Dolny Śląsk. Jest miliard złotych dla przedsiębiorców. Kto i z jakiej pomocy może skorzystać?

Redakcja
Dolnośląski Pakiet Gospodarczy ma ułatwić stanięcie na nogi przedsiębiorcom prowadzącym mikro, małe i średnie firmy na Dolnym Śląsku
Dolnośląski Pakiet Gospodarczy ma ułatwić stanięcie na nogi przedsiębiorcom prowadzącym mikro, małe i średnie firmy na Dolnym Śląsku
Na pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych przez epidemię koronawirusa czeka na Dolnym Śląsku 1 mld zł. Zobaczcie, kto i jak może sięgnąć po pomoc w tekście poniżej.

Dolnośląski Pakiet Gospodarczy ma ułatwić stanięcie na nogi przedsiębiorcom prowadzącym mikro, małe i średnie firmy na Dolnym Śląsku. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wylicza, że wartość pakietu to miliard złotych ze środków unijnych oraz samorządu województwa.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z m.in.

  • dopłat do pensji,
  • pożyczek,
  • poręczeń,
  • "wakacji" kredytowych,
  • doradztwa.

Dziś trudno precyzyjnie określić skutki trwającego kryzysu i to jak długo potrwa, jednak już teraz chcemy minimalizować negatywne skutki epidemii w dolnośląskiej gospodarce. Przygotowane przez nas wsparcie pomoże ocalić tysiące miejsc pracy w całym regionie - mówi marszałek Cezary Przybylski i dodaje, że przygotowany pakiet złagodzi ekonomiczne i gospodarcze skutki epidemii.

POMOC W TRZECH ETAPACH
Pierwszym etapem pomocy podzielonej na filar finansowy i doradczy będzie bieżąca pomoc dla firm, które znalazły się w kłopotach. Na dopłaty od wynagrodzeń Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy wyda 338 mln zł.
Na pożyczki obrotowe, płynnościowe, inwestycyjne i poręczenia przeznaczono 220 mln zł. Tego rodzaju działania będzie koordynował Dolnośląski Fundusz Rozwoju.

Drugi i trzeci etap to pośrednie wsparcie przedsiębiorców: system uproszczeń procedur w rozliczaniu trwających projektów, których wartość obecnie przekracza ponad 500 mln zł czy „wakacje” od spłat pożyczek oraz prolongaty poręczeń.

Celem pierwszego etapu jest zachowanie miejsc pracy oraz wsparcie działalności firm.
Etapy drugi i trzeci to drugi i trzeci etap realizacji pakietu to łagodzenie skutków kryzysu i pobudzanie rozwoju. Kiedy dwa ostatnie będą uruchomione i ile pieniędzy będzie przeznaczone na ich realizację decydować będzie sytuacja na rynku. W tym czasie urząd marszałkowski zaoferuje też wsparcie zwrotne i bezzwrotne oraz doradztwo dla pracodawców i osób szukających pracy.

Kto może skorzystać z Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego?

Dofinansowanie wynagrodzeń i kosztów prowadzenia działalności

Mogą starać się mikro, małe i średnie firmy, którym spadły obroty gospodarcze. Żeby to wykazać, firmy muszą wskazać dowolnie wybrane 2 kolejne miesiące tego roku i zestawić z analogicznym okresem poprzedniego roku:

  • przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników, którym obroty spadły od 30 do 80 procent: wysokość dofinansowania będzie wynikała z przemnożenia liczby pracowników przez procent (od 50 do 90 procent) wysokości wynagrodzeń pracowników objętych wnioskiem. Nie będzie to więcej niż 50 – 90 procent minimalnego wynagrodzenia każdego pracownika.
  • przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników: w zależności od spadku obrotów o co najmniej 30 do 80 procent, dofinansowanie wyniesie między 50 a 90 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia. Wsparcie będzie oferowane na maksymalnie 3 miesiące.

Żeby skorzystać z tego wsparcia trzeba złożyć wniosek elektronicznie lub bezpośrednio do powiatowych urzędów pracy do 31 grudnia 2020 r.

Preferencyjne pożyczki i poręczenia dla mikro, małych i średnich firm

- pożyczka płynnościowa – dla firm, którym przychody ze sprzedaży towarów lub usług spadły:

  • nie mniej niż o 20% i wykażą to w dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesiącach tego roku w zestawieniu z analogicznym czasem poprzedniego roku (dla firm działających dłużej niż rok),
  • nie mniej niż o 25% przychodów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 stycznia 2020 r. do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym został złożony wniosek (dla działających krócej niż rok).

- mikropożyczki do 100 tys. zł, pożyczki obrotowe do 250 tys. zł, pożyczki hipoteczne do 1 mln zł, pożyczki inwestycyjne do 1 mln zł lub 2 mln zł na 7 lat z korzystnym oprocentowaniem. Poręczenia m.in. kredytów, leasingów do 1,5 mln zł.

Jak otrzymać pomoc?

Wymienione wyżej formy pomocy to tylko część oferty urzędu marszałkowskiego. Kompasem dla przedsiębiorców starających się o wsparcie powinna być strona internetowa dolnoslaskipakiet.pl. Na niej, w prawym górnym roku jest rozwijane menu „Wybierz wsparcie”. Po kliknięciu jednej z czterech dostępnych opcji ładuje się strona, gdzie w przejrzysty sposób przedstawione są niezbędne informacje: od tych dla kogo przeznaczona jest dana pomoc, po te, gdzie złożyć wniosek.

Strona działa od 21 kwietnia 2020 r. Konsultantka na czacie szybko odpisuje, a po chwili rozmowy błyskawicznie oddzwania z centrum w Wałbrzychu i prowadzi krok po kroku przez stronę internetową wyjaśniając i poszerzając wiadomości tam zwarte.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Wzrost zakażeń. Będą szpitale tymczasowe

Wideo

Materiał oryginalny: Dolny Śląsk. Jest miliard złotych dla przedsiębiorców. Kto i z jakiej pomocy może skorzystać? - Wrocław Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie