Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa morska w Parku Leśnym i trzy bunkry do zdobycia!

Andrzej Jaworski
Andrzej Jaworski
Pierwszymi nowościami z jakimi spotykamy się zaraz po wejściu od ulicy Gajowej na teren Parku Leśnego, będącego częścią Muzeum Historycznego w Lubinie, są dumnie łopoczące na wietrze flagi z emblematami Polskiej Marynarki Wojennej. I właśnie jej dedykowana jest nowa wystawa lubińskiego Muzeum obejmująca lata: 1939-1947.

Bitwa morska w leśnym parku

Nową wystawę stanowi m.in. 16 flag wraz z 16 tablicami przy ławkach oraz tabliczkami na ławkach (te pojawią się na początku maja) oraz 12 imponujących, wielkoformatowych wydruków obrazów autorstwa Grzegorza Nawrockiego, a także kiosk okrętu podwodnego ORP "Orzeł". We wnętrzu kontenerów zostanie otwarta ekspozycja dokumentująca interesujące epizody z historii PMW. Pełne udostępnienie wystawy nastąpi pod koniec maja, jednak już dziś warto rozpocząć jej zwiedzanie.

Jak mówi Joanna Kulik z Muzeum Historycznego w Lubinie:

- Potrzebujemy jeszcze trochę dobrej pogody, takiej jak dziś, by przemalować dwa kontenery, beczki i skrzynki. Zainteresowanie marynistyką i historią Polskiej Marynarki Wojennej nie słabnie, postanowiliśmy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i przybliżyć burzliwe losy polskich okrętów.

Do Muzeum przyjeżdża wiele wycieczek szkolnych niemal z całego Dolnego Śląska: od Bolesławca, po Jawor i Wrocław. Nauczyciele doskonale wiedzą, że to świetna okazja do spotkania dzieci i młodzieży z żywą, niemal namacalną historią.

- Staramy się, aby nasze wystawy były jak najbardziej interesujące. Zapewniamy wiernie oddające rzeczywistość wojenną wizualizacje, osadzone w naturalnych realiach Parku Leśnego, które oddziałują obrazem i dźwiękiem, pobudzając wyobraźnię młodego odbiorcy – dodaje Joanna Kulik, odpowiedzialna za promocje Muzeum.

Trzy bunkry do zdobycia!

Od 15 kwietnia ruszają najnowsze ekspozycje w poradzieckich bunkrach, w ramach tematycznych wystaw: Jutlandia 1916, Afryka Północna 1941-1943 oraz Czerwony sztorm 1987 (tytuł nawiązujący do książki Toma Clency’ego „Red Storm Rising”).
Uwagi zwiedzających z pewnością nie umkną liczne detale z jakim zostały odtworzone realia poszczególnych wojennych zmagań.

„Wielka Wojna” jest najważniejszym elementem plenerowej części Muzeum w Parku Leśnym. Wystawa poświęcona jest pierwszej wojnie światowej i zaprojektowana została jako ścieżka edukacyjna. Składają się na nią realistycznie odwzorowane okopy, w których wiele miesięcy spędzali żołnierze walczący na frontach I wojny światowej. Całość dopełniają wagony i kontenery mieszczące dalszą część ekspozycji poświęconej walkom toczonym w latach 1914–1918.

Uzupełnieniem tej ścieżki dydaktycznej jest wystawa prezentowana w bunkrze nr 1. Zapoznamy się w nim ze schematem/diagramem przestrzennym przedstawiającym największą bitwę morską z czasów pierwszej wojny światowej - Jutlandia 1916. Precyzyjne modele wykonał na drukarce 3D Tomasz Pulwer.

W ramach aranżacji wystawy z cyklu: „Za wolność Waszą i tylko Waszą”. Wojsko Polskie w Afryce w latach 1941-1943”, przeniesiono dwie dioramy oraz stworzono dwie kolejne. Do budowy makiet wykorzystano klocki COBI Bricks. Ekspozycję można oglądać w bunkrze nr 2.

Kamuflaż zebry

Wielką frajdę może sprawić podążanie „ścieżką kamuflażu” – nad którą trwają obecnie prace. Beczki, skrzynie i elementy umocnień w pstrokatych kolorach? Czemu nie! Wielka Wojna 1914-1918 pozostawiła po sobie m.in. kamuflaż okrętów nazwany DazzleShips (kamuflarz „na opak”).
Podczas, gdy tradycyjną ideą kamuflażu jest maksyma „Nie wyróżniaj się”, w DazzleShips spotykamy się z czymś przeciwnym - należy się wyróżnić, aby zaskoczyć nieprzyjaciela, oszołomić i utrudnić postrzeganie wielkości oraz odległości.
W Parku Leśnym nauka na pewno nie pójdzie w las…

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto