Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bolesne dni

aga
Miesiączka zwana była chorobą księżycową lub chorobą miesięczną. (Miesiąc w staropolszczyźnie oznacza księżyc). Dawno temu dostrzeżono bowiem związek między cyklem kolejnych faz księżyca a cyklem miesiączkowym kobiet.

Miesiączka zwana była chorobą księżycową lub chorobą miesięczną. (Miesiąc w staropolszczyźnie oznacza księżyc). Dawno temu dostrzeżono bowiem związek między cyklem kolejnych faz księżyca a cyklem miesiączkowym kobiet. Menstruacja to krwawienie z dróg rodnych, spowodowane złuszczeniem się i wydalaniem przez pochwę fragmentów błony śluzowej jamy trzonu macicy, w której nie zagnieździło się zapłodnione jako płodowe.
Cykle miesiączkowe są dowodem na to, że dziewczyna staje się kobietą i jest zdolna do urodzenia potomstwa.

Średni wiek występowania miesiączki to 12 lat i 7 miesięcy. Miesiączka początkowo jest nieregularna. Jej brak przed 15 rokiem życia i zbyt wczesne miesiączkowanie tj. poniżej 10 roku życia powinny budzić niepokój i sprowokować do wizyty u lekarza.

Przeciętnie w ciągu pierwszych dwóch lat po pierwszej miesiączce i w ciągu trzech lat przed menopauzą występuje największa zmienność cykli miesiączkowych.

Prawidłowy czas trwania cyklu waha się między 21 a 35 dniami, średnio wynosząc 28 dni. Jednak jedynie 15 proc. kobiet ma 28-dniowe cykle menstruacyjne. Odchylenia czasowe w granicach 7 dni uznawane są za całkowicie fizjologiczne. Warto dodać, że na nieregularność cyklu miesiączkowego wpływają stresy, których w naszym życiu nie brakuje. Na podstawie wyników badań CHILDRENS MEMORIAL HOSPITAL w Chicago ustalono, że przeżyty stres aż dwukrotnie zwiększa ryzyku bólów w podbrzuszu i krzyża podczas miesiączki.

W Polsce aż 75 procent dziewcząt w wieku od 14 do 18 lat cierpi z powodu dolegliwości menstruacyjnych. Wraz z upływem czasu stają się one coraz bardziej uciążliwe. Wiele kobiet myśli, że musi cierpieć, a w czasie bolesnych dni zaprzestać jakiejkolwiek formy aktywności.

Z badań przeprowadzonych w tym roku na zlecenie producenta leku Ibupron wynika, że aż połowa dziewcząt odczuwa ból przy każdej miesiączce. Ból menstruacyjny powoduje rozdrażnienie, zniechęcenie i poczucie ograniczonej aktywności. 14 proc. dziewczyn mdleje w czasie miesiączki, co jest szczególnie groźnym objawem.

By radzić sobie z bólem młode kobiety sięgają przede wszystkim po środki przeciwbólowe, odpoczywają, masują sobie brzuch, biorą ciepłą kąpiel. Bardzo rzadko decydują się w tym wieku na wizytę u ginekologa. Zaledwie 10 proc. dziewcząt idzie do lekarza.

Bodźcem wywołującym bóle menstruacyjne jest burza hormonów, która potrafi zachwiać normalne funkcjonowanie organizmu. Przyczyną bólu są zaś skurcze macicy. Za nie zaś odpowiadają wytwarzana w nadmiarze prostaglandyny.


Kiedy do lekarza

gdy silny ból w dolnej części brzucha pojawia się nagle
gdy silny ból w dolnej części brzucha wydaje się niezwiązany z menstruacją
gdy ból ten wydaje się być związany z wkładką domaciczną
gdy w ciągu ok. 6 godzin krwawienie jest bardzo obfite i trzeba zmieniać podpaski co godzinę
gdy krwawienie trwa dłużej niż 10 dni
gdy bóle menstruacyjne pojawiają się po okresie bezbolesnych miesiączek
gdy miesiączce towarzyszą gorączka, wysypka, biegunka
gdy menstruacje pojawiają się częściej niż co 21 dni
gdy silny ból w dole brzucha pojawia się 5 do 7 dni przed krwawieniem i trwa pomimo ustąpienia krwawienia

Czego unikać w czasie miesiączki

opalania i przebywania na słońcu
korzystania z sauny
nadmiernej aktywności fizycznej
solarium
napojów z kofeiną
gorących kąpieli

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto