Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólnie Odkryliśmy Dolny Śląsk. Oto laureaci! (ZDJĘCIA)

Małgorzata Moczulska, Fot. Dariusz Gdesz
- Patrząc na laureatów plebiscytu można śmiało powiedzieć, że małe jest piękne i małym się chce, że warto mieć marzenia i warto kochać ludzi, bo ta dobra energia wraca - mówiła nasza redakcyjna koleżanka Katarzyna Kaczorowska, podsumowując plebiscyt „Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska 2014”. Uroczysta gala odbyła się wczoraj w zamku „Książ”.

Radosław Mołoń, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, które objęło plebiscyt honorowym patronatem chwalił, że to jedno z najciekawszych przedsięwzięć, jakie ma okazje śledzić.
- Dzięki niemu poznajemy miejsca, tajemnice i inicjatywy, o których nie przeczytamy w podręczniku historii. Odkrywamy Dolny Śląsk nie tylko dla turystów, ale i dla siebie - mówił.
Arkadiusz Franas, redaktor naczelny Gazety Wrocławskiej nie krył, że jest zakochany w Dolnym Śląsku, podkreślał, że tu się urodził i nigdy nie chciał stąd wyjechać. - To jest moje miejsce, moja Ameryka – mówił.

Oto laureaci!

Jednak najważniejsi był wczoraj laureaci i nasi Czytelnicy, którzy mocno wspierali swoje ulubione miejscowości, inicjatywy i agroturystyki, czy restauracje. Łącznie oddali w plebiscycie blisko pół miliona głosów.

W kategorii „Miejscowość” po raz kolejny bezkonkurencyjna okazał się wioska w Kotlinie Kłodzkiej. To wieś Roztoki w gminie Międzylesie. Licząca 450 mieszkańców miejscowość, będąca punktem startowym wycieczek w Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika jest malowniczo położona i, co podkreślał Krystian Urner z rady sołeckiej, miejsce gdzie można naprawdę odpocząć. Drugie miejsce zajęło Międzylesie, a trzecie Srebrna Góra.

Projekt Arado wygrał w kategorii „Atrakcja Turystyczna”. To podziemna trasa turystyczna, która jako jedna z niewielu w Polsce, przenosi swoich gości w czasy II wojny światowej, ale w sposób niesztampowy, gdzie miesza się historia, tajemnica i zabawa. - Zwiedzając stajemy się aktorami i musimy uczestniczyć w tym, co przygotowano dla nas na trasie, staramy się zainteresować historią - mówił odbierając nagrodę Jarosław Bona, właściciel Fortu Gerharda, który zarządza obiektem.Drugie miejsce wywalczyły Termy Cieplickie w Jeleniej Górze, a trzecie Teatr Nasz z Michałowic.

W kategorii „Baza Noclegowa” bezkonkurencyjna okazała się Rezydencja Lawendowe Wzgórze w Zachełmiu, która w finale była również rok temu. Nasi Czytelnicy docenili je nie tylko za komfortowe noclegi, ale też położenie. Rezydencja umiejscowiona jest w samym sercu Karkonoszy.
- W przyszłym roku zamierzamy do naszej oferty dołączyć jeszcze jedną atrakcję – Old Picnic Contry - mówił właściciel Jerzy Taterek.
Drugie miejsce zajął Hotel Concordia z Podgórzyna, a trzecie Gościniec Betlejem w Krzeszowie.

Jarmark Produktu Lokalnego w Strzelinie okazał się najlepszym dolnośląskim wydarzeniem. Jarmark ma charakter targów, połączonych z pokazami i występami scenicznymi. Pozwala zaistnieć lokalnym wytwórcom i artystom. - Odbywa się we wrześniu, tegoroczny mamy już za sobą, ale zapraszamy wszystkich za rok – mówiła Agnieszka Bugryn, wicestarosta strzeliński.
Na podium znalazły się również: Święto Grzybów w Węglińcu oraz wystawa „Szlachta na Śląsku” w Muzeum Miedzi w Legnicy.

W kategorii „Agroturystyka” docenione zostało Gospodarstwo Gościnne Jesionówka w Gaworowie, wiosce na granicy Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Doceniane jest przez turystów za warunki jakie oferuje, ciszę, spokój i domową atmosferę.
- To było nasze marzenie, a kiedy wybudowaliśmy już dom i byliśmy tu tacy szczęśliwi, to tym szczęściem postanowiliśmy się dzielić z innymi. I nasi goście to doceniają – mówili Grażyna i Dariusz Jesionowscy.
Drugie miejsce w tej kategorii zajęło Zacisze Trzech Gór w Jedlinie Zdroju, a trzecie agroturystyka Emaus.
W kategorii „Baza Gastronomiczna” zwyciężyło Centrum Rekreacji Krzeszów Krzeszówek, Oberża Wrzosowisko. Goście doceniają tu głównie kuchnię opartą na staropolskich recepturach. - Nasze jedzenie jest naturalne, ekologiczne i pyszne – mówił właściciel Jan Bocheński. Na podium znalazły się również Swojska Chatka z Wrocławia i Cukiernia Spokojna w Karpaczu, której właścicielka Elżbieta Godyń zapraszała gorąco na ciasto drożdżowe babci, według rodzinnej receptury.

Wczorajszą galę uświetnił występ 18-letniej Marleny Rozickiej, bardzo zdolnej wokalistki, która w tym roku wygrała konkurs „Wałbrzych ma talent”. Dziękujemy również zarządowi zamku Książ za gościnę, wałbrzyskiej restauracji „Maria” za przygotowanie cateringu oraz producentowi cydru wrocławskiego „Meli Melum”.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto