Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbórka - przygotowania trwają

Ewa Chojna
Barbórka - przygotowania trwają
Barbórka - przygotowania trwają Piotr Krzyżanowski
Barbórka - przygotowania trwają. Barbórka to nie tylko skok przez skórę i pochód Lisa Majora. Górnicy szykują się również na swoje karczmy zakładowe.

Barbórka - przygotowania trwają

Początek grudnia to wyjątkowy czas dla mieszkańców zagłębia miedziowego. Górnicza brać, której w regionie nie brakuje szykuje się do świętowania. Ale obchody Barbórki to nie tylko oficjalne uroczystości, w których udział wezmą członkowie zarządu Polskiej Miedzi i spółek jej podległych. To również karczmy przygotowane z myślą o górnikach z poszczególnych oddziałów.

Wszystkie kopalnie, a także spółki wykonujące zlecenia dla KGHM organizują pomniejsze karczmy dla swoich pracowników. Najwięcej karczm odbywa się oczywiście w grudniu, ale jak pokazuje doświadczenie z lat minionych, górnicy potrafią się bawić również i po Nowym Roku.

Jednak zanim się zaczną huczne śpiewy, 3 grudnia odbędzie się uroczysta Akademia Barbórkowa, na której odznaczenia - szable i kordziki - pracownicy otrzymają za wybitne osiągnięcia i długoletnią, nienaganną pracę w kopalni.

Również 3 grudnia, w Głogowie, zaplanowano pochód Lisa Majora i ceremonię skoku przez skórę, a po niej centralną karczmę.

Bawić się z okazji święta św. Barbary patronki górników będą również kobiety.

Choć panie nie pracują w podziemnych komorach, ani też nie trafiają na przodki, w Polskiej Miedzi i spółkach jej podległych, nie brakuje przedstawicielek płci pięknej. Dla nich przygotowano Centralny Comber Babski w cechowni Zakładów Górniczych Lubin.

Po tańcach i swawolach do białego rana przyjdzie czas na górniczą pobudkę. To kolejna tradycja z jaką od lat mamy do czynienia w regionie kopalnianym.

Górnicze orkiestry skocznymi dźwiękami budzą dyrektorów poszczególnych kopalń wczesnym rankiem, 4 grudnia. Takie pobudki mogą się spodziewać mieszkańcy Głogowa, Lubina i Polkowic. Po pobudce górnicy razem z całym rodzinami spotkają się na tradycyjnej mszy świętej, która co roku odbywa się w kościele pod wezwaniem Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie. Nie inaczej, mimo przeniesienia głównych uroczystości na głogowski rynek, będzie i w tym roku. We mszy udział mogą wziąć również mieszkańcy regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto