MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie wsparcie dla dyspozytorów z Legnickiego Pogotowia Ratunkowego?

MSZ
Będzie wsparcie dla dyspozytorów z Legnickiego Pogotowia Ratunkowego?
Będzie wsparcie dla dyspozytorów z Legnickiego Pogotowia Ratunkowego? Piotr Krzyżanowski
Będzie wsparcie dla dyspozytorów z Legnickiego Pogotowia Ratunkowego? Codziennie odbierają setki telefonów, słuchają płaczu, wyzwisk i głupich żartów... Nasze życie jest w rękach dyspozytorów z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W Legnicy pracuje sześciu dyspozytorów, nie mają jednak czasu na śniadanie czy wyjście do toalety...

Będzie wsparcie dla dyspozytorów z Legnickiego Pogotowia Ratunkowego?

O ludzkim życiu często decydują minuty, czasem nawet ułamki sekund... To jak szybko na miejsce przyjedzie ambulans, jak szybko lekarz postawi diagnozę i rozpocznie leczenie i czy w ogóle znajdzie się życzliwy, który wezwie ratowników medycznych, gdy nasze życie zawiśnie na włosku. To czas i drugi człowiek determinują nasze „być albo nie być”.

Czas i pierwiastek ludzki to również determinanty pracy Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To od decyzji dyspozytorów medycznych zależy ludzkie życie. By były one podejmowane mądrze i szybko, dyspozytor musi być wypoczęty, skoncentrowany, empatyczny i opanowany. Niestety trudno o wydajnego dyspozytora, gdy jest on przytłoczony ogromem pracy... i nie ma czasu na przerwę, na posiłek czy wyjście do toalety!

Będzie wsparcie dla dyspozytorów z Legnickiego Pogotowia Ratunkowego?

Legnckie Pogotowie jeszcze do niedawna obsługiwało siedem powiatów: legnicki, jaworski, chojnowski, lubiński, gło-gowski, polkowicki i złotoryjski. Od września ur. dyspotyzotrzy z CPR w Legnicy przyjmują także zgłoszenia z terenu byłego województwa jeleniogórskiego. Przez co liczba odbieranych telefonów wzrosła niemal trzykrotnie, alarmuje Andrzej Hap, dyrektor Legnickiego Pogotowia Ratunkowego.

- Problem tkwi w tym, że w naszej dyspozytorni, która obsługiwała i zabezpieczała teren byłego woj. legnickiego, pracowało na zmianie pięć dyspozytorek. W tej chwili pracuje sześć dyspozytorek, natomiast teren został zwiększony o powiaty: powiaty: Zgorzelec, Góra Śląska, Bolesławiec, Kamienna Góra, Jelenia Góra miasto i powiat, Lubań i Lwówek Śląski - tłumaczy obecną sytuację Andrzej Hap, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Legnicy.

Legniccy dyspozytorzy medyczni do września odbierali dziennie maksymalnie 300 zawiadomień z numeru - 999. Dziś ta liczba wzrosła do nawet 1000 telefonów na dobę. - W naszej ocenie sytuacja zaczyna robić się niebezpieczna, ponieważ wyłapujemy sytuacje, gdy dzwoniący muszą oczekiwać na połączenie, jak w call center, na pierwszą wolną linię - komentuje sytuację dyrektor i stanowczo dodaje: - A to przecież nie jest call center tylko ratownictwo.

Będzie wsparcie dla dyspozytorów z Legnickiego Pogotowia Ratunkowego?

Telefon na dyspozytorni powinien być odebrany maksymalnie po upływie 20 sekund. Gdy ten czas wydłuża się do minuty, a nawet 1,5 minuty zaczyna robić się niebezpiecznie, zwłaszcza gdy obok dzwoniącego leży nieprzytomny współmałżonek czy dziecko.

Problem jest poważny, bo na szali leżą setki żyć mieszkańców zagłębia miedziowego i powiatów ościennych. Na szczęście i na to „schorzenie” jest recepta. - Problem można rozwiązać tylko w jeden sposób - tłumaczy Andrzej Hap. - Zwiększyć ilość stanowisk pracy, przynajmniej do czasu usprawnienia ogólnopolskiego Systemu Wspomagania Dowodzenia PRM.

W tym celu dyrektor Legnickiego Pogotowia wystosował oficjalną prośbę do Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka, by władze województwa pochyliły się nad zaistniałą sytuacją.

Będzie wsparcie dla dyspozytorów z Legnickiego Pogotowia Ratunkowego?

Na terenie województwa funkcjonują dwie dyspozytornie medyczne w Legnicy i we Wrocławiu. Liczbę stanowisk dyspozytorów określa się, przyjmując kryterium: jedno stanowisko na każde 200 tys. mieszkańców.

- Aktualnie dysponujemy 15 stanowiskami dyspozytorskimi: 9 stanowisk we Wrocławiu oraz 6 stanowisk w Legnicy - tłumaczy Sylwia Jurgiel z biura prasowego Wojewody Dolnośląskiego.
- Według Głównego Urzędu Statystycznego w województwie dolnośląskim mieszka ponad 2,9 mln ludności.

Opierając się na tych danych podjęto odpowiednie kroki.

- W celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów oraz właściwej pracy dyspozytorów medycznych w Skoncentrowanych Dyspozytorniach Medycznych, zwrócono się do Ministra Zdrowia o rozważenie możliwości przydzielenia po dodatkowym stanowisku dyspozytorskim oraz zapewnienie ich finansowania dla Dyspozytorni Medycznej w Legnicy i we Wrocławiu - poinformowała nas Sylwia Jurgiel.

Będzie wsparcie dla dyspozytorów z Legnickiego Pogotowia Ratunkowego?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto