Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM. Prof. Józef Zwierzycki został patronem szybu GG-1 w Kwielicach, najgłębszego wyrobiska górniczego w Polsce

Grażyna Szyszka
Szyb w Kwielicach otrzymał imię Józefa Zwierzyckiego
Szyb w Kwielicach otrzymał imię Józefa Zwierzyckiego Grażyna Szyszka
Należący do KGHM szyb GG-1 w Kwielicach (pow. polkowicki) nosi imię polskiego geologa Józefa Zwierzyckiego. W środę, 10 stycznia odsłonięto tam pamiątkową tablicę poświęconą temu wydarzeniu.

Spis treści

Należący do KGHM szyb w Kwielicach ma patrona

Polski geolog, współodkrywca złóż miedzi na Dolnym Śląsku Józef Zwierzycki został patronem szybu GG- 1 w Kwielicach w pow. polkowickim. W środę, 10 stycznia, w obecności członków zarządu Miedziowej Spółki i zaproszonych gości, odsłonięto tam pamiątkową tablicę poświęconą temu wydarzeniu.
Jest to 31. szyb miedziowej spółki i jednocześnie najgłębsze miejsce w Polsce, do którego może zjechać człowiek. Dno wyrobiska znajduje się bowiem na 1348 metrach.
Budowa GG-1 to jedna z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta. W czerwcu ubiegłego roku doszło do kluczowego dla tego projektu połączenia z wyrobiskami poziomymi ZG Rudna.

Szyb GG-1 w Kwielicach na mapie

– Uroczystość nadania imienia profesora Józefa Zwierzyckiego szybowi GG-1 to szczególne wydarzenie, które łączy historię górnictwa miedziowego z wielkimi osiągnięciami w tej dziedzinie – powiedział Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu KGHM do spraw aktywów zagranicznych, p.o. wiceprezesa KGHM do spraw rozwoju. - Józef Zwierzycki był postacią wyjątkową. Był jednym z najwybitniejszych geologów w historii Polski. Jego pasja, wiedza i poświęcenie dla nauki sprawiły, że stał się autorytetem nie tylko w kraju. Jesteśmy dumni z szybu, który jest jedną z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta oraz największym podziemnym projektem w branży metali nieżelaznych w Europie. Jesteśmy dumni z pionierów Polskiej Miedzi, którym zawdzięczamy miano lidera branży i dzięki którym nadal się rozwijamy – dodał.

Na uroczystości obecny był m.in. Jan Zimroz, dyrektor naczelny do spraw górnictwa KGHM, który podkreślił, że wkład profesora Zwierzyckiego w budowę potęgi KGHM jest nieoceniony.

- Jego pierwsze badania, determinacja i wizja sprawiła, że jesteśmy teraz światowym potentatem w branży wydobywczej. Nadanie imienia Profesora Józefa Zwierzyckiego szybowi GG-1 symbolizuje doskonałe połączenie między historią a przyszłością Polskiej Miedzi – zaznaczył.

Szyb im. Józefa Zwierzyckiego kosztował 2 mld zł

Szyb GG-1 ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju KGHM Polska Miedź S.A. Pozwoli na udostępnienie nowych obszarów złoża miedzi i przedłużenie funkcjonowania kopalń Polkowice-Sieroszowice oraz Rudna. Inwestycja wpłynie też na poprawę warunków wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz skróci drogi dojazdu załóg do miejsc pracy.

- Zbudowanie takiego szybu trwa około 15 lat. Głównymi przyczynami takiego okresu są warunki geologiczne, to mrożenie wody, napływ wody i inne, które nie zawsze uda się przewidzieć – przyznał wiceprezes KGHM Mirosław Kidoń. - Ale udało się, także zmieścić w planach inwestycyjnych. Projekt został ukończony zgodnie z budżetem i zgodnie z planem. Dodam, że budowa takiego szybu to koszt około 2 miliardów złotych.

Wiceprezes dodał, że szyb GG-1 będzie docelowo pompować 46 tysięcy metrów sześciennych świeżego powietrza na minutę.

- Byłem przed i po zbiciu, czyli połączeniu szybu na dole. Wcześniej panowały wręcz warunki tropikalne, a dzisiaj oddycha się jak w parku zdrojowym – dodał.

Dane szybu GG -1 im. Józefa Zwierzyckiego

Szyb GG-1 to szyb wdechowym, służący do transportu materiałów i ludzi. Obok szybu została zabudowana powierzchniowa stacja klimatyzacyjna (PSK).

  • budowa szybu rozpoczęła się w 2010 roku,
  • wieża szybowa ma 45,5 metra wysokości i waży 1100 ton,
  • dno szybu znajduje się na głębokości: 1348 m,
  • mrożenie szybu sięgało do głębokości: 690 m,
  • do zabudowy pierwszego odcinka GG-1 pracownicy PeBeKa użyli 466 żeliwnych pierścieni tubingowych, które zabezpieczyły szyb przed zalaniem wodą z warstw trzeciorzędu i triasu,
  • obudowa szybu składa się z tubingów oraz z betonu monolitycznego, fibrobetonu i żelbetu,
  • pierwszy kubeł urobku wyjechał z szybu 13 grudnia 2013 r.
  • aby kompleksowo chronić GG-1 przed skutkami dopływu wody, w szybie zamontowano nowoczesny tzw. kaskadowy system odwadniania
  • w  sumie zabudowano tam osiem stacji pompujących wodę kaskadowo z dna szybu na powierzchnię.

Kim był patron szybu GG-1?

Prof. Józef Zwierzycki (1888 – 1961) to wybitny polski geolog, którego praca naukowa z 1951 roku była podstawą do odkrycia złóż miedzi na Dolnym Śląsku. Naukowiec, zaraz po wojnie współtworzył Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Głównym tematem jego zainteresowań była geologia Ziem Odzyskanych. Zwierzycki jako pierwszy wysunął koncepcję występowania złóż miedzi na obszarze monokliny przedsudeckiej. Jak się okazało, teza ta była trafna – w 1957 roku w okolicach Sieroszowic odkryto jedno z największych złóż rud miedzi na świecie.

Szyb w Kwielicach otrzymał imię Józefa Zwierzyckiego

KGHM. Prof. Józef Zwierzycki został patronem szybu GG-1 w Kw...

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: KGHM. Prof. Józef Zwierzycki został patronem szybu GG-1 w Kwielicach, najgłębszego wyrobiska górniczego w Polsce - Głogów Nasze Miasto

Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto