Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cerkiewny zegar na wieży świątyni w Rudnej znów odmierza czas

Redakcja
Cerkiewny zegar na wieży świątyni w Rudnej znów odmierza czas
Cerkiewny zegar na wieży świątyni w Rudnej znów odmierza czas ug
Na wieżę Cerkwi Prawosławnej Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudnej powrócił zegar. Po ponad dwóch latach znów odmierza czas w centralnym punkcie miasta, górując nad innymi budynkami.

Mocno wysłużony zabytkowy zegar wieżowy wymagał restauracji i konserwacji. Tego precyzyjnego zadania podjął się specjalista z zakresie konserwacji zabytków ruchomych z Puszczykowa pod Poznaniem. Kwota naprawy wyniosła 95 tys. zł.

- Bardzo się cieszę, że nasz zabytkowy zegar znów działa. Nie byłoby to możliwe bez finansowego wsparcia Gminy Rudna, za co serdecznie dziękuję panu wójtowi i panu sekretarzowi. Wspomógł nas także KGHM, za co jesteśmy wdzięczni i oczywiście wierni. Serdeczne Bóg zapłać. Dziękuję także pracownikom Urzędu Gminy za merytoryczną pomoc – mówi ks. mitrat dr Dariusz Ciołka, proboszcz Prawosławnej Parafii w Rudnej.

Kościół w Rudnej był wzmiankowany już w 1366 r. Obecny wzniesiono w latach 1474-1500, a w XVI w. dobudowano wieżę od zachodu. Odbudowa kościoła nastąpiła po pożarze w 1624 r. W 1793 r. podwyższono wieżę i dodano jej hełm. Kościół przebudowano w latach 1859-60 i remontowano od 1988 do 2000 r. Co ciekawe, kościół od XVI w. do 1694 r. oraz w latach 1707-1945 należał do ewangelików, do 1956 r. do katolików, natomiast od tego roku pełni funkcję cerkwi prawosławnej.

Świątynia reprezentuje formy śląskiego późnego gotyku. Założono ją na planie jednonawowym z krótkim wielobocznie zamkniętym prezbiterium oraz wieżą od zachodu. Prezbiterium posiada sklepienia krzyżowo-żebrowe. Na zewnętrznych ścianach kościoła zachowało się kilka epitafiów z XVII w. oraz szereg późniejszych - z XVIII i XIX w. Część tych nagrobków przeniesiono ze zrujnowanego kościoła w Starej Rudnej. W środku znajduje się ikonostas, za którym zachowały się elementy barokowego ołtarza głównego i ambony z 2 połowy XVII w.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto