobisk całego 700-metrowego frontu w obu blokach A i B pola XVII/1 Oddziału G-22. Wstrząs wystąpił o godz. 9.56 w caliźnie rejonu projektowanego skrzyżowania komory K-18 z pasmem P-26. Jego energię ustalono na 1,5x 108 J , czyli ponad 3 w skali Richtera.

W wyrobisku eksploatacyjnym oddziału G-22 pracowało wówczas 27 osób.

Przedstawiciele nadzoru górniczego i przedsiębiorcy pierwsze oględziny miejsca zdarzenia przeprowadzili 31 grudnia ub.r. Pod ziemię zjechali w dwóch grupach (12 i 1 -osobowej). Dotychczas dyrektor OUG we Wrocławiu zezwolił na wycofanie z rejonu wypadku tylko jednej ładowarki, podobne decyzje spodziewane są w najbliższych dniach. Na tym etapie dochodzenia przyczyn i okoliczności wypadku zbiorowego, nie można przewidzieć kiedy i na jakich warunkach wydobycie w Oddziale G-22 będzie mogło być wznowione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto