Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny wypoczynek nad wodą – policja apeluje o zachowanie ostrożności

MSZ
Bezpieczny wypoczynek nad wodą – policja apeluje o zachowanie ostrożności. Nadeszła fala upałów, wakacje już za pasem, a policjanci przypominają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą.

Gdy słupek rtęci na termometrze nieubłaganie zbliża się do 30, większość z nas zaczyna rozglądać się w poszukiwaniu skrawka cienia lub planuje wypoczynek nad wodą. Taki błogi relaks przy akwenie wodnym i myśl o zbliżających się wakacjach sprawia, że zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Z policyjnych danych wynika, że do utonięć najczęściej dochodzi w takich miejscach, jak: jezioro, rzeka, zalew, staw. – Pamiętajmy więc, aby szukając ochłody w wodzie nie próbować swoich sił w rzekach i jeziorach, czyli tam, gdzie mogą występować wiry, prądy, nierówne dno, roślinność. Występuje tam np. dużo wodorostów, które w dotknięciu z ciałem mogą wywołać strach i panikę. A to może mieć bardzo poważny wpływ na nasze życie – przypomina oficer prasowy KPP w Lubinie Jan Pociecha.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą – policja apeluje o zachowanie ostrożności

Pierwsza i najważniejsza zasada: pływamy tylko w miejscach strzeżonych czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. – Za bardzo nie należy ufać swoim umiejętnościom pływackim. O ile w basenie możemy czuć się pewnie, bo jest czysta woda, widoczne dno, ratownik, w jeziorze, przy nierównym dnie, dużej głębokości, słabej widoczności, owijającej się wokół nóg roślinności, wszystko co umiemy, może nie wystarczyć – przestrzega st. asp. Jan Pociecha.

O czym jeszcze w szczególności należy pamiętać? Nie wskakujemy do wody w pobliżu urządzeń i budowli hydrotechnicznych. W ogóle nie wolno skakać do wody w miejscach nieznanych – w najgorszym wypadku może się to skończyć dla nas śmiercią lub kalectwem. Pamiętajmy też, że nie wolno pływać po spożyciu alkoholu, tak jak wie wolno prowadzić pojazdów, ponieważ alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji. Starajmy się również unikać kąpieli na czczo lub bezpośrednio po obfitym posiłku. A gdy zapadnie zmierzch nie oddalajmy się za bardzo od brzegu. Zawsze należy mieć na uwadze nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale też innych osób wypoczywających nad brzegiem wody.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą – policja apeluje o zachowanie ostrożności

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

– brak umiejętności pływania,
– brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich,
– pływanie w stanie nietrzeźwym.
– niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie,
– pływanie w miejscach zabronionych,
– skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu,
– pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych,
– siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi,
– nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi,
– lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto