Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu w Twoich rękach. Głosuj do czwartku!

MM
Czy jesienią znów będziemy cofać zegarki o godzinę, a wiosną spać krócej? Niekoniecznie. Komisja Europejska przeprowadza konsultacje w tej sprawie. Warto poświęcić kilka minut i zagłosować. Zmiana czasu to dla większości z nas po prostu kłopot.

Jeszcze tylko do czwartku, 16 sierpnia, potrwają unijne konsultacje dotyczące zmiany czasu. Opinię na „tak” lub na „nie” można wyrazić na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Głosowanie jest w formie ankiety, a jej wypełnienie zajmuje pięć minut. Każdy jest w niej pytany m.in. o osobiste doświadczenia związane z przechodzeniem na czas letni i zimowy, a także o to, czy zmiana czasu powinna zostać utrzymana, czy zniesiona.

Urzędnicy pytają również o to, czy w przypadku rezygnacji ze zmiany czasu powinien obowiązywać na stałe czas zimowy czy letni. Konsultacje to odpowiedź na rezolucję Parlamentu Europejskiego, który opowiedział się za likwidacją zmiany czasu.
- Głosowałam za likwidacją. Dla mnie to całe przestawianie zegarków jest całkowicie bez sensu. Zwłaszcza kiedy zabiera mi się godzinę snu. Poza tym przez kilka dni po zmianie i tak funkcjonujemy w starym czasie. Kto sobie nie tłumaczył: jestem głodna, bo na stary czas to już szesnasta, albo chce mi się spać przez zmianę czasu? Niepotrzebne komplikacje - mówi Anna Jaworska, studentka z Wrocławia.
Inni pytani przez nas wrocławianie wymieniają złe samopoczucie, brak dostępu do bankowości elektronicznej czy komunikacyjny chaos, zwłaszcza na kolei, bo pociągi muszą stać przez godzinę, nierzadko w szczerym polu.
Jako pierwsi zmianę czasu z zimowego na letni wprowadzili już podczas I wojny światowej Niemcy. Za nimi poszły inne kraje. Na podobny krok ponad pół wieku później, w 1977 roku, zdecydował się rząd PRL. Władze uznały, że tak będzie dla obywateli lepiej - choćby dlatego że będziemy efektywniej wykorzystywać światło słoneczne, bo zimą, wstając wcześniej, mamy szansę na złapanie promieni, a latem do późna możemy korzystać ze słońca. A ile jest z tym związanych oszczędności!
Tyle że dziś są to już nieaktualne argumenty. W biurowcach, fabrykach i halach produkcyjnych światło pali się non stop. W domach mamy z kolei energooszczędne żarówki. Dlatego nie tylko naukowcy, lekarze, ale i ekonomiści czy biznesmeni wskazują, że zmiana czasu to zła zmiana. Dzięki cyfrowym technologiom świat stał się globalną wioską, a polscy biznesmeni prowadzą interesy w najdalszych zakątkach świata i dwie w ciągu roku zmiany czasu wcale im w tym nie pomagają. O tym, by nie przesuwać zegarków, w naszym kraju głośno dyskutowano jesienią. Wtedy to posłowie z PSL postulowali, by Polska odeszła od październikowej i marcowej zmiany czasu. Zamiast tego w Polsce przez cały rok miałby obowiązywać czas letni.
- Spójrzmy, jaki chaos wprowadza i jakie koszty generuje zmiana czasu w transporcie, zwłaszcza na kolei. Dwa razy w roku rozkłady jazdy są zaburzone, a gdy przechodzimy na czas zimowy pociągi muszą stać przez godzinę, nierzadko gdzieś w szczerym polu. To też utrudnienia w działalności przedsiębiorstw, zwłaszcza w sektorze bankowym, który musi ogłaszać przerwy techniczne, w wyniku których usługi bankowe są niedostępne - wymieniał wtedy Paweł Bejda, poseł PSL i jeden z inicjatorów pomysłu. PSL powołał się na raport „Zła zmiana” Fundacji Republikańskiej i stowarzyszenia KoLiber. Wymieniano w nim też ryzyko zawałów serca, wzrost liczby wypadków drogowych.
Projekt został poparty przez wszystkie kluby parlamentarne, ale został negatywnie zaopiniowany przez rząd. Głównie z powodu sprzeczności z przepisami UE. Teraz myśli o tym cała Unia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto