Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Dawcy Szpiku w Legnicy

MSZ
archiwum prywatne
Dzień Dawcy Szpiku w Legnicy. Pomagamy Grzegorzowi znaleźć bliźniaka genetycznego. Przyłącz się i Ty do Dnia Dawcy Szpiku! 23 sierpnia rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się na legnickim Rynku w godzinach 9.30 - 17.00, a 24 sierpnia w Akademii Rycerskiej, w godzinach 9.30 -16.00.

Przygotowania do akcji poszukiwania dawcy dla Grzegorza Łukowskiego, którą organizuje Fundacja DKMS "Razem przeciw białaczce", są już na finiszu. Na miejscu działania koordynuje Krzysztof Piotrowski, który niedawno sam został dawcą. Dzień Dawcy Szpiku patronatem honorowym objął prezydent Tadeusz Krzakowski, a swój udział zapowiedzieli policjanci z legnickiej komendy, straż miejska, straż pożarna oraz sportowcy z legnickich drużyn piłki ręcznej i nożnej oraz kibice pod wodzą Krzysztofa Piotrowskiego.

Co? Gdzie? Kiedy?
23 sierpnia rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się na legnickim Rynku w godzinach 9.30 - 17.00, a 24 sierpnia w Akademii Rycerskiej, w godzinach 9.30 -16.00. Pierwszego dnia będą pobierane wymazy śliny, a drugiego dnia krew. Jeżeli więc boisz się igieł, przyłącz się do akcji w sobotę.

- Akcję w Legnicy dedykujemy Grzegorzowi - mówi Joanna Surdyk z fundacji DKMS. - Zawsze nasze akcje są organizowane dla konkretnego człowieka, ale w ten sposób poszukujemy dawców dla wielu chorych.

Dzień Dawcy Szpiku w Legnicy. Pomagamy Grzegorzowi znaleźć bliźniaka genetycznego

W piątek legniczanin wyszedł ze szpitala, gdzie poddawany był chemioterapii. - Pan Grzegorz został wypisany do domu - mówi Agnieszka Kwiatkowska. - Ma ogromną energię i siłę do walki, kiedy widzi, ilu ludzi chce mu pomóc. Sam bardzo się angażuje w przygotowania do legnickiego Dnia Dawcy Szpiku i planuje wziąć udział w weekendowej rejestracji, jeżeli tylko zdrowie mu pozwoli - dodaje koordynatorka.

Kto może zostać dawcą szpiku?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi lub śliny. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Chętni za rejestrację nie płacą. Jednak jej koszt wynosi 250 zł i pokrywa go fundacja. DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego, by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz, sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.

Po co organizujemy takie akcje?
Takie akcje mają na celu uświadomienie ludziom, jak wiele osób choruje na białaczkę i że dla wielu z nich jedyną szansą na dalsze życie jest przeszczepienie szpiku. - Ważne jest, by nagłaśniać takie inicjatywy, by zachęcać ludzi do rejestracji w bazie dawców - mówi koordynatorka akcji w Legnicy Agnieszka Kwiatkowska. - Tak wiele osób czeka na niespokrewnionego dawcę.

W działania fundacji zawsze angażują się dawcy. Oni mogą podzielić się swoimi doświadczeniami z potencjalnymi dawcami, rozwiać ich wątpliwości, opowiedzieć o zabiegu. - Istotne jest, by obalać mity, tłumaczyć, na czym polega bycie dawcą i jak wiele osób może na tym skorzystać - mówi Kwiatkowska.

Dzień Dawcy Szpiku w Legnicy. Pomagamy Grzegorzowi znaleźć bliźniaka genetycznego

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto