Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne spotkania cyfrowe w Firleju dla osób po 50. roku życia

Martyna Wasiak
Współczesny świat w niemal każdej dziedzinie życia wykorzystuje zaawansowaną technologię informacyjną i cyfrową. Jednak są w naszym społeczeństwie osoby, które nie są na bieżąco z nowościami. Co więcej, coraz częściej nie rozumieją młodszego pokolenia, boją się zapytać, wstydzą swojej niewiedzy. Różnice narastają a zwykła rozmowa kończy się irytacją. W Polsce niemal dwadzieścia procent ludności to osoby po sześćdziesiątym roku życia. Zdecydowana większość z nich jest wykluczona cyfrowo. Wrocławski „Firlej” postanowił temu przeciwdziałać, proponując bezpłatny cykl spotkań dla osób po pięćdziesiątym roku życia. Pierwsze spotkanie odbyło się 6.października, zapraszamy na kolejne w każdy wtorek o 16:00.

Może się wydawać, że bariery finansowe oraz brak dostępu do Internetu mogą być decydującymi czynnikami wykluczenia cyfrowego. Okazuje się jednak, że największą przeszkodą w zdobywaniu umiejętności w sieci jest brak motywacji i uprzedzenia. - To nie dla mnie – słyszymy często z ust seniora. Spróbujmy to zmienić. Stwórzmy cyfrowe porozumienie międzypokoleniowe, namówmy rodziców, dziadków lub wujostwo, którzy skończyli pięćdziesiąt lat, do udziału w spotkaniach, na których dowiedzą się, dlaczego warto być ONLINE.

Dlaczego warto wziąć udział?
Każdy, kto weźmie udział we Wrocławskich Spotkaniach Cyfrowych, które rozpoczęły się 6. października i będą się odbywać w każdy wtorek, ma szansę obalić stereotypy dotyczące użyteczności, instrukcji obsługi komputera i własnych umiejętności. Ważną częścią dyskusji będzie poznanie korzyści, jakie płyną z posługiwania się technologiami cyfrowymi. Każdy dowie się, gdzie spotkać „latarników”, czyli osoby, które czekają na seniorów w wielu punktach miasta, aby pomóc w obsłudze komputera oraz Internetu i to za darmo. A wszystko to odbędzie się w miłej atmosferze okrągłych stołów zastawionych kawą i przekąskami.

Inauguracja za nami
23 czerwca 2015 roku w Firleju odbyła się uroczysta zapowiedź jesiennego wydarzenia. Dyrektor i pomysłodawca projektu, Robert Chmielewski, przywitał wszystkich gości oraz prowadzących. Pojawili się seniorzy z całego Wrocławia. Po wystąpieniu inauguracyjnym głos zabrał Konrad Postawa z Polski Cyfrowej Równych Szans. Opisał on bariery, jakie utrudniają udział osób starszych w rewolucji cyfrowej, a jednocześnie wskazał sposoby przezwyciężenia problemów, głównie dzięki wsparciu instytucji publicznych i organizacji pozarządowych.

Jako następna wystąpiła dziennikarka i aktywistka społeczna Urszula Lubecka. Jej wystąpienie dotyczyło przede wszystkim indywidualnych korzyści, które mogą odnieść osoby starsze dzięki wykorzystaniu nowych technologii, m.in: poczty elektronicznej, Skype, zdalnej rejestracji w urzędach, bankowości, zakupów online, snapchata.

Następne na scenie pojawiły się Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka i Magdalena Kreis z Centrum Sztuki WRO, które zaprezentowały idee działania Centrum oraz pokazały możliwości, jakie dają nowoczesne technologie i jak zmieniają one działanie instytucji pokroju bibliotek i galerii sztuki.

Kolejny zaproszony gość, Jerzy Tomaszewski, znany dziennikarz i antykwariusz, opowiadał o możliwościach, jakie daje Internet w realizacji swojego hobby.

Na zakończenie inauguracji Spotkań wystąpił wrocławski Kabaret Chyba, czyli Piotr Gumulec oraz Maciej Gliński. Obaj komicy szybko rozruszali publiczność, włączając ją w szereg improwizowanych „ćwiczeń”. W dowcipnej formie pokazali zagrożenia czyhające na starszych, mniej doświadczonych użytkowników Internetu.

Jak zgłosić się?
Przygotowany przez wrocławską placówkę i sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt Wrocławskich Spotkań Cyfrowych ma na celu aktywizację cyfrową osób dojrzałych, eliminację obaw i oporów związanych z wykorzystywaniem możliwości, jakie dają nowoczesne technologie. Zapraszamy wszystkie osoby chętne po pięćdziesiątym roku życia na spotkania od października. Aby zapisać się należy wysłać maila na adres: [email protected] lub zadzwonić pod numer: 71 795 66 67. Więcej o programie i konkursach na stronie www.spotkaniacyfrowe.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto