Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja „Zostaw bilet” dotarła do Poznania

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Cześć pasażerów zostawia w tramwajach i autobusach skasowane i ...
Cześć pasażerów zostawia w tramwajach i autobusach skasowane i ... Zenon Kubiak
Cześć pasażerów zostawia w tramwajach i autobusach skasowane i ważne, ale niepotrzebne bilety, by mogli z nich skorzystać inni.

Akcja nie jest niczym nowym. Od dłuższego czasu jest znana m.in. w Warszawie czy Wrocławiu. Polega na tym, że pasażerowie wysiadający z autobusu czy tramwaju zostawiają w pojazdach w widocznych miejscach swoje bilety, z których mogą skorzystać inni, którzy np. dopiero wsiadają i dzięki temu nie muszą kasować własnego biletu.

Od niedawna na Facebooku istnieje strona zachęcająca poznaniaków do przyłączenia się do akcji. Skontaktowaliśmy się z autorką strony.

- Skoro w stolicy ta akcja jest całkiem popularna, to dlaczego nie u nas? W końcu poznaniacy są znani z tego, że kiedy trzeba, potrafią się dobrze zorganizować – wyjaśnia pani Paulina.

Twórczyni strony twierdzi, że sama nie jeździ często komunikacją miejską.
- Średnio dwa razy w tygodniu korzystam z podróży tramwajem - wyjaśnia. – Są to naprawdę krótkie odcinki, bo przy dobrym układzie świateł podróż z domu do firmy zajmuje mi 4-5 minut. Nie ukrywam, że jeśli mam więcej czasu i pogoda mi sprzyja, wolę ten kawałek przejść, niż czekać na tramwaj i wydawać 2,60 zł na bilet. Wiem jednak, że są ludzie, którzy mieliby problem z pokonaniem takiego dystansu pieszo lub zwyczajnie nie mają czasu.

Alternatywa dla braku biletów 5-minutowych

Zdaniem pani Pauliny akcja „Zostaw bilet” jest skierowana do pasażerów, którzy tak jak ona mają do przejechania tramwajem kilku minut, a są zmuszani do kupowania biletów 15-minutowych. Pozostawiony przez kogoś bilet ważny jeszcze te kilka minut, może im pozwolić oszczędzić pieniądze.

Na razie akcja nie jest jeszcze powszechnie stosowana przez poznaniaków korzystających z komunikacji miejskiej - fanpage „zostaw bilet” powstał 5 września.

- Jedna z naszych „fanek” spotkała się już z zostawionymi biletami tak, więc nie jest najgorzej – opowiada pani Paulina. - Wierzę, że w miarę upływu czasu, gdy wzrośnie nasza świadomość o tym, że możemy zostawić niewykorzystane bilety, będą się one pojawiać w tramwajach i autobusach.

Kto za to płaci? Wszyscy

Akcja budzi kontrowersje, ponieważ w przypadku jej upowszechnienia pasażerowie będąmniej wydawać na zakup biletów, ale uszczupli to budżet Zarządu Transportu Miejskiego, a różnica i tak zostanie pokryta z budżetu miasta, czyli wszystkich poznaniaków.

- Akcja nie jest skierowana przeciwko ZTM i jej celem nie jest nakłanianie ludzi do niekupowania biletów – stanowczo zaznacza autorka strony. - Zostawiane bilety mają pomagać w przypadkowych czy niekorzystnych sytuacjach, na które np. kontrolerzy nie potrafią przymknąć oka. Poza tym, chciałabym przytoczyć słowa prof. Ryszarda Cichockiego z UAM, który porównał dzielenie się biletem do niezjedzonej kanapki. Jeżeli coś kupujemy i nie wykorzystujemy tego, to nie chcemy tego wyrzucać, żeby się zmarnowało.

A co Wy sądzicie o akcji? Uważacie, że to dobra recepta na brak biletów np. 5-minutowych czy przejaw braku uczciwości? Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem.

Czytaj też:
Bilety ZTM będą ważne dłużej, ale tylko półgodzinne

Do końca kwietnia 2013 r. półgodzinne bilety komunikacji miejskiej będą ważne 45 minut. Promocja nie obejmie biletów 15-minutowych.



**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto