Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja śmieci, czyli jak Wrocław segreguje

Paulina Iwińska
Paulina Iwińska
Przepełnione kontenery we Wrocławiu
Przepełnione kontenery we Wrocławiu Grzegorz Kwolek
Grupa wrocławian skierowała do Rafała Dutkiewicza petycję z propozycjami zmian w zarządzaniu odpadami w mieście. Podpisało ją już 500 osób.

"Segregujemy i chcemy segregować nasze odpady. Niestety nieprzemyślany i niedostosowany do rzeczywistych potrzeb wrocławian system selektywnej zbiórki odpadów utrudnia, a często nawet zniechęca do segregacji naszych śmieci" - piszą mieszkańcy na stronie "Wrocław segreguje".

Czego chcą? Większej liczby pojemników do segregacji śmieci; bezpłatnego i dostępnego miejsca zbiórki odpadów wielkogabarytowych lub niebezpiecznych (np. mebli czy sprzętu elektronicznego); obniżenia opłaty za wywóz posegregowanych śmieci; strony internetowej z praktycznymi informacjami dotyczącymi podziału odpadów i aktualną listą miejsc z kontenerami; a także większej kontroli nad wywozem śmieci.

Petycja jest częścią akcji "Wrocław segreguje", którą koordynuje Mirosław Bachorz, przedstawiciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Specjalistów Ochrony Środowiska. Ma ona na celu umożliwienie mieszkańcom właściwego dzielenia śmieci i zwiększenie liczby przetworzonych odpadów. Z badań przeprowadzonych pod kierownictwem Bachorza wynika, że we Wrocławiu ponad 90 proc. kolorowych pojemników na śmieci nie zawiera odpowiednich naklejek informujących o zasadach segregacji.

- Ludzie nie wiedzą np., gdzie wrzucić kubeczek po jogurcie oraz czy trzeba go wcześniej umyć, czy nie - tłumaczy Bachorz. - Nie znajdą tych informacji również na stronie internetowej, bo jej po prostu nie ma.

Jako przykłady sprawnej gospodarki odpadami Bachorz podaje Poznań i Kraków. Mają one uporządkowane strony internetowe poświęcone segregacji oraz stałe miejsca zbiórki większych lub niebezpiecznych śmieci.

- Wrocław nie ma ani jednego takiego miejsca - twierdzi Bachorz. - Czasem organizuje się akcje "czyste osiedle", kiedy przez np. tydzień zbiera się większe rzeczy, ale nawet o tym mieszkańcy nie są dobrze poinformowani. W rezultacie nie wiedzą, co zrobić ze starą wersalką i w nocy po kryjomu podrzucają ją na śmietnik.

Taką "podrzuconą wersalkę" odbiorca śmieci musi zabrać, bo za zaniedbanie terenu grozi kara wystawiona przez straż miejską. Dodatkowym problemem jest niewystarczająca liczba kontenerów. Śmieci często wysypują się z nich na ulicę. Szczególnie ubogie w tej kwestii są Śródmieście i Stare Miasto. Gmina rozkłada ręce.

- Nie zwiększymy liczby pojemników na szkło i plastik bo na terenie miasta ustawiliśmy już ok. 170 kompletów takich kontenerów - tłumaczy Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. - Wedle obowiązujących przepisów to nie gmina, lecz właściciel odpadów jest zobowiązany do ich segregowania. W kwestii ustawiania kontenerów na odpady wielkogabarytowe współpracujemy z Radami Osiedli w ramach akcji "Czyste osiedla", a to ile ich jest i w których miejscach się znajdują, zależy już od inicjatywy konkretnej rady - wyjaśnia.

Wysypisko zamiast sortowni?

W mieście często pojawiają się również pogłoski o tym, że firmy wywozowe nie zabierają posegregowanych śmieci do sortowni, ale na składowisko. Tak jest łatwiej i taniej. Spółdzielnie nie nadzorują wywozu, więc odbiorcy mają "wolną rękę".

- Nie prowadzimy żadnej kontroli, mamy tylko ustawione pojemniki, z których firma wywozowa zabiera śmieci i ich dalszy los to już nie nasza sprawa - mówi kierownik administracji w Spółdzielni Mieszkaniowej "Biskupin".

Mirosław Bachorz twierdzi, że nie zna potwierdzonych przypadków mieszania rozdzielonych odpadów, ale jednocześnie jest zdania, że plotki nie wzięły się znikąd.

- Nowelizacja ustawy za zmieszanie posegregowanych śmieci przewiduje karę 10 tys. zł - mówi Bachorz. - Wcześniej takiej regulacji nie było, więc coś musi być na rzeczy.

Jeśli chodzi o zmniejszenie opłat za wywóz śmieci, to sprawa jest bardzo prosta. Spółdzielnie, które ustawią na swoim terenie kolorowe pojemniki na posegregowane odpady, mogą płacić za ich transport mniejszą składkę niż w przypadku śmieci pomieszanych. Mało kto jednak o tym wie.

Petycję do prezydenta Wrocławia można podpisać do końca września na stronie akcji. Do tej pory poparło ją ponad 500 osób.

Komentarze na stronie akcji:

Jacek: Nic dodać, nic ująć. Segregacja śmieci ściśle przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego Ziemi i hamuje wzrost globalnego efektu cieplarnianego. Warto jednak położyć nacisk na to, aby produkty były faktycznie w rzeczywistości segregowane, czyli były zawsze poddawane recyclingowi a nie np. wywożone do spalarni. Niestety, taka pseudo-ekologiczna i bezmyślnie rozrzutna polityka ekonomiczna jeszcze gdzieniegdzie w kraju funkcjonuje.

Arkadiusz Cencora: Nie wystarczy apelować do prywatnych ludzi - ci najczęściej chcą segregować odpady, lecz nie mają takiej możliwości. Dobrej woli brak spółdzielniom mieszkaniowym i instytucjom. Kto ma segregować śmieci, jeśli nawet Uniwersytet Wrocławski nie segreguje śmieci?

kokon: Jestem na TAK! zróbmy wreszcie porządek z tym syfem we Wrocławiu!

A Wy segregujecie śmieci? Co sądzicie o gospodarce odpadami we Wrocławiu?

Nowelizacja ustawy śmieciowej

15 lipca prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację "ustawy śmieciowej", która zrzuca na gminę odpowiedzialność za gospodarkę odpadami. Do tej pory to właściciele nieruchomości musieli martwić się o wywóz śmieci. Od przyszłego roku gmina na drodze przetargu wybierze firmę zajmującą się odbiorem odpadów, a do właścicieli będzie należało tylko regularne płacenie jej za transport, wywóz i recykling. Składki będą takie same dla wszystkich mieszkańców i mają nie różnić się wiele od dotychczasowych, czyli ok. 10 zł.

Czytaj też:

Castle Party 2011Aquapark - Wrocławski Park Wodny [godziny otwarcia, ceny]Przystanek Woodstock 2011 [program]
Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławKąpieliska i baseny we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto