Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbrodnia lubińska. Teraz kwiaty i koncert, za rok moneta

msz
Zbrodnia lubińska. Teraz kwiaty i koncert, za rok moneta
Zbrodnia lubińska. Teraz kwiaty i koncert, za rok moneta msz
Zbrodnia lubińska. Teraz kwiaty i koncert, za rok moneta. Dokładnie 34 lata temu, 31 sierpnia podczas pokojowej manifestacji w centrum miasta zginęło trzech młodych mieszkańców Lubina - Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak. Jutro uczcimy ich pamięć

Zbrodnia lubińska. Teraz kwiaty i koncert, za rok moneta

Takich tragicznych wydarzeń nie można wymazać ze zbiorowej pamięci lubinian. Przez wzgląd na poległych i ich rodziny ostatni dzień lata, zawsze będzie dniem wyjątkowym. Dokładnie 34 lata temu, 31 sierpnia, milicja i funkcjonariusze ZOMO otworzyli ogień do uczestników pokojowej manifestacji w centrum miasta. Od kul zginęło wówczas trzech młodych mieszkańców Lubina Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak.

W tym roku obchody 34. rocznicy Zbrodni Lubińskiej mieszkańcy rozpoczęli wcześniej, bowiem 28 sierpnia. W niedzielę w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbe odbył się koncert pod hasłem „Wolność”, w którym udział wzięli wybitni artyści. W repertuarze Marka Grechuty usłyszeć mogliśmy m.in. Teresę Lipowską, a także Janusza Radka oraz Jacka Wójcickiego.

Zbrodnia lubińska. Teraz kwiaty i koncert, za rok moneta

Jednak główne uroczystości zaplanowano tradycyjnie na 31 sierpnia o godz. 17 nabożeństwem w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po mszy uczestnicy przejdą pod pomnik Pamięci Ofiar Lubina ’82 „Solidarność” na Wzgórzu Zamkowym. Podczas 34. rocznicy po raz pierwszy będzie można usłyszeć esej „Sierpień wolności” w wykonaniu Andrzeja Seweryna, który specjalnie na tę okazję stworzył lubinianin Andrzej Jaworski.

Swój wkład w obchody rocznicowe będą mieli również kibice klubu piłkarskiego zrzeszeni pod szyldem Stowarzyszenia Sympatyków Zagłębia Lubin „Zagłębie Fanatyków”. Kibice tak jak w ubiegłym roku zaproszą mieszkańców do wspólnego marszu, który poprowadzi pod pamiątkowy głaz. Warto przypomnieć, że w mieście znajdują się dwa pamiątkowe obeliski. Głaz pamięci Michała Adamowicza znajduje się obok Wzgórza Zamkowego, przy rzece Baczynce, a głazy pamięci Mieczysława Poźniaka i Andrzeja Trajkowskiego zlokalizowane są przy skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej i Odrodzenia.

Zbrodnia lubińska. Teraz kwiaty i koncert, za rok moneta

O tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w centrum miasta w ‘82, co roku przypominał młodym ludziom festiwal Muzyka z Oblężonego Miasta, który po rocznej przerwie wraca na mury Wzgórza Zamkowego. W tym roku pamięć poległych uczcimy koncertem słynnego duetu. Anita Lipniacka oraz John Porter zagrają dla publiczności zgromadzonej na dziedzińcu OK Wzgórze Zamkowe pożegnalny koncert, podsumowujący siedem lat wspólnych muzycznych poszukiwań.

Wyjątkowy będzie też rok 2017, kiedy to 31 sierpnia obchodzić będziemy jubileuszową - 35. rocznicę Zbrodni Lubińskiej. Z tej okazji Narodowy Bank Polski wybije dwudziestozłotową monetę, upamiętniającą sierpniowy zryw wolnościowy w Lubinie. Siedem lat władze miasta ubiegały się o pamiątkową monetę. Pierwotnie miała ona zostać wybita na 30. rocznicę sierpniowych wydarzeń. Jednak pozytywna decyzja prezesa NBP Adama Glapińskiego przypieczętowała wieloletnie starania.

Zbrodnia lubińska. Teraz kwiaty i koncert, za rok moneta

- W piątek rano otrzymałem odpowiedź. W ramach planu emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na rok 2017 zaplanowano wydanie monety związanej z 35. rocznicą zrywu wolnościowego w Lubinie - poinformował prezydent miasta Robert Raczyński.

Moneta, która trafi do obiegu w sierpniu przyszłego roku w nakładzie 20 tys. egzemlarzy, na rewersie będzie miała tradycyjnie orła, zaś rewers będzie przedstawiał słynną fotografię Krzysztofa Raczkowiaka, na której pięciu mężczyzn niesie rannego Michała Adamowicza. Ubiegłoroczna afera z wykorzystaniem fotografii do reklamy wódki, była bezpośrednią inspiracją prezydenta do wznowienia starań o emisję monety.

O szczegółach koncertu duetu Lipnicka & Porter pisaliśmy TUTAJ

Zbrodnia lubińska. Teraz kwiaty i koncert, za rok moneta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto