Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg Pokoju i piknik militarny na Górkowie w Głogowie. Wojsko pokazało m.in. Leoparda i Rosomaka. Dużo zdjęć z imprezy

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Sportowa impreza z wojskowym piknikiem na Górkowie w Głogowie
Sportowa impreza z wojskowym piknikiem na Górkowie w Głogowie Grażyna Szyszka
Ponad 900 zawodników z całej Polski wzięło udział w sportowej imprezie o nazwie Bieg Pokoju, którego organizatorem był KGHM. W sobotę, 7 października, na niełatwą trasę na torze motocrossowym na głogowskim Górkowie pobiegło także około 400 amerykańskich żołnierzy. Dla wszystkich uczestników przygotowano m.in. wojskową grochówkę i pokaz sprzętu wojskowego. Zobaczcie galerię zdjęć!

Na tor motocrossowy na Górkowie w Głogowie zjechali miłośnicy biegania z całej Polski. W imprezie o nazwie Bieg Pokoju, którego organizatorem był KGHM, wzięło udział ponad 900 osób. Mieli do wyboru trasy o długości 5 i 10 kilometrów, a także marsz nordic walking. Najmłodsi rywalizowali na dystansie 400 metrów.

W biegu pod patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka wzięło udział wielu czynnych i byłych żołnierzy. Liczną, bo ponad 400 -osobową grupę stanowili też żołnierze wojsk amerykańskich stacjonujących w naszym kraju. Na pięciokilometrową trasę pobiegł także prezes zarządu KGHM Tomasz Zdzikot.
Sportowemu wydarzeniu towarzyszył piknik historyczno-militarny, który cieszy się zainteresowaniem całych rodzin.

Marszałek Elżbieta Witek dziękowała żołnierzom

Imprezę otworzyła zaproszona do Głogowa marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która dziękowała za inicjatywę połączenia pikniku wojskowego z Biegiem Pokoju.

- Jest to okazja, by spotkać się rodzinne, że znajomymi, ale przede wszystkim porozmawiać z żołnierzami – mówiła marszałek. - Od 70 lat polski żołnierz jest na misjach zagranicznych. Tam gdzie był, doceniano jego profesjonalizm, znakomite wyszkolenie i wielkie serce. Dziękuję wszystkim żołnierzom za odwagę i służbę i za to że pilnujecie naszego bezpieczeństwa. Za to, że jesteście wszędzie tam, gdzie potrzebujemy waszej pomocy.

Marszałek Elżbieta Witek pozdrowiła też obecnych na Górkowie żołnierzy amerykańskich życząc im dobrej, sportowej rywalizacji, a potem już z kilkuletnim wnukiem i córką, która z mężem mieszka w Głogowie, zwiedzała wojskowe pojazdy.

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot zapewnił, że choć to pierwszy taki Bieg Pokoju, to nie ostatni, bo impreza jest pierwszym elementem współpracy miedziowej spółki z Centrum Weterana.

Rosomak i Leopard na pikniku na Górkowie

Na pikniku był też generał brygady Piotr Fajkowski, dowódca dywizji kawalerii pancernej.

- Żołnierze wywodzą się ze społeczeństwa i chcą z tym społeczeństwem być. Stąd ten nasz wojskowy piknik na Górkowie. Są one organizowane w całej Polsce – mówił generał zachęcając do odwiedzenia wystawionego sprzętu wojskowego, czyli wozów z rodziny rosomak, zestawu przeciwlotniczego ze słynnym „piorunem”, czyli rakietą przeciwlotniczą, czy najnowszej wersji czołgu Leopard. Generał zachęcał też do rozmów z żołnierzami na temat służby wojskowej.

Jedną z nagród biegu - lot śmigłowcem

Warto dodać, że uczestnicy biegu, oprócz koszulek startowych i pięknych, pamiątkowych medali walczyli o dodatkowe bonusy przygotowane przez KGHM i MON. Wśród nich był m.in. zjazd pod ziemię do jednej z kopalń KGHM, wizyta w Hucie Miedzi Głogów, gdzie produkowane jest srebro i złoto, lot śmigłowcem czy voucher na lot w symulatorze lotów samolotem C295M.

Przypomnijmy. Głogowski Bieg Pokoju zorganizowano w 70. rocznicę pierwszego uczestnictwa Polskich Sił Zbrojnych w misjach międzynarodowych. Okazją do sportowej rywalizacji był także przypadający na 21 września Międzynarodowy Dzień Pokoju ustanowiony decyzją Zgromadzenia Narodowego ONZ w 2001 roku.

Galeria zdjęć z imprezy na Górkowie

Sportowa impreza z wojskowym piknikiem na Górkowie w Głogowie

Bieg Pokoju i piknik militarny na Górkowie w Głogowie. Wojsk...

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bieg Pokoju i piknik militarny na Górkowie w Głogowie. Wojsko pokazało m.in. Leoparda i Rosomaka. Dużo zdjęć z imprezy - Głogów Nasze Miasto

Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto