Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości wyjścia wojsk Federacji Rosyjskiej z Legnicy

Jędrzej Rams
Jędrzej Rams
Wideo
od 16 lat
Z samego rana 17 września w Legnicy odbyły się uroczystości patriotyczne z udziałem najważniejszych osób w Polsce.

Przy Pomniku Zesłańców Sybiru w Legnicy odbyły się potrójne uroczystości: rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku, Światowego
Dnia Sybiraka oraz 30. rocznica wyjścia wojsk Federacji Rosyjskiej z Polski.

W patriotycznych obchodach udział wzięli Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP i Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

- To co spotkało Polaków z Kresów Wschodnich, to była prawdziwa gehenna. Rozpoczęły się mordy i wywózki Polaków na nieludzką ziemię. To było wyjątkowe okrucieństwo. Rosjanie zadbali o wyniszczenie polskiej inteligencji. Chcieli w ten sposób wyniszczyć naród polski. Ale my Polacy jesteśmy narodem, który nie raz w swoim dziejach pokazał, że nawet w sytuacjach beznadziejnych, nigdy się nie poddawał. Przywiązanie do tradycji i znajomość naszej historii i wartości, którym zawsze byliśmy wierni, pozawalały przetrwać najtrudniejsze czasy. I takimi były też zsyłki na Syberię - mówiła Elżbieta Witek. Marszałek Sejmu RP przywołała też radośniejszą rocznicę, mówiąc, że właśnie mija 30 lat od opuszczenia m.in. Legnicy i Jawora przez żołnierzy wojsk armii Federacji Rosyjskiej.

Z kolei Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przypominał, że na niedzielę 17 września br. właśnie Legnicę wybrano na miejsce pikniku wojskowego Wojska Polskiego. Wskazał na potrzebę budowy silnej armii, aby była w stanie odstraszać wrogie nam państwa od ataku na nas, tak aby nie powtórzył się nigdy więcej los Polaków zsyłanych na Syberię albo też wydarzeń w Irpieniu i Buczy.

Podczas uroczystego apelu obecni byli też przedstawiciele miejscowego samorządu, z prezydentem Legnicy Tadeuszem Krzakowskim na czele, parlamentarzyści a także Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.

Pomnik Zesłańców Sybiru przedstawia symboliczne tory kolejowe, które przypominają o gehennie Polaków z Kresów Wschodnich II RP, którzy bydlęcymi wagonami byli wywożeni w głąb ZSRR. Szacuje się, że mogło to dotknąć nawet 1,5 mln Polaków.

W Legnicy od 1945 do 1993 roku stacjonowały wojska najpierw Armii Czerwonej, później Armii Radzieckiej a na końcu Federacji Rosyjskiej. W dużej mierze byli to oficerowie służący w sztabie Północnej Grupy Wojsk Radzieckich w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto