Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amerykanie z wizytą w KGHM. Rozmawiali o małym atomie

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Zdjęcia z wizyty
Zdjęcia z wizyty KGHM
Amerykański partner KGHM, zaangażowany w projekt reaktorów atomowych dla miedziowej spółki, odwiedził Polskę. Na jakim etapie są przygotowania do tej inwestycji?

Trwają prace nad przygotowaniem do wielkiej inwestycji planowanej w najbliższych latach przez KGHM. Do Polski przyjechali przedstawiciele amerykańskiej firmy NuScale, która jest partnerem miedziowej spółki w planowanej budowie modułowej elektrowni jądrowej. Ma ona znacząco zabezpieczyć potrzeby energetyczne KGHM. Podczas kilkudniowej wizyty przedstawiciele NuScale rozmawiali z szefostwem miedziowego giganta, ale spotykali się też z przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych.

– Jesteśmy w gronie firm z nowoczesnym podejściem do transformacji i rozwiązań proklimatycznych. Przyjęliśmy ambitną Politykę Klimatyczną, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej przez KGHM do 2050 roku. Do tego potrzebujemy wyzwań i projektów rozwojowych, jak budowa małej, modułowej elektrowni jądrowej. Krok po kroku realizujemy nasze założenia – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Wśród goszczącej w Polsce delegacji, był John Hopkins, prezes NuScale, który podkreślał jak bardzo istotne stało się bezpieczeństwo energetyczne, w związku z sytuacją w naszym rejonie Europy. Takie bezpieczeństwo mają zapewnić m.in. właśnie inwestycje w atom.

Mały atom w KGHM, krok po kroku

Przypomnijmy. KGHM podpisał umowę o współpracy z NuScale w 2022 roku. Firma jest dostawcą technologii jądrowej, a wspomniana umowa była pierwszym krokiem do wdrożenia technologii SMR w ramach KGHM. Z kolei w kwietniu tego roku spółka z Dolnego Śląska złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce.

– Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Uzyskanie decyzji zasadniczej stanowi wyraz poparcia państwa dla realizacji danego przedsięwzięcia oraz uprawnia do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych decyzji administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę – informuje KGHM.

Dopiero więc po uzyskaniu tej decyzji, będzie można mówić o dalszych etapach - w tym ewentualnej lokalizacji reaktorów. Obecnie KGHM nie udziela informacji na temat tych planów.

Amerykanie z wizytą w KGHM. Rozmawiali o małym atomie
Zdjęcia z wizytyKGHM

50 procent własnej energii do końca dekady

Plany KGHM dotyczące produkcji energii są ambitne. Jeszcze do 2030 roku firma chce, aby połowa potrzebnej do jej działalności energii elektrycznej, była produkowana we własnym zakresie. Co więcej, do 2050 roku miedziowa spółka chce osiągnąć całkowitą neutralność klimatyczną. W tym wszystkim mają pomóc inwestycje w Odnawialne Źródła Energii.

Jako sztandarowy przykład KGHM podaje swoją kopalnię w Chile. Sierra Gorda w 100 procentach zasilana jest z odnawialnych źródeł.


Zobacz wideo: Dzieła Picassa w Głogowie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Amerykanie z wizytą w KGHM. Rozmawiali o małym atomie - Głogów Nasze Miasto

Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto