Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbórka 2022 w KGHM. Wręczono odznaczenia państwowe, kordziki górnicze i honorowe szpady. W sumie odebrało je 70 górników

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Centralne uroczystości Barbórkowe KGHM w Lubinie
Centralne uroczystości Barbórkowe KGHM w Lubinie Zdjęcia: KGHM
Barbórka 2022 w Polskiej Miedzi. Podczas uroczystej centralnej Akademii Barbórkowej 70 górników KGHM odebrało państwowe odznaczenia, kordziki górnicze i honorowe szpady.

KGHM wraca do obchodów Barbórki z udziałem zaproszonych gości. Dziś, 2 grudnia, w Lubinie, podczas centralnej akademii, wyróżnieni pracownicy KGHM odebrali Medale za Długoletnią Służbę. Wręczyli je wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski oraz prezes KGHM Tomasz Zdzikot.
Koleje 30 osób otrzymało honorowe szpady górnicze, które są symbolem honoru, wolności i godności górnika.

– Choć jestem tu od niedawna, to już mogę powiedzieć, że KGHM to wyjątkowa społeczność, wyjątkowa załoga. To ogromna wartość. KGHM jest jednym z filarów polskiej gospodarki. Tego sukcesu nie byłoby bez waszej pracy. Na słowa uznania i podziękowania zasługują nie tylko wyróżnione dziś osoby, ale cała górnicza brać KGHM. To wy tworzycie wartość tej firmy. Niech święta Barbara czuwa nad wami każdego dnia! Niech żyje górniczy stan! – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes KGHM.

Barbórkowe gratulacje, życzenia i podziękowania za codzienny trud miedziowym górnikom przekazali zaproszeni goście i najważniejsze osoby w państwie. Zrobił to także prezydent Andrzej Duda, który w przesłanym liście, oprócz życzeń dla górników, podkreślił fachowość, zaangażowanie i poświęcenie pracowników KGHM.
Z okazji Barbórki życzenia dla pracowników KGHM listownie przekazali też Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki.

Barbórka 2022 w KGHM - święto całego regionu

Po dwuletniej przerwie powrócił widowiskowy Pochód Lisa Majora. Przemarsz ulicami Lubina zakończył się w Rynku ceremonią skoku przez skórę. To tradycyjne pasowanie na górnika jest szczególnym wydarzeniem dla młodych adeptów górnictwa, którzy skokiem przez skórę są przyjmowani do braci górniczej.
Na wieczór zaplanowano barbórkową karczmę i górniczy comber babski.

Kolejne uroczystości w niedzielę, 4 grudnia

W Lubinie, Polkowicach i Głogowie dzień imienin patronki górników św. Barbary rozpocznie się od górniczych pobudek. Już od godziny 6 rano mieszkańcom regionu o wyjątkowym święcie przypomną występy orkiestr górniczych.
Następnie o godzinie 9 w kościele Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie zaplanowana jest uroczysta Msza św. w intencji górników oraz ich rodzin. Na Mszę św. w intencji górników zaprasza również prawosławny kapelan górnictwa – proboszcz parafii prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie (godz. 9.00 , Cerkiew przy ulicy 1 Maja 13B).
O godzinie 13:00 przy pomniku Jana Wyżykowskiego, odkrywcy Polskiej Miedzi, zaplanowano ciąg dalszy uroczystości i złożenie kwiatów przez delegacje.

Kim była święta Barbara, patronka górników?

Święta Barbara z Nikomedii, żyjąca na przełomie III i IV w. n.e. na terenie ówczesnej Syrii i Turcji, jest patronką zawodów „trudnej pracy” – górników, hutników, marynarzy, rybaków czy żołnierzy. Uroczystości określane mianem „Barbórki”, np. akademie, spotkania i msze święte oraz różne imprezy towarzyszące, tradycyjnie organizowane są przy okazji imienin patronki górników – Św. Barbary – 4 grudnia.
Źródło: KGHM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto