Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dacie wiarę? Aż 230 mln lat ma ryba znaleziona pod ziemią w kopalni KGHM. Skąd się tam wzięła?

RED
Ryba sprzed 230 mln lat. Na znalezisko natrafili górnicy z kopalni Lubin w 2010 roku
Ryba sprzed 230 mln lat. Na znalezisko natrafili górnicy z kopalni Lubin w 2010 roku KGHM
Dacie wiarę? Aż 230 mln lat ma ryba znaleziona w kopalni Lubin należącej do KGHM. Odcisk ryby prehistorycznego gatunku świetnie się zachował w skamielinie znalezionej w łupku miedzionośnym na głębokości ok. 640 metrów.

230 mln lat - na tyle oszacowano wiek skamieniałej ryby, którą znaleziono w jednej z kopalń KGHM. Do odkrycia doszło w trakcie obrywki ręcznej. Po oddzieleniu warstwy łupka, o łacińskiej nazwie Peleoniscus Dermi okazała się w pełnej krasie. Zapadła decyzja o wycięciu bryły ze znaleziskiem i wywiezieniu jej na powierzchnię. Ryba tkwiła w litym bloku skalnym, konieczne było użycie piły tarczowej.
Wszystko udało się dzięki determinacji załogi. Wycięty ze stropu 25 centymetrowy odcisk trafił do gabinetu dyrektora naczelnego ZG Lubin.

Rybę sprzed milionów lat odkryto w kopalni Lubin

Ryba w kopalni? Skąd się ona tam wzięła? Wynika to z faktu, że w tamtym okresie na terenach Polski, w tym na terenie obecnego Zagłębia Miedziowego, rozciągało się Morze Cechsztyńskie, które miało powierzchnię 600 tys. km2 i sięgało obszarów Niemiec, Morza Północnego i Wielkiej Brytanii.
Cofając się w czasie ponad 200 mln lat obszar kopalni ZG Lubin znajdował się wtedy w okolicy Zwrotnika Raka, a wschodnie brzegi Morza Cechsztyńskiego znajdowały się na krawędziach dzisiejszych Sudetów i Gór Świętokrzyskich.

Co jeszcze znajdują górnicy z KGHM pod ziemią?

Nic więc dziwnego, że dziś pod ziemią znajdowane są fragmenty ryb, a także ślimaki i podobne do małży ramienionogi. Większość z nich trafia na półki w domach górników - pasjonatów takich znalezisk, którzy szukają ciekawostek z przeszłości Ziemi. Część można obejrzeć w kopalnianych gablotach. Na przykład liliowce, skamieniałości zwierzęce przypominające tulipana. Albo odciski szkieletów ryb, ramienionogi, małżoraczki czy zespół otwornic, jednokomórkowych organizmów.
Na odcisk ryby, który opisujemy, natknęli się górnicy z kopalni ZG Lubin w 2010 roku. Skamieniałości nadal odkrywane są w kopaniach miedzi, w miarę powstawania kolejnych wyrobisk. Czas pokaże, co jeszcze znajdą górnicy.

Źródło: KGHM to my oraz arch. red. redakcji.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dacie wiarę? Aż 230 mln lat ma ryba znaleziona pod ziemią w kopalni KGHM. Skąd się tam wzięła? - Głogów Nasze Miasto

Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto