Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciepły dom

[email protected]
Największe zużycie energii (średnio ok. 55-proc., a w budynkach słabo ocieplonych nawet więcej) to ogrzewanie budynku w którym się mieszka. Nic więc dziwnego, że Unia Europejska przygotowała dyrektywy narzucające ...

Największe zużycie energii (średnio ok. 55-proc., a w budynkach słabo ocieplonych nawet więcej) to ogrzewanie budynku w którym się mieszka.

Nic więc dziwnego, że Unia Europejska przygotowała dyrektywy narzucające krajom członkowskim obowiązek przygotowania programów – głównie termomodernizacji budynków – które doprowadzą do zredukowania o 5-6 proc. zużycia energii, a emisji CO2 o 4-5 proc. jeszcze przed 2020 r.

W Polsce dla każdego nowo oddawanego budynku trzeba zdobyć certyfikat energetyczny.
• Oszczędność energii cieplnej możesz osiągnąć poprzez:

* uszczelnienie lub wymianę okien (najlepiej na trzyszybowe) – tędy może uciekać 10-20 proc. ciepła w domku jednorodzinnym,

* uszczelnienie drzwi zewnętrznych,

* ocieplenie ścian zewnętrznych budynku – tędy może uciekać 20-40 proc. ciepła w domku jednorodzinnym,

* ocieplenie stropu najwyższej kondygnacji lub stropodachu budynku – tędy może uciekać 15-30 proc. ciepła w domku jednorodzinnym,

* ocieplenie stropu nad piwnicami,

* modernizację instalacji centralnego ogrzewania (montaż nowoczesnych kotłów, grzejników, zaworów termostatycznych i automatyki pogodowej),

* modernizację wentylacji – tędy może uciekać 25-40 proc. ciepła w domku jednorodzinnym.

• Najlepiej przeprowadzić kompleksową termomodernizację, na którą możesz otrzymać kredyt z państwową dopłatą. Możesz go otrzymać nie tylko na ocieplenie domu, ale i na ocieplenie bloku w twojej spółdzielni czy wspólnocie mieszkaniowej. Jeśli wszystkie prace zostaną przeprowadzone zgodnie z projektem, bank umarza 25 proc. kredytu. 


Znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na prąd czy gaz potrzebny do ogrzewania wiąże się ze sporymi wydatkami na inwestycje w termomodernizację czy zakup nowoczesnych urządzeń grzewczych. Jednak i tu można wykorzystać kilka prostych sposobów by zmniejszyć wydatki.

Oto kilka rad na ten temat:

• Uszczelnij okna i drzwi – w tym balkonowe. W sklepach budowlanych kupisz specjalne uszczelki samoprzylepne.

• Jeśli masz mieszkanie spółdzielcze lub komunalne, domagaj się wymiany nieszczelnych okien na nowe. Pamiętaj, nie rób tego na własną rękę, bo możesz w ten sposób stracić prawo do dofinansowania inwestycji prze administrację.

• Sprawdź też w spółdzielni, na jakich zasadach rozliczane są koszty ciepła. Jeśli jest techniczna możliwość, złóż wniosek o zamontowanie licznika ciepła dla twojego mieszkania. To najbardziej precyzyjna metoda pomiaru.

• W okresie mrozów i zimnych wiatrów zawieś grube zasłony w oknach, a jeśli masz żaluzje – to opuszczaj je na noc. Ale pamiętaj – w sezonie grzewczym stosuj tylko firany i zasłony, które nie przysłaniają grzejnika. Długie zasłony, źle ustawione meble i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20 proc. ciepła.. 

• Nie we wszystkich pokojach musi być jednakowo ciepło. Zaleca się, by:
• w pokoju dziennym panowała temperatura w granicach 21 stopni Celsjusza

• w pokoju, gdzie przebywają dzieci lub osoby starsze oraz w łazience – 23 stopnie Celsjusza

• w pomieszczeniach gospodarczych i w garażu – 5-10 stopni Celsjusza.


W nocy temperatura w pomieszczeniach może być nawet o 2-3 stopnie niższa – w sypialniach generalnie zaleca się utrzymywanie temperatury w okolicach 18 stopni Celsjusza.


Pamiętaj

Obniżenie temperatury w pomieszczeniu zaledwie o 1 stopień, to oszczędność 5-10 procent ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto