Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ABW w KGHM. Żelazny Most i głogowska huta?

Ewa Chojna
ABW w KGHM. Żelazny Most i głogowska huta?
ABW w KGHM. Żelazny Most i głogowska huta? Piotr Krzyżanowski
ABW w KGHM. Żelazny Most i głogowska huta? Dwa duże projekty prowadzone przez KGHM na terenie zagłębia miedziowego, którymi interesuje się ABW, to mogą być inwestycje w zbiornik poflotacyjny Żelazny Most oraz piec zawiesinowy w głogowskiej hucie miedzi. Zarówno przedstawiciele KGHM, jak i wrocławskiej Prokuratury Apelacyjnej tego nie potwierdzają.

ABW w KGHM. Żelazny Most i głogowska huta?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że ABW zabezpieczyło dokumenty oraz dane z komputerów należących m.in. do wiceprezesa koncernu Jacka Kardeli oraz byłego dyrektora Centralnego Biura Zakupów.

- Spółka nie jest upoważniona do informowania o szczegółach sprawy - powiedział nam Dariusz Wyborski, rzecznik KGHM, zapytany o konkretnych pracowników KGHM.

Funkcjonariusze ABW mieli się pojawić również w Centralnym Ośrodku Przetwarzania Informacji - KGHM COPI, zabezpieczyli też dokumenty spółki córki KGHM ZANAM, producenta maszyn górniczych.

- Mogę powiedzieć tylko tyle, że sprawa dotyczy dwóch inwestycji KGHM, a dokumenty są w różnych miejscach, więc są również zabezpieczane - powiedziała nam Małgorzata Sobków, rzeczniczka prasowa ZANAM-u.

Inwestycja w głogowskiej hucie miedzi pochłonęła już ponad 2,1 mld zł. O ile w starym piecu miedź przetapiana jest kilka razy, to w piecu zawiesinowym koncentrat przetapiany jest w miedź, z której od razu tworzona jest miedź katodowa. Cały proces zostaje znacznie skrócony, a sama produkcja ma być o wiele bardziej przyjazna środowisku. Z kolei Żelazny Most jest obecnie powiększany. Wzmacniane i podwyższane są wały zbiornika.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się również, że we wtorek ABW miała zabezpieczyć dokumenty w Centralnym Biurze Zakupów, przez które, jak informuje Dariusz Wyborski, przechodzi rocznie około 3,5 tysiąca umów z różnymi firmami. - Dlaczego tak późno - pyta Józef Czyczerski, szef Solidarności”. - Przy wszystkich dużych inwestycjach, krajowych i zagranicznych, na które KGHM wydaje miliardy, pojawiają się tzw. „misie”, które próbują sobie nieuczciwie zarobić. Z kolei centralizacja zakupów w tak dużej firmie i powierzanie tego jednej osobie, może rodzić wątpliwości.

Przypomnijmy: ABW wszczęła śledztwo 21 października. Dotyczy ono wyrządzenia szkody majątkowej dużej wartości. Zabezpieczone zostały dokumenty z lat 2010-15. Do tej pory nikogo nie zatrzymano i nikomu nie postawiono żadnych zarzutów.

O sprawie pisaliśmy również TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto